לפני כשלושה שבועות, עבריינים מארגון פשע ממזרח ירושלים הגיעו לתחנת דלק גדולה במרכז הארץ וביקשו לשוחח עם הבעלים. הם נכנסו למשרדו כשכמה מהם חמושים בחרבות שהוסתרו מתחת למכנסיהם. "באנו לשמור על תחנת הדלק שלך", הצהיר אחד מהם בפני בעל התחנה המבוהל. "מעכשיו אנחנו שומרים על המקום ואתה משלם לנו בתלושים כולל דמי הבראה ופנסיה. הכל. מהחודש הבא אתה משלם לנו מיליון שקל במזומן ואם לא - אנחנו נכנסים איתך שותפות בתחנת הדלק. תזכור שיש לך אישה וילדים, ואם אתה לא רוצה שנכין להם קברים אז תכין לנו את הכסף ותדאג לתלוש משכורת. אל תשחק איתנו וחסר לך שתתלונן עלינו במשטרה. נשרוף את תחנת הדלק יחד איתך".

בעל התחנה נותר המום. עוד בטרם הוציא מילה מפיו, אחד העבריינים שלף את החרב ואיים לערוף לו את הראש אם לא ייענה לדרישותיהם. "הם באו אליי משום מקום", העיד במשטרה ל', הבעלים של תחנת הדלק. "זו תחנת דלק מצליחה מאוד. אף פעם לא היה לי קשר לעבריינים. אני אדם שומר חוק ועכשיו נחתו אצלי חבר'ה מטורפים עם חרבות. אי אפשר לדבר איתם בכלל. העיניים שלהם מפחידות. עוד רגע הייתי מאבד את ההכרה מרוב פחד. אחד מהם הצמיד לי חרב לגרון ואיים לשחוט אותי. אמרתי להם שאין לי מיליון שקל ושאני מוכן לשלם עבור שמירה לא יותר מ-10,000 שקל בחודש וזהו. בסוף העברתי להם 100 אלף שקל במזומן ויש לי שומר שלהם ואני נותן לו גם תלוש. זה הזוי, אבל מה לעשות שהחיים שלי ושל המשפחה שלי יקרים לי מעוד כמה אלפי שקלים".

ארגוני הפשע במזרח ירושלים זוכים להרבה פחות חשיפה מארגוני פשיעה ערבים בצפון בשרון או בנגב. בשנים האחרונות, אל הוואקום שהותירה המאפיה הירושלמית שהתפוררה, נכנסו העבריינים ממזרח ירושלים שנתמכים על ידי פלגים של הג'רושים.

העבריינים הערבים ממזרח ירושלים אמנם לא בולטים כמו ארגוני הפשע הערבים האחרים, אבל הם נחשבים למסוכנים ואלימים יותר מהם. העובדה שפעילותם מתמקדת בירושלים ובסביבתה גורמת להם לא פעם להיות מתחת לרדאר. הם עוסקים בגביית פרוטקשן מבעלי עסקים, סחר בסמים ואמצעי לחימה וגביית חובות. הם מגלגלים מיליוני שקלים בשנה ולא פעם מנצלים את העובדה שיש להם תעודות זהות ישראליות כדי לתמרן גם מחוץ לירושלים.

פרוטקשן בתחנות דלק זה הכסף הגדול - ענף שמכניס לעבריינים ממזרח ירושלים מיליוני שקלים בשנה. חלק גדול מבעלי התחנות שנסחטים מעדיפים לשלם את דמי החסות ולא להתלונן נגדם במשטרה. המעטים שלא שילמו נחרדו לגלות חנויות בתחנות הדלק עולות בלהבות.

"כולם משלמים ושותקים. אף אחד לא יסתכן שישרפו לו את תחנת הדלק. זה נזק של מיליוני שקלים", סיפר בעל תחנת דלק בדרום הארץ, "הם משוגעים על כל הראש. איתם לא משחקים ולא מתעסקים. משלמים וזהו".

"אם כולם היו מתלוננים - היינו מפרקים את ארגוני הפשע"

אבל היה גם אחד שהחליט לא לוותר ולהתלונן. נ', תושב הגליל בשנות החמישים לחייו, אב לשישה ילדים בעל תחנות דלק בצפון הארץ, נדרש לשלם על ידי עבריינים ממזרח ירושלים כמיליון שקל. חמזה רזק בן 20,עבריין משכונת בית חנינה במזרח ירושלים, סחט את נ' יחד עם חבריו במשך כעשרה ימים.

"מי שומר אצלך על תחנות הדלק? אנחנו שותפים. תשלם לנו מיליון שקל", איימו על נ' רזק וחבריו. "יש לך עד שעה תשע בערב לשלם לנו את הכסף אחרת תכין ארבעה קברים - שניים לשותפים שלך ושניים לבנים שלך. גם המשטרה לא תעזור לך. אם אתה רוצה לפתור את הבעיה תשלם".

נ' התלבט אם לשלם, אבל רזק וחבריו המשיכו במסכת האיומים: "אני אומר לך, אני דואג לך ושומר על התחנות שלך. יש לך שבוע להכין את מה שאמרנו לך. שמירה אם אתה רוצה ואם לא רוצה שלום.. אם אתה חושב שאנחנו אחד או שניים? אנחנו עיר שלמה".

נ  סירב להיכנע ורזק המשיך באיום: "אני אמרתי לך אחי אני לוקח עליך שמירה ועל התחנות דלק. הבנת אותי? אנחנו יותר מאחד. אני אומר לך, אני לא רוצה יותר את הכסף שלך. אני רוצה את הראש שלך, ואני אומר לך אני אטרוף אותך ונגיע אליך".

נ' התלונן במחוז הצפוני של המשטרה. לאחר חקירה סמויה, רזק נעצר אך שותפיו לסחיטה, בהם גם העבריינים הבכירים יותר, לא נתפסו והם מסתובבים חופשי וסוחטים בעלי תחנות דלק ברחבי הארץ.

הפרקליטות במחוז צפון הגישה נגד רזק כתב אישום לבית המשפט המחוזי בחיפה המייחס לו שורה של עבירות סחיטה באיומים. "אם כולם היו אמיצים כמו נ' ומתלוננים היינו מפרקים את ארגוני הפשע במזרח ירושלים", הדגיש קצין משטרה. "הוא צדיק בסדום. אני לא שופט את האחרים, אבל אם לא יהיו תלונות התופעה הזו תתרחב, בעלי תחנות הדלק ימשיכו לשלם דמי חסות והארגונים ימשיכו לשגשג".