א', מובטל בן 33 מאזור חיפה שבעברו עבד בחברת אבטחה החליט לפני חצי שנה בעקבות משבר הקורונה לשכור מפעל גדול באזור התעשייה בראש פינה ולהקים בתוכו מעבדה לייצור קנאביס. התכנון של א' היה להקים את אחת המעבדות הגדולות שפעלו אי פעם בישראל ולהרוויח מיליוני שקלים ממכירת המריחואנה.

א' רצה להרוויח ובגדול, חלם על עשרות מיליוני השקלים שייזרמו לכיסו, ושילם מדי חודש לבעל המבנה לא פחות מ-20 אלף שקלים דמי שכירות. "אני רוצה להיות עשיר ומפורסם כמו פבלו אסקובר", סיפר א' לאחד מחבריו ומאוחר יותר חזר על אותה גרסה גם בתא המעצר - אבל בחקירתו במשטרה הכחיש שאמר את הדברים מחשש שהדבר יפליל אותו.

ממידע שהגיע לידי mako מתברר ש-א', רכש 150 שנאים, 19 מאווררים, 16 מפוחים, מנורות מיוחדות, 12 פילטרים, 6 מזגנים, עשרה מכלי דישון, מערכות השקיה משוכללות וציוד רב נוסף, ועל פי הערכות של גורמי משטרה עלות המעבדה שהקים הסתכמה בכ-150 אלף שקלים לפחות. "זו אחת המעבדות הכי גדולות שהוקמו אי פעם בארץ לייצור קנאביס", מספר קצין משטרה במחוז הצפוני. "יש לנו חשד כבד מאוד שמישהו עמד מאחורי ההקמה, כנראה ארגון פשע גדול, ו-א' היה רק איש הקש".

עוד לפני שקצר את הפרח הראשון, א' נתן 12 צ'קים כדמי שכירות לבעל המבנה שכלל לא ידע שבמקום הוקמה מעבדה ענקית לגידול קנאביס, ובמשך חודשים ארוכים וללא הפרעות הוא גידל במפעל כ-2,000 שתילים שמהם היה אמור להפיק מאות ק"ג של מריחואנה.

מעבדה בראש פינה (צילום: פרטי)
אלפי שתילים שגודלו במפעל תמים | צילום: פרטי

 

מעבדה בראש פינה (צילום: פרטי)
תכנן להרויח מיליונים ממכירת הסמים | צילום: פרטי

א' כבר ראה את עצמו קופץ מעל קו העוני והופך כמו שחלם ל"פבלו אסקובר הישראלי" - אבל מהר מאוד החלום שלו התנפץ לרסיסים אחרי שלפני כמה שבועות בלשי היחידה למלחמה בפשיעה של מרחב כנרת שבמחוז הצפוני של המשטרה הוזעקו לאירוע ירי באחד הכפרים בצפון, ויממה לאחר מכן ביצעו החוקרים איכון טלפוני לאחד החשודים באזור הירי אז התברר שמחזיק הטלפון נמצא באזור ראש פינה.

אחרי שהשוטרים הגיעו למסקנה שהטלפון שייך ל-א' הם יצאו בעקבותיו, ואחרי חיפוש קצר הגיעו לגמרי במקרה למעבדת הענק שלו ועצרו אותו בתוכה אחרי שתפסו אותו מטפל באלפי השתילים במקום. "באותו זמן עישנתי סיגריה ופתאום השוטרים קפצו עליי מאחור ולקחו לי מהיד את הטלפון", סיפר א' בעדותו במשטרה, "אחד השוטרים נתן לי מכה ומיד אזק אותי".

בחקירתו סיפר א' כי הוא עבד כמאבטח בכמה חברות אבטחה אבל לא החזיק מעמד זמן רב, ובהמשך חקירתו גם הודה בהקמת המעבדה, וכשנשאל מאיפה הביא את הכסף כדי לרכוש את הציוד ולשלם את השכירות היקרה, הוא ענה: "נתתי צ'קים לבעל המבנה ובהמשך תכננתי להביא לו מזומן ושהוא יחזיר לי את הצ'קים".

עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב (צילום: באדיבות המצולמים)
עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב | צילום: באדיבות המצולמים

במשטרה חושדים כעת כאמור ש-א' שימש כ"קוף" (איש קש) של עבריינים שהיו אלו שמימנו את השכירות והקמת המעבדה ושכרו את שירותיו כדי שיטפל בשתילים - אבל א' הכחיש זאת בחקירתו ובנוסף טען שהוא סובל מבעיות זיכרון. בהמשך הוא סירב לענות ממי קנה את הציוד והזרעים והאם גורם אחר מימן את הקמת המעבדה והתעקש שהוא עשה זאת לבדו. "בניתי הכל לבד. עבדתי מבוקר ועד ערב וזו פעם ראשונה שאני עושה דבר כזה".

פרקליטות מחוז צפון החליטה לבסוף על הגשת כתב אישום נגד א' לבית המשפט המחוזי בנצרת בגין עבירות של ייצור והכנת סם שלא לשימוש עצמי, ופרקליטיו, עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב, ביקשו לשחררו למעצר בית בנימוק שזו העבירה הפלילית היחידה שביצע בחייו, והשופטת במשפטו הסכימה לשחררו למעצר בית תחת אזיק אלקטרוני, זאת למרות חומרת האישומים נגדו והורתה לשלבו בסדנאות טיפול של שירות המבחן.