הברחת גת מישראל למדינות שונות באירופה גרמה בשנים האחרונות לעשרות בלדרים ישראלים להסתבך במעצרים ובישיבה בכלא בזמן שהסוחרים ששלחו אותם גזרו קופון שמן של כמה מאות מיליוני שקלים בשנה, ומתברר שהברחת הצמח הירוק מישראל לאירופה הפכה בשנתיים האחרונות לתופעה שרק הלכה ותפסה תאוצה כאשר במרבית המדינות האירופאיות הגת מוגדר כסם לכל דבר ועניין.

לפני כשבועיים היה זה י', תושב מרכז הארץ, שנשלח מטעם שני מגדלי גת באזור מגוריו להעביר עשרות קילוגרמים של הצמח לאנגליה, מדינה שנחשבת לאחד היעדים הלוהטים להברחת הגת שמבוקש מאוד בממלכה הבריטית.

הסוחרים סיכמו עם י' שהוא יעביר את הצמח בשתי מזוודות שונות ובתמורה יקבל מאיש הקשר שימתין לו בלונדון כ-20 אלף פאונד ו-600 דולרים אותם ימסור לסוחרים כאשר ינחת חזרה בארץ, ובתמורה להברחה יקבל סכום של 12 אלף שקלים.

וכך, בשבוע שעבר נחת י' בישראל ונפגש עם הסוחרים ששלחו אותו, ואחרי שאלה אספו אותו מנמל התעופה, י' מסר להם 14 אלף פאונד בלבד, אז הבינו השניים שהוא ככל הנראה עקץ אותם ולקח לעצמו 6,000 פאונד (כ-27,300 שקל), ומיד דרשו ממנו הבהרות לאן נעלם הכסף.

"אין לי מושג. זה הכסף שמסר לי איש הקשר שלכם בלונדון", הסביר י' לשני המגדלים שאיבדו את שלוותם והחליטו לחטוף אותו עד שייספר להם היכן נמצא הכסף החסר מהעסקה. בתחילה היכו אותו השניים באכזריות באגרופים ובעיטות, "אנחנו ניקח אותך ליער. היום אתה מת", איים אחד מהם, "אני אוציא לך את הלבלב ואתה לא תחזור הביתה".

בהמשך, אחד המגדלים לקח סכין ואיים על י' שניסה לברוח מהמכונית אך ללא הצלחה. "הם היכו אותי בראש וצעקו עלי שהחבאתי את הכסף בתחתונים. הם הורידו לי את המכנסיים והנעליים, בעטו בי ונתנו לי אגרופים בכל הגוף. ניצלתי בנס", סיפר י' לחוקרי היחידה המרכזית במשטרת מחוז מרכז שחקרה את הפרשה.

למזלו של י' עובר אורח שהבחין במתרחש ביקש מהשני המגדלים להפסיק להכות אותו ואמר להם שבמקום יש מצלמות אבטחה שמתעדות את כל המתרחש. באותו רגע ניצל י' את היסח הדעת של המגדלים ונמלט מהרכב כשהוא לבוש בתחתונים בלבד והחל לצעוק לעזרה עד שמספר אזרחים שהבחינו בו יצרו קשר עם מוקד 100 של המשטרה.

שניות לאחר מכן ועוד לפני הגעת השוטרים למקום ניגש אחד המגדלים ל-י', הביא לו בקבוק מים, ביקש ממנו להירגע ודרש שלא יתלונן במשטרה, אלא שאז בדיוק הגיעו השוטרים למקום, וכשניסו להבין מדוע י' לבוש בתחתונים בלבד ומה בדיוק קרה, המגדל סיפר להם ש-י' חזר עצבני מהטיסה ולכן הגיב בצורה בה הגיב - מה שכמובן לא שכנע את השוטרים שעצרו את שני המגדלים במקום.

בחקירתם במחלקת החקירות של נתב"ג טענו השניים כי לא היכו את י' אלא רצו בסך הכול לחזור לנתב"ג ולחפש אחר הכסף שגננב מהם. בהמשך, השניים שמרו על זכות השתיקה לאורך מרבית שלבי החקירה אבל כן חזרו וטענו שלא חטפו את י' בניגוד לעדותו נגדם. לבסוף החליטה הפרקליטות על הגשת כתב אישום חמור נגדם השניים המייחס להם עבירות של חטיפה, תקיפה בנסיבות מחמירות, גרימת חבלה, איומים ושיבוש הליכי משפט.