מאות עצורים בבית המעצר אבו כביר שבתל אביב מתלוננים מזה תקופה ארוכה שהם נתונים למתקפת פשפשים וג'וקים בתאים, מה שמונע מהם לישון בלילות ומותיר על גופם פצעים קשים.

"זה בלתי אפשרי לשהות בתא מעצר בלי מיזוג ואוורור. הפשפשים הורגים אותנו. אוכלים לי ולחברים שלי לתא את כל הגוף", סיפר ג', עצור באבו כביר הממתין למשפטו, "אי אפשר לישון, אי אפשר לשבת. כל הזמן אנחנו עסוקים בגירודים. התלוננו הרבה בפני הסוהרים והנהלת הכלא אבל המצב רק הולך ונהיה עוד יותר גרוע. גם ג'וקים הצטרפו לחגיגה. גן חיות נהיה לנו בתא".

כ-400 עצורים (בהן כמה עשרות עצורות) שוהים כעת באבו כביר ועשרות אלפי בני אדם עוברים בו מדי שנה, ולכן יש מי שמכנה אותו "התחנה המרכזית של שב"ס". בעבר היו תכניות להרוס את המקום ולהעביר את העצורים לבית מעצר חדש עם תנאי תברואה טובים.

"אבו כביר זה בית מעצר שצריך להרוס אותו לחלקיקים. מקום מקולל וארור", אומר עציר לשעבר ששהה במקום כמה ימים לאחר שהיה עצור בתיק אלימות, "המקום הזה עבורי הוא טראומה לכל החיים. תנאי תברואה גרועים, פשפשים זחלו עליי 24 שעות ביממה".

השר אמיר אוחנה באבו כביר (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אמיר אוחנה)
השר אוחנה באבו כביר השבוע | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אמיר אוחנה

בשבועות האחרונים עצורים רבים התלוננו על תנאי התברואה הקשים בתאים ועל חוסר אוורור. שלשום בשעות הערב, השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה ביקר במפתיע בבית המעצר, התרשם שהמתקן מתוחזק בצורה טובה ופרסם פוסט שבו ציין כי בעיית הבאגבגים- הפשפשים מצריכה טיפול.

"הדבר היחיד שנשאר מאז למרות ההשקעה הקבה והמאבק העיקש שמנהל שב"ס הוא הפשפשים ('באגבגים'). ננסה למצוא פתרון גם לעניין זה", ציין השר בפוסט שפרסם בדף הפייסבוק שלו.

"תשמע 'הבאגבגים' הורגים אותנו ממש ככה. לא המשטרה ולא שב"ס, הפשפשים גומרים עלינו. כל אחד שנכנס לאבו כביר יוצא עם צלקות עקיצות ופצעים", אומר אחד העצורים, "ריססו פה אבל כלום לא עזר. המצב נהיה גרוע יותר ויותר מיום ליום".

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "בית המעצר תל אביב מהווה מתקן המעצר המרכזי אליו נכנסים מן החוץ מאות עצורים מכל תחומי תל אביב והסביבה. כתוצאה מהכניסות המרובות דואג סגל בית המעצר לתברואה נאותה, לרבות חיטוי בקיטור, הדברה מקצועית, כביסה בהרתחה של ביגוד ומצעים והגברת המודעות האישית של השוהים במתקן לשמירה על היגיינה אישית".