מנותק מהעולם החיצון, ללא יכולת להתקשר לאיש, ישן בתא אפרורי ללא חלון - בלי טלוויזיה, בלי רדיו ובלי עיתונים: כך נראים בימים האחרונים חייו של סוכן הדוגמניות שי אביטל, שהוסגר השבוע מהולנד לישראל ושוהה מאז בתא המעצר באבו כביר. בשב"ס משגיחים על אביטל בלי הפסקה שמא יפגע בעצמו.

בתא של אביטל המתין לו אסיר תומך, שסייע לקלוט אותו כדי שתהיה לו "נחיתה רכה" ככול האפשר. האסיר התומך משגיח עליו שלא ינסה לפגוע בעצמו ועליו לדווח על כל דבר חריג בתא לסוהרים. 

התא של אביטל ממוקם במרתף בית המעצר. תא מבודד, מאובטח ומאובזר במצלמות אבטחה רבות, שני סוהרים במשמרת מפקחים על הנעשה במקום 24 שעות ביממה, מידי פעם מציצים לתא לראות שהכל בסדר. "אנחנו שומרים עליו כמו 'כספת'. דואגים לו להכל. הוא לא היחיד שהייתה עליו השגחה צמודה של אסיר תומך. היו לפניו שאול אלוביץ', ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג, השף רפי כהן ועוד אנשים מוכרים ומפורסמים שעבורם זו הייתה הפעם הראשונה שהגיעו לבית מעצר וצריך להשגיח עליהם שלא יפגעו בעצמם או שלא יפגעו על ידי עצירים אחרים", גילה גורם בשירות בתי הסוהר.

אסירים השוהים עמו במתקן המעצר מספרים כי קירות הבטון והתנאים הקשים במקום גרמו לאביטל לדיכאון. האיש שהיה עד לפני כמה שנים על גג העולם, מוקף בדוגמניות שעבדו אצלו בסוכנות, פתאום מצא את עצמו בתחתית של התחתית.

שי אביטל בהארכת מעצר בבית המשפט (צילום: החדשות 12)
שי אביטל בבית המשפט | צילום: החדשות 12

"הוא לא הבין לאן הגיע", תיאר אחד העצירים באבו כביר את הגעתו של אביטל לביתו החדש לתקופה הקרובה. "הוא היה נראה בהלם, עייף מאוד, לא נח לרגע. חקרו אותו במשך שעות רבות. הוא כמעט ולא אכל. אכל קצת במבה, שוקולד, ממתקים. שתה, מים וקפה. הוא לרוב אוכל בין החקירות. בטלוויזיה, באולם בית המשפט, ראו שהוא מחויך. אבל אחרי שנכנס לתא שלו באבו כביר היה לו פרצוף תשעה באב".

אביטל הספיק לספר לאחד העצירים על בית המעצר באמסטרדם, בו הוחזק עד להסגרתו והמשיך להכחיש כי תקף מינית את המתלוננות נגדו. "בהולנד זה בית מלון חמישה כוכבים לעומת אבו כביר. אין מה להשוות. פה בארץ נמצאים הרבה שנים אחורה", סיפר אביטל לעציר. "בחיים לא האמנתי שאגיע למקום הזה. אני יכול להגיד לך שאני חף מפשע. אנשים קינאו בהצלחה שלי. זה הפריע להם. משכתי אש. כל מה שטוענים שעשיתי - הכל היה בהסכמה. לא עשיתי שום דבר בכוח. זה שקר. זו עלילה. תראה מ-30 תלונות נשארו שתיים וגם מהן בעזרת השם אצא זכאי. לא ייצא מזה כלום. הפכו אותי למפלצת, התקשורת בארץ השחירה אותי מבלי לשמוע את הגרסה שלי בכלל".

העצירים מספרים כי אביטל מגיע לרוב לתא שלו אחרי חקירות אינטנסיביות שנמשכות לעיתים בין 8 ל-12 שעות עם הפסקות. "מסרתי להם הגרסה שלי והם שוב ושוב שואלים את אותן שאלות. מתישים אותי. אני בחיים לא אודה בדבר שלא עשיתי. אלו חקירות קשות ואחר כך לחזור לישון באבו כביר זה לא קל", הסביר לעציר אחר.

סגל הסוהרים וההנהלה דואגים לאביטל, מתעניינים כל הזמן בשלומו ונמצאים בקשר רציף עם האסיר התומך שמשגיח עליו, מרגע חזרתו לתא ועד שהוא מתעורר.

אבו כביר (צילום: משה שי פלאש 90)
בית המעצר אבו כביר | צילום: משה שי פלאש 90

"האסיר התומך לא עוצם עין כל הלילה. הוא כל הזמן משגיח על שי. דואג לכל מה שהוא צריך. המטרה של האסיר ושלנו ששי יצא מפה כמו שנכנס בריא בגופו ובנפשו", הסביר גורם בשב"ס.

העצירים טוענים שלאביטל מפריע שהוא לא הספיק לקבל שעת טיול בחצר בית המעצר בגלל שהוא נמצא במרתון של חקירות ועימותים שצפויים עם המתלוננות. הם מתארים כך את החיים באבו כביר: "הרבה עצירים סלבס שהגיעו לאבו כביר לשבוע, שבועיים ואפילו חודש ירדו במשקל. האוכל פה בסיסי: עוף, אורז, גזר, מרק. כל יום תפריט אחר. מתרגלים. התנאים פה קשים עבורם. פה זה לא 'הילטון'. זה תחנת רכבת של עצירים. אלפים עוברים פה בחודש. רובם לא אוכלים כמעט, לא מתרגלים לאוכל ובעיקר לתנאים".

בשבוע הקרוב אביטל ימשיך לשהות במעצר באבו כביר. סוכן הדוגמניות צפוי לדרוש להשתחרר למעצר בית. "הוא לאט לאט מתרגל למצב החדש. מספר על החיים שלו ועל מה שעבר. יותר נפתח. הסוהרים מתייחסים אליו יפה. דואגים לכל דבר שהוא רוצה ומותר לתת לו. בכל זאת הוא מבין שהוא לא הגיע לבית הבראה", ציין אחד העצירים.