ביום רביעי שעבר, שוטרים ישראלים בליווי סוהרים מרוקנים הגיעו לבית המעצר בו נכלא העבריין הנמלט גולן אביטן וביקשו ממנו להתלוות אליהם. אביטן לא ידע שהוא עומד להיות מוסגר לישראל והדרישה הפתיעה אותו. הוא סירב בתוקף והתנגד לסוהרים ולשוטרים. "אתם חוטפים אותי, זו חטיפה. אין לכם שום סמכות לעצור אותי", הטיח אביטן בשוטרים הישראלים. "תראו לי צו הסגרה. אני לא עולה למטוס. תדעו שזה לא חוקי כל מה שאתם עושים לי פה".

השוטרים לא התייחסו לטענות של אביטן, כבלו אותו באזיקים ותוך חמש דקות הוא הועלה למטוס של אל על בשדה התעופה במרקש. כעבור כשש שעות הוא כבר נחת בארץ ונלקח ישירות למשרדי היחידה המרכזית במשטרת מחוז תל אביב ונחקר בין היתר בגין בריחתו מהארץ.

בחקירתו באזהרה בימ"ר תל אביב אביטן לא חשף כיצד נמלט מישראל למרוקו מבלי שהחתים את דרכונו. "בחיים לא תדעו איך ברחתי מישראל. כל מה שכתבו עד היום זה שטויות", טען אביטן בחיוך בפני החוקרים. "לא סיפרתי את זה לחוקרי המשטרה במרוקו, שניסו בכל הדרכים לדעת איך נכנסתי למדינה בלי להחתים דרכון, אז לכם אספר? זה סוד שנשאר אצלי. תעברו לשאלה הבאה".

אביטן, בן 55 תושב אשדוד, היה בעברו מקורב לראש ארגון הפשע יצחק אברג'יל. הוא היה שליחו של אברג'יל באשדוד בעיקר בתחום ההימורים. אברג'יל, שחלם לחסל את יריביו זאב רוזנשטיין ובעלי בריתו ממשפחת אבוטבול מנתניה כנקמה על רצח אחיו, ניסה להשתלט על ענף ההימורים בארץ ובחו"ל שגלגלו מאות מיליוני שקלים בשנה.

לפי חקירת המשטרה, כשאברג'יל תכנן את חיסולו של זאב רוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי בתל אביב הוא שלח את אביטן לרכוש מערכות הפעלה לטיסנים מחנות המתמחה במכירת מוצרי אלקטרוניקה וטלפונים סלולריים. הוא הנחה אותו להשתמש בשם בדוי.

גולן אביטן (צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל)
יצחק אברג'יל (מימין) וגולן אביטן | צילום: צילום מסך מתוך פייסבוק/משטרת ישראל

למעשה אביטן רכש את השלטים ומסר לאנשי אברג'יל שבאמצעותם בוצע ניסיון החיסול הכושל בצ'יינג' ביהודה הלוי בדצמבר 2003. שלושה בני אדם נהרגו ממטען רב העוצמה שהתפוצץ, 37 נפצעו. רוזנשטיין ניצל.

מאז ניסיון החיסול ביהודה הלוי, אביטן נטש את עולם הפשע, הקים אימפריית נדל"ן באשדוד, הפעיל אולם אירועים מצליח ואז התפוצצה פרשה 512 - תיק הדגל של משטרת ישראל והפרקליטות. יחד עם אברג'יל נעצרו בכירי עולם הפשע בהם ראש ארגון הפשע, אבי רוחן ובהמשך גם אביטן. אביטן הואשם בשלושה מקרי רצח בגין אספקת השלטים שגרמו להפעלת מטען החבלה ושגרם לרצח שלושת האזרחים.

סנגוריו של אביטן, עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל, הצליחו לשחרר אותו למעצר בית באיזוק אלקטרוני בתמורה להפקדת 12 מיליון שקל במזומן ודרכונו כדי שלא יברח מהארץ. הם אפילו הצליחו לסדר לו הסדר טיעון קל יחסית של עד תשע שנות מאסר בפועל.

ב-18 באוקטובר 2018 אביטן החליט לברוח מהארץ. הוא המיס את האזיק האלקטרוני ובערב של אותו היום כבר היה מחוץ לגבולות מדינת ישראל. כיצד ברח? תלוי את מי שואלים. המקורבים אליו טוענים שמאחר ולא היה לו דרכון הוא נמלט באמצעות יאכטה לקפריסין ומשם בהמשך לספרד, ובאוניית משא למרוקו, מבלי שהחתים דרכון.

"אני יכול לומר שכל מה שכתבו לא קרוב למציאות בכלל. נכון שעזבתי את ישראל ללא החתמת דרכון ונכנסתי למרוקו מבלי שהחתמתי דרכון", סיפר אביטן לעצירים בבית מעצר אבו כביר בו הוא עצור עד להמשך משפט בתיק 512. "במרוקו הם היו בהלם כשנודע להם שנכנסתי מבלי להחתים דרכון, לא הבינו איך זה קרה. קצין חקירות שאל אותי פעמים רבות ואמרתי לו שחבל לו על הזמן. שזה סוד שיישאר אצלי לנצח, גם לכם אין סיכוי שאספר בחיים".

