כמעט שנה שלמה ישב נתנאל (השם המלא שמור במערכת) בתא מספר 9 בבית המעצר שבמגרש הרוסים בירושלים יחד עם אלכסיי בורקוב, העציר שנמצא במרכז מוקד המריבה בין רוסיה, ארה"ב וישראל, ואותו מבקשת רוסיה להסגיר אליה בתמורה לשחרורה של הישראלית נעמה יששכר

רק בודדים, אם בכלל, יודעים פרטים על חייו המסתוריים של בורקוב בכלא הישראלי, בו הוא עצור כבר כמעט 4 שנים. נתנאל, תושב ירושלים, חי ונשם אותו 24 שעות ביממה, ואף הגן עליו כאשר אחד האסירים ניסה לסחוט ולהכות אותו.

"אלכסיי הוא אדם עדין נפש וילד טוב ירושלים. ממש ככה. מה שהוא בעיקר עשה זה לקרוא המון ספרים באנגלית", מתאר נתנאל את בורקוב. "היינו שמונה בתא אחד והוא ישן מתחתי. בחור שקט מאוד, כזה שלקח לו זמן ללמוד עברית".

"לימדנו אותו להגיד 'בוקר טוב', 'לילה טוב', 'תודה', 'בבקשה' ועוד, יש לו תפיסה מהירה מאוד. היה חשוב לי לסייע לו להתאקלם כי הוא היה בשוק מוחלט, בהלם. זה לא הבן אדם שאתה רגיל לראות בבתי כלא. הוא אחד המוחות הכי מבריקים בעולם והוא אמר לי: 'הפ.ס.ב רוצים אותי, הם יפרשו לי שטיח אדום ברוסיה. פוטין לא יפקיר אותי לעולם. אני סומך עליו".

נתנאל ממשיך ומספר כיצד הפך למנטור של בורקוב וסייע לו בכלא כאשר אחד האסירים ניסה לסחוט אותו ולהכותו. "היה אסיר אגרסיבי שישב איתנו, בחור רוסי ישראלי, שדיבר אליו לא יפה ורצה לפגוע בו. זה בטח בגלל שחלק מהאנשים ידעו שיש לו מיליוני יורו ברוסיה שהוא השיג כנראה ממעשי ההונאה שביצע".

"אני ואסיר נוסף עמדנו מול אותו אסיר והזהרנו אותו שאם יעז לעשות משהו לאלכסיי אנחנו נפרק אותו לחתיכות", משחזר נתנאל. "הוא נבהל ועזב אותו. שימשנו כחומת המגן שלו. שמרנו עליו שלא ייגעו בו. אני זוכר שנתתי לו את המייל האישי שלי והוא הבטיח שכאשר ישתחרר ניצור קשר וניפגש", מגלה נתנאל .

נעמה יששכר (צילום: החדשות12)
נעמה יששכר | צילום: החדשות12

על מעצרו בישראל (לבקשת האינטרפול ובעקבות מידע שהעביר ה-FBI לישראל), סיפר אלכסיי לחבריו לתא: "לא ידעתי שאני מבוקש, אחרת לא הייתי טס לכאן. אין לי קשר לכל מה שמייחסים לי. הייתי מופתע מאוד מהמעצר. החיים בכלא הישראלי קשים יחסית לאדם כמוני שמעולם לא היה במעצר. בתקופה הראשונה לא הרשו להכניס לי בגדים ואוכל ולהתקשר לבני משפחה וחברים. ישראל מדינה יפה ומעניינת, גם מהבחינה הדתית וגם מבחינת הנופים, ולכן טסתי אליה".

"הוא דיבר על משהו כמו 18 מיליון יורו שהרוויח מעבודה שביצע באינטרנט, אבל הכחיש שזה קשור לעוקץ בארצות הברית", מוסיף נתנאל, "הבנתי שהרוסים רוצים אותו בכלל בגלל היכולות שלו לפרוץ מערכות בארה"ב והעובדה שהוא נחשב לאחד ההאקרים הטובים בעולם".

