מבריחי הסמים בנגב, המתמחים בהברחות חשיש ומריחואנה משטח מצרים לשטח ישראל כשהם עוקפים את גדר הגבול, התחמשו לאחרונה באמצעי לחימה קטלניים כחלק מכוונתם לפגוע בשוטרים וחיילים אשר ינסו לסכל את ההברחות או יתעמתו איתם סמוך לגדר ובתוך שטח ישראל.

"חיילים ושוטרים יורים בנו כמו ברווזים, אז אם החיים שלי יהיו בסכנה והם יירו בי או בחברים שלי - הם יחטפו חזרה. חאלס. עד עכשיו שתקנו ולא עשינו כלום. מי שיירה בנו נירה בו בחזרה", מזהיר מבריח בכיר תושב הפזורה הבדואית בנגב. "שיידעו שאנחנו לא פראיירים ושגם לנו יש נשק. הפסדנו מיליונים בגלל הקורונה ואין לנו מה להפסיד יותר".

כאמור, מתברר שבשבועות האחרונים כמה מהרשתות הגדולות של מבריחי הסמים בדרום הצטיידו בכלי נשק כמו רובי M-16, מקלעי נגב, רובי מיקרו תבור, ואפילו כמה טילי לאו.

מרבית כלי הנשק, שנגנבו מבסיסי צה"ל בנגב, מוסתרים בתוך סליקים באדמה, ואדיות ומנהרות. בנוסף, המבריחים הצטיידו בטרקטורונים ואופנועי שטח חדישים, רכבי שטח מאובזרים, וג'יפים בעלי יכולת תנועה בתנאי שטח קשים, ובסולמות הידראוליים משוכללים לטיפוס על גדר הגבול והעברת שקי הסמים לצד הישראלי.

ההחלטה של המבריחים להתחמש בכלי נשק ולהסלים את מאבקם נגד כוחות הביטחון הישראליים, מגיעה אחרי עשרות סיכולים של הברחות סמים גדולות שבוצעו בחודש האחרון והסבו למבריחים נזק של עשרות מיליוני שקלים, כמו גם לעובדה שכמה מהם נפצעו מירי של חיילים ויחידת מג"ן שאחראים על ביטחון הגבול וסיכול ההברחות.

על פי מידע שהגיע ל-mako, בשנים האחרונות נפצעו כמה עשרות מבריחים מירי של כוחות הביטחון ליד גדר הגבול במהלך מרדפים, וכמה מהם נפצעו באורח בינוני והפכו לנכים.

הברחות סמים בדרום 2020
חלק מכלי הנשק שנתפסו על הגבול | צילום: באדיבות משטרת ישראל

הברחות סמים בדרום 2020
הצטיידו בכלי רכב שיכולים לנוע בקלות בשטחים קשים | צילום: באדיבות משטרת ישראל

"מבחינתנו כל אדם שמבריח סמים או מתקרב לגדר הוא מחבל ויש הוראה לירות במי שלא עוצר", מסביר גורם צבאי. "אי אפשר לדעת האם ההברחות הן של נשקים או חדירת מחבלים, ולכן אנחנו לא לוקחים סיכון. כבר היו ניסיונות של חוליות מחבלים לחדור מהגדר לארץ, ואנחנו לוקחים בחשבון שהמבריחים יירו בנו וערוכים לכל תרחיש".

בשבועיים האחרונים תפסו לוחמי יחידת מג"ן של משטרת מרחב הנגב שבעה מבריחים שחדרו לשטח ישראל כשברשותם 300 ק"ג חשיש וקנאביס, ובאחת ההברחות גילו לוחמי מג"ן לתדהמתם גם רובי M-16, מחסניות מלאות בכדורים, ציוד אופטי ומשקפות משוכללות לראיית לילה.

"מבריחי הסמים בלחץ עצום בגלל שסיכלנו להם הברחות רבות בזמן האחרון, הם מסלימים את המאבק נגדנו, ולכן הצטיידו בכלי נשק", מסביר קצין במשטרה, "מי שייעז לירות בנו ישלם ביוקר. ההצטיידות הזו בכלי נשק היא חציית קו אדום, ואנחנו מודעים לעובדה שהמבריחים מיואשים, מתוסכלים ועלולים לירות לעבר שוטרים וחיילים כי הם מפסידים המון המון כסף".