"הסגרתו של עמוס סילבר לישראל אינה חוקית, חד וחלק", טוען קונסטנטין שבצ'נקו, עורך דינו האוקראיני של מייסד טלגראס בשיחה מיוחדת עם mako. "לא קיים כל מסמך מקורי בנוגע להחלטה להסגירו. יש רק עותק לא ברור שהראו לי בטלפון סלולרי וזה לגמרי לא תופס מבחינה חוקית".

שבצ'נקו, שליווה את סילבר בימיו האחרונים באוקראינה, זועם על ההחלטה להסגירו, מותח ביקורת קשה על משטרת אוקראינה, וטוען שההסגרה נבעה משיקולים פוליטיים בלבד. "אני בטוח ומשוכנע במאה אחוז שהסגרתו של סילבר לישראל היא פוליטית, בין השאר בגלל ביקורו השבוע של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באוקראינה. אין שום הסבר הגיוני לכך שהוא הוסגר מיידית מבלי שעמד לדין בגין בריחתו מהשוטרים כמקובל בכל מדינה מתוקנת".

"אין לי ספק שאזרחים ישראליים המתגוררים באומן מכרו את עמוס למשטרת ישראל", מוסיף שבצ'נקו. "והיא זו שהעבירה את מיקומו לשוטרי היחידה החשאית האוקראינית. תשמע, יש שם מספיק מלשינים שעובדים עם משטרת ישראל. לא הגיעו אליו ככה סתם. עמוס עבר בין דירת מסתור אחת לשנייה ואז נעצר. זה ממש לא קרה במקרה".

לדבריו של שבצ'נקו, המשטרה החשאית באוקראינה הייתה כה להוטה להסגיר את סילבר למשטרת ישראל שהיא העדיפה לטייח ולהעלים את המידע על כך שעל גופו של מרשו נתפס סם מסוג מריחואנה לפני שנמלט. "כשעמוס נלקח לקליניקה לטובת טיפול רפואי, השוטרים החשאיים מצאו על גופו מריחואנה. הם ידעו שעל פי חוק לא ניתן להסגירו מבלי שיישפט על החזקת סם", מדגיש שבצנ'קו.

עמוס סילבר באוקראינה
שוטרי משטרת אוקראינה סביב סילבר | צילום: צילום פרטי

"במקום בו הוא נעצר היו כ-50 שוטרים ושישה סוכנים חשאיים. אז מה? פתאום המריחואנה נעלמה? הם העלימו בכוונה את הסם כדי שלא ייאלצו להעמיד את עמוס לדין ולזרז את הסגרתו לישראל. עמוס לא פושע ולא ראש ארגון פשע. המשטרה בישראל הבינה שבלי עמוס, תיק הדגל שלה עלול לקרוס לחלוטין וכל הכסף שהשקיעו בו יירד לטמיון".

בהמשך השיחה חשף שבצ'נקו כי סילבר פנה למשרד לענייני פליטים באוקראינה כדי שיכירו בו כפליט על מנת שיוכל להישאר במדינה. "עמוס הגיש את הבקשה בגלל שמשטרת ישראל מתנכלת לו ללא שום סיבה. אתה יודע מה האבסורד? שהם בכלל לא דנו בבקשה שלו ולא הביאו אותה לדיון בבית משפט. פשוט התעלמו מבקשתו. זה רק מראה לך עד כמה הרשויות באוקראינה עשו הכול להסגיר אותו; הם ראו בסילבר מטרד ועשו כל מיני 'קומבינות' כדי להוציא אותו מהמדינה. עמוס הוא קורבן של הנסיבות. הוא לא עבריין".

כאמור, אחרי שנתפס, נמלט ושוב נתפס, נחת הבוקר (ראשון) סילבר בישראל אחרי שהוסגר על ידי משטרת אוקראינה. כמה שעות מאוחר יותר כבר הגיע מלווה בשוטרים לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט השלום בראשון לציון.  עוד בטרם נפתח הדיון הגיעה למקום קבוצת תומכים בסילבר, בהם גם אמו ואחיו. ברגע שנכנס לדיון התקבל סילבר במחיאות כפיים מצד הנוכחים במקום, ובסיום הדיון הוחלט להאריך את מעצרו ב-12 ימים.