בורקוב, כך מתברר, אוהב לאכול במבה, לשתות נס קפה ישראלי עם חלב, מכור לקוטג', מעשן סיגריות מרלבורו לייט ואלוף בשש בש, דמקה ושחמט. "הוא התרגל מהר למנטליות הישראלית, אני זוכר שבכמה שבתות הפכנו אותו ל'גוי של שבת', כי מרבית האסירים בתא היו שומרי מסורת. באחד המקרים נתקענו בלי מניין, והחלטנו 'לגייר' אותו כי הוא היה העשירי והוא השלים לנו מניין".

"הוא תמיד אהב לעזור לנו, לימדתי אותו על החגים שלנו, הוא לימד אותי קצת רוסית. המזל שלו שהוא נפל על כלא ישראלי ולא אמריקאי כי שם הוא היה אוכל חצץ ומוחזק בתנאים גרועים מאוד". בורקוב, כך לדברי נתנאל, היה רגוע יחסית לאורך כל שהותו ולא היה מעורב בעבירות משמעת או התעמת עם אסירים או סוהרים.

"מה שמחזיק אותי שפוי בכלא הישראלי זו העבודה שאני יודע שפוטין והרוסים רוצים אותי. זה מחזק אותי מנטלית ונפשית. מישהו אחר היה נשבר מהר מאוד", סיפר לנתנאל ולחבריו לתא. "אני לא טרוריסט ולא מרגל".

למרות טענותיו של בורקוב, רשויות החוק בארה"ב טוענות אחרת לגמרי, והחשד הוא כי יחד עם שותפיו, ביצע עבירות הונאת מתוחכמות באלפי כרטיסי אשראי באתר שהקים והפעיל, כולל גניבת זהויות, חדירה למחשבים והלבנת הון. בורקוב, כך טוענים בארה"ב, הציע באתר שהפעיל פרטים של למעלה מ-150 אלף כרטיסי אשראי, ואחד משותפיו, אזרח אוקראיני, כבר נעצר ונשפט בארה"ב.

על פי החשד, היקף ההונאה בה מעורב נאמד בכמה עשרות מיליוני דולרים, וסוכני ה-FBI שהתחזו לאזרחים היו אלו שרכשו מהאתר שלו כרטיסי אשראי והביאו להפללתו. לבסוף, בורקוב נתפס בגלל טעות אחת קטנה, וכזו שלא אופיינית לאדם ולמעשים שמיוחסים לו: בזמן ששהה בחופשה בתאילנד פרסם בדף הפייסבוק שלו תמונה מחופשתו שכללה רמזים על כך שהוא בדרך לישראל (עצירה במצרים), ובדצמבר 2015 הוא נעצר בכניסה לאילת.

בעקבות מעצרו בישראל, ביקשה ארה"ב את הסגרתו, כשהיא מצרפת אלפי מסמכים, תצהירים וראיות רבות המפלילות אותו בעוקץ הגדול. הוא, באופן טבעי, התנגד לבקשת ההסגרה, ובכירים רוסים, כולל פוטין, ציינו בשיחות סגורות כי הם מתנגדים בתקיפות להסגרתו לארה"ב בטענה שהוא מבוקש אצלם על עבירות אחרות.

החשש כעת הוא שהרוסים רוצים את בורקוב בגלל היותו אחד ההאקרים הטובים בעולם, ויכולותיו לסייע לשירותי הביון שלהם במלחמתם ברשויות בארה"ב.

"תבין משהו, אפילו המקלדת פוחדת מהאיש הזה. הוא עושה קסמים, בשביל הרוסים הוא יהלום. מכרה זהב", מגלה ל-mako אסיר אחר שריצה עונש מאסר קצר לצד בורקוב במהלך השנים האחרונות בכלא הדרים. "בשב"ס שמרו עליו ודאגו לפקח עליו כל הזמן, אף אחד לא רצה שהוא ייפגע. אני מניח שעכשיו הם שומרים עליו כפליים".

נכון להיום בורקוב כוסס ציפורניים בתאו ודי מתוח לגבי עתידו. ההסגרה לארה"ב כמעט ודאית, אבל הוא מאמין שברגע האחרון אולי תהיה עסקה משולשת עם האמריקאים. "פוטין הבטיח להחזיר אותי הביתה, לרוסיה, אז אני מאמין לו", אמר בורקוב למקורביו בישראל באחרונה.