אביטן מצטער בדיעבד על הבריחה שלו מישראל למרוקו: "עשיתי טעות. אני מבין את זה היום. לא סמכתי על מערכת המשפט שתעשה לי משפט צדק. אין לי קשר לפרשה 512, עד המדינה משקר. למה שאשב בכלא על דבר שלא עשיתי? אז החלטתי לברוח. סיבכתי את כולם. את המשפחה והחברים. אני יודע שזה פגע בבני המשפחה הקרובים ובאשתי (אשתו מירי עצורה במרוקו כבר שנתיים בגין החזקת דרכון מרוקני מזויף ואמורה להשתחרר בשבועות הקרובים).קשה לי מאוד שהיא נמצאת שם ואני פה".

"אתם לא מבינים מה זה כלא במרוקו"

אביטן חי חיים טובים במרוקו עד למעצרו במרץ 2019 על ידי כוחות מיוחדים של משטרת מרוקו על פי מידע שהעבירה להם משטרת ישראל. "הייתי בדרך לבית הכנסת. החניתי את האוטו בחנייה כדי לקחת אותו במוצאי שבת. כל הזמן נהגתי ככה. יצאתי החוצה מהמכונית ופתאום אנשים לבושים בשחור קפצו עליי ועצרו אותי. הם היו שייכים ליחידת העילית של מלך מרוקו", שחזר אביטן בשיחה עם העצירים. "אלו אנשים שאי אפשר לשחד. כלום. שום דבר. אם הם עצרו אותך נגמר הסיפור. אין מה לעשות כלום. אפשר לדבר לקיר. הייתי בהלם איך ידעו איפה אני".

גולן נעצר בחשד לקבלת דרכון ואזרחות מרוקנית במרמה מרשת ישראלית-מרוקנית שמכרה כ-1,000 דרכונים ואזרחות של המדינה לישראלים ולזרים תמורת מאות אלפי יורו שגרפו לכיסיהם. אביטן ושישה ישראלים הועמדו לדין. נגזרו עליו שלוש שנות מאסר בפועל.

אביטן נלקח לכלא עוקשה, הכלא המרכזי בקזבלנקה שבו נכלאו עוד ישראלים בהם עבריינים שהיו חברים ברשת שזייפה את הדרכונים והאזרחות המרוקנית. בכלא, אביטן וחבריו נאלצו לשלם כסף לסוהרים כדי לא להיות מוחזקים בתנאים קשים.

"על כל דבר בכלא הזה צריך לשלם כסף, שום דבר לא בחינם. משלמים על מיטה, אוכל, סיגריות, אלכוהול, מזרן טוב. בשלוש שנים הוצאתי המון כסף. מאות אלפי שקלים לפחות כדי שיהיו לי יחסית חיים נוחים וטובים", הסביר אביטן לעצירים. "היו מכניסים לי אוכל כשר. כרטיסי סים להתקשר למשפחה עולים כסף. ביקורי הילדים שהגיעו מישראל. נפגשתי עם אשתי כמה פעמים. הסוהרים שם מרוויחים גרושים, על כל דבר הם רוצים כסף. בקשיש".

בעקבות הבריחה המדינה חילטה מאביטן, בני משפחתו וחבריו 12 מיליון שקל שהפקידו מאחר והוא הפר את תנאי שחרורו וברח. הוא נאלץ למכור נכסי נדל"ן.

"לא נשאר לי הרבה כסף, הרבה הוצאתי בכלא", סיפר אביטן לעצירים. "שלוש שנים זה הרבה הוצאות. אתם לא מבינים מה זה כלא במרוקו".

על המשפט שלו, שאמור להימשך במהלך השבועות הקרובים מהנקודה שבה הופסק, כלומר לאחר שעד המדינה העיד נגדו ונותרו כמה עדים מטעם התביעה וההגנה, סיפר אביטן שהוא חושש שינקמו בו: "בטוח ינקמו בי על הבריחה. יש בורא עולם שיודע שלא עשיתי כלום. לא פגעתי באיש. נראה מה יהיה. אני שם בו את מבטחי. יש חששות שמהכלא לא אצא בחיים אבל מה שיהיה יהיה".

 משפטו של אביטן, שיואשם בימים הקרובים גם בבריחה ממשמורת, הפרת הוראה חוקית ושיבוש הליכי משפט ייפתח בעוד כמה שבועות, אלא שתהיה בעיה ממשית להרכב השופטים לדון בתיק, שכן בהכרעת הדין הם קבעו שהוא אכן מסר את השלטים ששימשו להפעלת מטען החבלה בפיצוץ הצ'יינג' ביהודה הלוי.

השופטים קבעו שאכן אביטן סיפק את השלטים זאת מבלי שהוא נשפט בכלל. כלומר, למעשה הם בדיעבד הרשיעו אותו. במצב דברים שכזה אביטן יוכל לבקש לפסול את הרכב השופטים.