פרקליטות מחוז תל אביב דורשת לגזור על גולן אביטן 16 שנות מאסר בפועל. המאסר יכלול את שלושת סעיפי האישום ברצח בפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי בשנת 2003 בו נרצחו שלושה בני אדם וכן את הבריחה של אביטן למרוקו.

בין התובע בתיק, עו"ד ניסים מירום, לסנגוריו של גולן - עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל - התנהל הליך גישור. במסגרת הליך הגישור הפרקליטות הבינה שלא תוכל להרשיע את גולן בסעיפי הרצח והסכימה לעונש מופחת של 16 שנים כולל ארבע שנים על הבריחה שלו מישראל למרוקו.

הסנגורים ביקשו לחזור למתווה הקודם טרם הבריחה של גולן לפיו ייגזרו עליו לכל היותר שש שנות מאסר בפועל. בין הצדדים נוצרו פערים וההליך הסתיים ללא הסדר טיעון.

עו"ד ניסים מירום בבית משפט, אתמול (צילום: שמעון איפרגן​)
התובע בתיק ניסים מירום | צילום: שמעון איפרגן​

ההערכה היא שהמשא ומתן יימשך תוך כדי המשפט בניסיון להגיע להסכם שיהיה מקובל על שני הצדדים. ייתכן מאוד שהעונש ינוע סביב עשר שנים.

סנגוריו של אביטן צפויים לדרוש לפסול את הרכב השופטים בתיק 512 שבו אביטן מואשם בנימוק שכבר בהכרעת הדין הרשיעו אותו, כך שיש להם כבר דעה קדומה עליו והדבר לא מאפשר עשיית משפט צדק.

הסנגורים יסתמכו על ציטוטים מהכרעת הדין שבהם השופטים למעשה קבעו שאביטן העביר את השלטים ששימשו למטען החבלה שהתפוצץ במבנה ברחוב יהודה הלוי. בכך השופטים קבעו את מעורבותו במעשה מבלי שהמשפט הסתיים. הסנגורים של אביטן ידרשו להחליף את הרכב השופטים ולהתחיל את המשפט מחדש.

אביטן, תושב אשדוד, הואשם בשלושה מעשי רצח בתיק 512 שבו כבר הורשעו בין היתר יצחק אברג'יל שנדון לשלושה מאסרי עולם ושלושים שנות מאסר; אבי רוחן שנדון ל-25 שנה ועופר בוהדנה שהניח את המטען שהתפוצץ ונידון לשלושה מאסרי עולם. אביטן, כך נטען, היה זה שב-2003 רכש שלושה שלטים ששימשו להפעלת המטען במבנה להמרת כספים ברחוב יהודה הלוי והעביר אותם לאחד מחייליו של אברג'יל. התביעה טוענת כי אביטן ידע שהשלטים נועדו למטען חבלה שהיה אמור לחסל את העבריין זאב רוזנשטיין, שנוא נפשו של אברג'יל, שחשד שהוא זה שהיה מעורב ברצח אחיו יעקב אברג'יל שנה לפני כן. כתוצאה מפיצוץ המטען נהרגו שלושה בני אדם ועוד 37 נפצעו בדרגות פציעה שונות. רוזנשטיין ניצל.

רוזנשטיין וזירת הפיגוע הפלילי (צילום: פלאש 90 יוסי זליגר)
זאב רוזנשטיין וזירת הפיגוע הפלילי ברחוב יהודה הלוי | צילום: פלאש 90 יוסי זליגר

אביטן הכחיש שידע שהשלטים מיועדים להפעלת מטען חבלה והכחיש כל קשר למעורבות בפרשה. בעיצומו של המשפט אביטן שוחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני וסנגוריו השיגו לו הסדר טיעון בין שש לתשע שנות מאסר. אביטן סירב ודרש לנהל את המשפט עד לסיומו.

אלא שלפני כשלוש שנים הוא קיבל אישור לצאת לטיפול שיניים במרפאה בתל אביב אליה לא הגיע מעולם. הוא הסיר את האיזוק האלקטרוני ונמלט מהארץ כנראה ביאכטה לקפריסין משם לספרד ולמרוקו אליה נכנס באופן מסתורי ללא דרכון. לאחר זמן קצר הוא השיג אזרחות ודרכון מרוקנים לאחר ששילם לרשת זייפנים עבור השגת המסמכים. כמה חודשים לאחר מכן משטרת ישראל העבירה מידע למשטרת מרוקו על מיקומו של אביטן וההאשמות נגדו בארץ והוא נעצר על ידי שוטרי יחידת עילית של משטרת מרוקו ונשפט לשלוש שנות מאסר בגין רכישת אזרחות ודרכון מרוקנים מזויפים.

לפני כמה שבועות הוא גורש ממרוקו לישראל ומשפטו כאמור יימשך ביום שני השבוע מאותה הנקודה בה נמלט מהארץ.