א',  עד המדינה המרכזי בתיק 1131 שהפליל בעדותו בפני חוקרי להב 433 ובבית המשפט המחוזי בתל אביב את בכירי העבריינים בעולם התחתון בישראל, נמצא אמש (ראשון) מת באורח מסתורי בקולומביה.

עד המדינה בשנות הארבעים לחייו,  נחשב לאחד העבריינים המסוכנים ביותר שפעלו בישראל. הוא ביצע שורה של מקרי רצח אכזריים ביותר. סיבת המוות עדיין לא ברורה. על פי החשד מדובר במנת יתר שצרך וכן נבדק חשד של הרעלה או בעיות בלב.

"הוא סיים להעיד במשפט והחליט לטוס לקולומביה מחשש שאם יישאר בישראל ינסו להוריד אותו. הוא השתמש הרבה בקוקקאין ובאקסטות", סיפר עבריין שהכיר את עד המדינה, "הוא סבל מבעיות קשות בלב. היה ברור שהוא ימות. זה היה עניין של זמן".

"הוא נחשב לעבריין אלים ואכזרי ביותר", נזכר עבריין ממרכז הארץ. "היה לו הרבה דם על הידיים. הוא ידע את כל הסודות של בכירי העבריינים בישראל וכשנעצר הוא החליט לפתוח עליהם".

א' גדל ביישוב במרכז הארץ. אביו היה קצין בכיר לשעבר בצבא, ועל אף שגדל בסביבה יציבה ותומכת חצה בצעירותו את הקווים לעולם הפשע. הוא החל לפרוץ לכלי רכב ולדירות והעיד על עצמו שהיה אדם אלים שתמיד הסתובב עם סכינים גם בבית הספר.

הוא לא גויס לצבא בשל התיקים הפליליים הרבים שצבר בצעירותו. בהמשך התחבר לעבריינים מוטי חסין, יורשו של יצחק אברג'יל, ושלומי נאימצ'יק שהיו חלק מארגון הפשיעה של יצחק אברג'יל שניהל מאבק באזור חולון, ראשון לציון ובת ים על השליטה בצ'יינג'ים - מלחמה שגבתה חייהם של עבריינים רבים.  כנופיית הפשע שבה היה חבר עד המדינה זכתה לשם חבורת "ראשון לציון מערב".

מוטי חסין (צילום: פלאש 90 / מוטי קימחי)
מוטי חסין | צילום: פלאש 90 / מוטי קימחי

"היינו חבורה גדולה  ואז החלה היפרדות, כל צד ניסה לפגוע בשני על בסיס יומיומי", שחזר א' בבית המשפט את מלחמת החיסולים שבה היה מעורב בה עם העבריינים שהפליל.

עד המדינה שחצה את הקווים לפני כשש שנים סייע להפליל בעדותו במשטרה כמה עבריינים בכירים מהכנופייה בהם מוטי חסין, שלומי נאימצ'יק, אופיר נאימצ'יק, עמית פוגל, יהושע רבי ושלמה גבריאלי (שהואשם רק בעבירה של קשירת קשר לביצוע רצח ומתן אמצעים לביצוע רצח שרון מזרחי). הוא הפליל אותם יחד עם אחרים בתיקי הרצח של איציק גפן, ג'ורדן אזולאי, שרון "במבה" מזרחי, רמי אמירה וחשף את הכוונה לחסל עבריינים יריבים באמצעות מכונית תופת.

"בלי עדותו של העבריין הזה לא היה תיק בכלל. הוא העיד נגדם בלב שלם. לא פחד להסתכל להם בעיניים במהלך הדיונים", הסביר גורם במשטרה. "העדויות שמסר היו אמינות ברובן. ידעתי שהוא מתכוון לעזוב את הארץ לקולומביה כי לא היה לו מה להישאר פה לאחר שסיים להעיד. הוא ידע שהוא חי על זמן שאול מאחר ועבריינים או קרוביהם יעשו הכול לנקום בו  ולחסל אותו. הוא עשה הסכם עד מדינה טוב מבחינתו כי למרות שהיה מעורב במקרי רצח בצורה ישירה או עקיפה הוא לא הועמד לדין ולא ישב בכלא".

עדותו של עד המדינה א', ששמו אסור לפרסום, סייעה לפרקליטות מחוז תל אביב להעמיד לדין נגד העבריינים הבכירים בגין עבירות של רצח, נשיאת נשק וקשירת קשר לביצוע רצח.

אחת הפרשות שעד המדינה סייע לפתור היא מציאת גופתו של העבריין ג'ורדן אזולאי, שעבריינים ובהם גם עד המדינה עשו לו "כיפה אדומה" - רצחו אותו בחולות פלמחים וקברו אותו. בזכות עדותו של א' חוקרי המשטרה איתרו את גופתו של אזולאי שהייתה קבורה במשך חמש שנים בחולות ובני משפחתו הביאו אותה לקבורה.

ג'ורדן אזולאי (צילום: איתי דגן )
ג'ורדן אזולאי | צילום: איתי דגן

השמירה סביב עד המדינה הייתה 24 שעות ביממה סביב דירת המסתור שבה שהה במרכז הארץ. מיליוני שקלים המשטרה השקיעה בשש השנים האחרונות כדי לאבטח אותו ואפשרה לו לגבות חובות מאנשים שהיו חייבים לו הרבה מאוד כסף.

"אני בשנות השלושים לחיי. חייתי פשע, נשמתי פשע, מהבוקר עד הערב חלמתי פשע", העיד על עצמו במהלך המשפט. "רצחתי ודקרתי כחלק משגרה שבועית... שיקרתי, יריתי, הכל".

הוא עסק בהברחות סמים למערב אירופה ומקומות אחרים בעולם, הבריח סמים ליפן, הודה שרצח שם עבריין איראני שהשפיל אותו ואת שותפו היווני. "באחת הפגישות שלי ושל איש הקשר נתקלנו בקבוצה של איראניים שהחלו לעלוב בנו", גילה א', "הגענו למסעדה  שבה על פי המודיעין שהיה לנו אותו איראני נהג לפקוד  מסעדה בטוקיו". בהמשך ארב לו ורצח אותו.

הוא גילה בעדותו שהבריח מאות קילוגרמים של קוקאין מדרום אמריקה (בדגש על פרו וקולומביה) למערב אירופה. הוא טען כי בילה במועדונים יוקרתיים בעולם ובזבז מיליוני שקלים.

 א' סיפר כיצד הוא וחבריו העלימו ראיות בתחכום רק לאחר שביצעו מעשי רצח אכזריים ביותר. עבור עדותו הוא קיבל כמה מאות אלפי שקלים. עד המדינה השני ב' קיבל כ-300 אלף שקל.

"יש לנו מזל גדול שהוא לא מת לפני או במהלך המשפט אחרת כל התיק שהושקעו בו עשרות מיליוני שקלים היה קורס כמו מגדל קלפים", ציין קצין משטרה בכיר. "הוא שיחק הרבה עם המוות ותמיד חשבתי שאם הוא יגיע לגיל 50 זה יהיה נס. זה לא קרה".

גופתו של א' תועבר בימים הקרובים לישראל לידי משפחתו. נסיבות מותו עדיין נחקרות.