ונסה באייאר פאלאס, אשת הפיתוי שמואשמת כי עשתה "כיפה אדומה" לעבריין הישראלי בן סוטחי ולחברו אלון אזולאי לפני כשנתיים וסייעה לעבריינים בכירים במדינה ברצח של שני הישראלים, נלכדה בסוף השבוע האחרון בדירה במקסיקו סיטי אחרי תקופה ארוכה של חיפושים.

על פי הדיווחים בתקשורת המקומית, פאלאס, שזכתה לכינוי "לה גרה", שהתה בדירת מסתור באחת השכונות בבירה הופתעה לחלוטין ממעצרה, וכעת בודקת המשטרה המקומית מי הם העבריינים ששלחו אותה לפתות את סוטחי ואזולאי וסייעו לה להימלט ממקסיקו מיד לאחר הרצח.

המצוד אחר פאלאס נמשך כאמור כשנתיים, והוא כלל את רשויות האכיפה במקסיקו לצד האינטרפול. יחד איתם, ובצורה לא רשמית, הצטרפו לחיפושים אחריה גם חבריו ומקורביו של סוטחי שרצו לסגור עימה חשבון ולנקום בה על כך שהובילה אותו למותו.

"היינו במעקב אחריה תקופה ארוכה במקביל לחקירה של האינטרפול. ממידע שהגיע אלינו היא הסתובבה עם שם בדוי ודרכון מזויף ונעה בין מקסיקו לפנמה", מגלה גורם ישראל המעורה בפרטי הפרשה. "היה לנו חשוב לסגור איתה חשבון ויש לה מזל שהיא נעצרה על ידי המשטרה המקומית כי אם עבריינים ישראליים שהיו מקורבים מאוד לסוטחי היו מאתרים אותה הם היו מחסלים אותה ומשליכים את גופתה לים".

כזכור, סוטחי (44) עבריין מוכר היטב בישראל שהיגר למרכז אמריקה, הגיע לפגישה שנקבע מראש עם פאלאס בבית קפה בקניון במקסיקו סיטי יחד עם חברו אלון אזולאי (41), וכמה ימים לפני אותה פגישה סוטחי נפגש עם כמה האקרים מקומיים שביקשו ממנו להחזיר להם 23 מיליון יורו שנגנבו מהם על ידי נוכלים מבנק באירופה והועברו למקסיקו והבטיחו לו עמלה בגובה של כחמישה מיליון יורו במידה ויעזור להם לשחזר את הכסף.

בן סוטחי (צילום: צילום מסך מתוך: milenio.com)
"הפעם החושים שלו בגדו בו. בן סוטחי, שלישי מימין | צילום: צילום מסך מתוך: milenio.com

פאלאס הייתה זו שיצרה קשר עם סוטחי כשהיא מציגה את עצמה כאשת הקשר של אותם נוכלים שלכאורה היו מעוניינים לשלם לו חלק מהכסף שנגנב מהאקרים, אך מה שסוטחי לא ידע הוא שפאלאס נשלחה כפיתיון לחיסולו מטעם אותם עבריינים שעל פי החשד השתייכו לאחד הקרטלים הגדולים במדינה. "בן היה טיפוס חשדן מאוד אבל הפעם החושים שלו בגדו בו", סיפרבזמנו עבריין ישראלי ומקורב לסוטחי.

וכך, ב-25 ביולי 2019, נפגשו סוטחי ואזולאי עם פאלאס, ובעיצומה של הפגישה שנערכה כאמור בבית קפה הומה אדם בבירת המדינה, נכנסה למקום אספרנסה גוטרייס, צעירה מובטלת שקיבלה 2,000 דולר מעבריינים מקומיים כדי לחסל את סוטחי וחברו, שלפה אקדח ומטווח אפס ירתה בהם למוות.

מיד לאחר הירי פאלאס נמלטה מהמקום דרך מטבח בית הקפה ונעלמה כאילו בלעה אותה האדמה, זאת בזמן שהמחסלת גוטרייס ושני עבריינים מקומיים שתכננו את החיסול של סוטחי נעצרו זמן קצר לאחר הירי, וכמה ימים לאחר מכן אחד מראשי הקרטלים הגדולים במקסיקו נעצר בחשד למעורבות ברצח אך שוחרר בגלל חוסר ראיות.

במשך כשנתיים כאמור התנהל המרדף אחר פאלאס שירדה למחתרת והחליפה זהויות כדי לא להיתפס, ומעצרה בסוף השבוע האחרון הגיע כתוצאה משיתוף הפעולה בין משטרת מקסיקו לאינטרפול, וההערכה היא שהחוקרים ינסו דרכה להגיע למזמיני הרצח של סוטחי בניסיון לגלות מי שכר את שירותיה של גוטיירז לביצוע הרצח.