העבריין גולן אביטן, המואשם בשלושה תיקי רצח, חשף בעדותו בבית המשפט המחוזי בתל אביב כיצד ברח מישראל למרוקו וסיפר על תנאי המאסר הקשים שלו בכלא במדינה.

אביטן מואשם שסיפק את השלט שהפעיל מרחוק את מטען החבלה שהוצב על גג הצ'יינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב וגרם למותם של שלושה עוברי אורח תמימים בדצמבר 2003. הוא גם נאשם שברח מישראל למרוקו למרות שהיה עם אזיק אלקטרוני. 

עד היום אביטן לא חשף כיצד הגיע למרוקו וכניסתו למדינה הוגדרה כתעלומה משום שהיא אינה מתועדת באופן רשמי. לדבריו הוא נמלט מישראל לאחר שחייו וחיי בני משפחתו היו בסכנה ממשית בגלל המגעים שניהלו עם התביעה סנגוריו, עורכי הדין יניב שגב ויורם שפטל, בנוגע לעונש שיוטל עליו. אביטן גילה שהתביעה הציעה לו כעת הסדר טיעון של שבע שנות מאסר בפועל.

"יש לי תשעה ילדים  ברוך השם ואז היו לי שישה נכדים", הסביר אביטן בבית המשפט. "הרגשתי את האווירה והאיומים והלחץ ולא הייתה לי ברירה. או שאני בורח או עוזב תשעה יתומים. אני עמדתי במצב של חיים ומוות. העדפתי לחיות ושלא יהיו לי ילדים יתומים". 

אביטן נעצר במרוקו לפני כארבע שנים והואשם בכך שרכש דרכון ואזרחות מרוקאים מזוייפים שאותם קנה מרשת של זייפנים שהפעילו עבריינים ישראלים ושמכרה כ-1,000 דרכונים וסידרה אזרחויות לישראלים. חלק מהזייפנים היו מבוקשים על ידי משטרת ישראל. 

בית המשפט במרוקו גזר על אביטן שלוש שנות מאסר בפועל. הוא הוחזק בכלא "עוקשה" שבקזבלנקה - בית סוהר מהגרועים בעולם.

גולן העיד במסגרת תיק הבריחה שלו ממרוקו שמתנהל בנפרד מתיק הרצח. "שמו אותי במתקן של השב"כ המרוקאי. חשבו שאני טרוריסט. היו תנאים תת-אנושיים.  הייתי בצינוק ללא טלפון ושמש. בלי מזרון בלי כלום. חמישה וחצי חודשים ישבתי שם ואכלתי לחם, ושמן זית. ירדתי 15 ק"ג", תיאר אביטן.

אשתו של אביטן, מירי, נעצרה כמה חודשים לאחר בעלה בשדה התעופה בקזבלנקה כשברשותה דרכון מרוקני שנרכש מחברי רשת הזייפנים. היא ריצתה כשנתיים וחצי מאסר באגף הנשים בכלא עוקשה.

במהלך המשפט אביטן הודה שברח למרוקו והתוודה שלילה לפני עדותו התקשה לישון. גזר הדין בעניין הבריחה שלו ממרוקו יינתן במהלך השבועות הקרובים.