תופעה חדשה: עשרות עבריינים ישראליים נמלטו לאחרונה מישראל לדובאי לאחר שהואשמו במעורבות בשורה של פשעים חמורים בהם רצח, ניסיונות רצח, סחיטה באיומים, סחר בסמים בתחום הקוקאין, הימורים והלבנות הון, הונאות ועוקצים בעשרות מיליוני שקלים.

חלק מהעבריינים נמלטו לדובאי זמן קצר לפני שמשטרת ישראל הוציאה נגדם צווי מעצר, ולאחר שקיבלו מידע מוקדם על כך שיש כוונה לעצור אותם ולמנוע את מהם לעזוב את הארץ. "כמה ימים לפני שהתכוונו לפתוח במבצע מעצרים, הם ברחו מהארץ לדובאי", מגלה היום קצין משטרה בכיר.

"כנראה שהייתה הלשנה או שהם ראו שביצענו גלי מעצרים אחרים וחששו שהם יהיו הבאים בתור - ופשוט ברחו. זה קרה לנו בעבר עם העבריינים ערן יחיא, שי מוסלי ואחרים שברחו לדרום אפריקה. אותם עבריינים שנמלטו לדובאי היו מעורבים לא רק בהברחת ה-750 ק"ג של קוקאין מגואטמלה שנתפסה בנמל אשדוד, אלא גם בהברחה שסוכלה וכללה 3.2 טון קוקאין שהיו אמורים להגיע לבלגיה ומשם לישראל", מגלה הקצין, "יש לנו מידע על אותם מעורבים, אנחנו נגיע לכולם והם ירצו את עונשם בישראל. יש לנו המון סבלנות ומידע על פעילותם".

ממידע שהגיע לידי mako, אותם עבריינים שנמלטו לדובאי הם כמה מבכירי העבריינים שפעלו עד לאחרונה ביפו, חיפה ואזור לכיש, וחלקם אפילו רכשו או נכנסו לשותפות בעסקים באיחוד האמיורויות דרך אנשי קש, כולל רכישת דירות וחנויות מזכרות, וזכו לקבל מעמד של תושב מקומי.

עבריינים אחרים שהגיעו לאחרונה לדובאי רכשו זהב ויהלומים, ומכרו את הסחורה לאנשי עסקים במדינות אחרות כדי שמשטרת ישראל ורשות המיסים לא יעלו על עקבותיהם. "בדובאי, בניגוד לישראל, לא שואלים את המשקיעים מאיפה הכסף", מגלה עבריין ישראלי ותיק שביקר לפני כ-10 ימים בדובאי ונפגש עם כמה מבכירי עולם הפשע שנמלטו לאיחוד האמירויות.

דובאי (צילום: אילן ארנון)
"בדובאי לא שואלים אותך מאיפה הכסף" | צילום: אילן ארנון

"הם לא שואלים אותך שם יותר מדי שאלות. יש לך כסף? בוא תשקיע ותהיה שותף. זה קורה בגלל שזו אחת מהמדינות העשירות בעולם. אני מדבר על מיליוני דולרים שזרמו מישראל לדובאי דרך אנשים שמנהלים בארץ עסקים חוקיים, אבל אותם עבריינים עומדים מאחורי המימון כדי שרשות המיסים ומשטרת ישראל לא יעלו עליהם".

ממידע נוסף שהגיע לידי mako, נודע כי בנוסף גם עבריינים ישראליים נמלטים ששהו עד לאחרונה ברומניה, אוקראינה ודרום אפריקה - נמלטו בימים האחרונים לאיחוד האמירויות כדי לבחון שותפות בבניית פרויקטים של בנייני מגורים ובתי מלון.

"חלקם נכנסו עם דרכונים מזויפים ואחרים עם דרכונים ישראליים", מגלה גורם במשטרת ישראל, "הם רוצים להלבין את הכספים שהעלימו במשך שנים, ומדובר במאות מיליוני דולרים שלא דווחו לרשות המיסים בדובאי ובבחריין. אנחנו עוקבים אחריהם ומסתייעים בכל מיני גורמי מודיעין במשטרות שונות בעולם כדי להביא למעצרם בזמן הנכון. נכון שאין הסכמי הסגרה אבל יש לנו את השיטות שלנו לגרום לגירושם והעברתם לישראל".

למעשה, על פי העדויות דמגיעות בימים האחרונים מדובאי, העבריינים הנמלטים שנחתו במדינה הקימו בה קומונה דומה לזו שפעלה במרוקו, קולומביה, ברזיל, ארגנטינה וכיום בדרום אפריקה.