מבצע הטבח בסופרמרקט בבאפלו בסוף השבוע אומר במניפסט חולני שנמצא בגוגל דרייב שהוא נדחף להרוג על ידי "תיאוריית ההחלפה הגדולה" שטוענת שאנשים לבנים מונעים להכחדה על ידי מהגרים. המסמך בן 180 העמודים של הרוצח בן ה-18 פייטון ג'נדרון, פירט את הסיבות המעוותות שלו לביצוע הטבח בשבת בסופרמרקט Top Market בו נרצחו 10 בני אדם, מרביתם שחורים.

חלק גדול מהמניפסט התמקד ב"תיאוריית ההחלפה הגדולה". תיאוריית הקונספירציה הגזענית טוענת שמספרם של המהגרים ממדינות אחרות עולים במכוון כדי להטות את הבחירות לטובת הדמוקרטים. ג'נדרון כתב שהוא בחר להתמקד בחנות שבצפון מדינת ניו יורק מכיוון שהיא נמצאת במיקוד 14208, שלטענתו "יש לה את אחוז השחורים הגבוה ביותר שקרוב למקום מגוריי".

המסמך כלל מפה בסיסית של החנות, אבל לא ציין את שמה לפני הירי, מחשש ​​שהמניפסט שלו יגיע לידי רשויות אכיפת החוק וימנע את הרצח. בדברים שכתב ג'נדרון הוא ציין כי הפך לקיצוני בשל דברים שקרא באינטרנט ובהשראת רוצחים גזעניים, כמו ברנטון טרנט, מבצע הטבח במסגד בניו זילנד, שתיעד בלייב את רציחתם של 51 מוסלמים בקרייסטצ'רץ' ב-2019.

זירת הירי בבפאלו (צילום: Photo by John Normile/Getty Images)
זירת הירי בבפאלו | צילום: Photo by John Normile/Getty Images

"האמת היא שלחיים האישיים שלי ולחוויות אין ערך", כתב ג'נדרון, שאף ציין כי טרנט "הקצין אותו הכי הרבה", כשפירט מה דרבן אותו לבצע את הרצח. הוא ציין גם את רוצח ההמונים דילן רוף כמקור השראה, שטבח בתשעה מתפללים שחורים בכנסייה בדרום קרוליינה ב-2015 וגם את הרוצח הנורבגי אנדרס בריוויק - שטבח ב-77 בני אדם ב-2011.

המשטרה מסרה כי 13 בני אדם נורו בסך הכל בסופרמרקט, 11 מהם שחורים, והשניים האחרים לבנים. כמו טרנט, ג'נדרון שידר בשידור חי את הטבח שלו בפייסבוק. כמו כן הוא שידר את הרצח בלייב באתר טוויץ', פלטפורמה פופולרית בקרב גיימרים שהסירה את הסרטון לאחר שתי דקות מרגע שהועלה. דובר טוויץ' אמר שהם "הרוסים" מכך שהפלטפורמה שלהם נוצלה.

מסמך גוגל שהכיל את המניפסט של ג'נדרון נשאר מקוון במשך מספר שעות. מאוחר יותר הוא הוסר לאחר שגוגל אמרה שהתוכן שלו הפר את תנאי השירות של ענקית האינטרנט.

צילום מסך של התוכן שלו נשאר מקוון. הוא כולל מאות ממים גזעניים, ותפיסות של פרסומים ליברליים שג'נדרון חשב שהם פוגעניים לדעתו. ג'נדרון דן בשנאתו לשחורים, ליהודים, לאנשי שמאל ולטרנסג'נדרים במניפסט שלו. הוא גם חשף פרטים ביוגרפיים על חייו, וסיפר שהוא גדל בקונקלין, ניו יורק, במרחק של כשלוש וחצי שעות מבאפלו. "מעולם לא אובחנתי עם מוגבלות או הפרעה נפשית", כתב. "אני מאמין שאני שפוי לחלוטין". 

עד כה זוהו שני קורבנות, שניהם שחורים. רות ויטפילד, בת 86, נורתה תוך כדי קניות של ביצים. ומאבטח החנות אהרון סלטר, אב לשלושה, נהרג לאחר שפתח באש לעבר ג'נדרון. סלטר עשה זאת לאחר שראה את ג'נדרון יורה למוות בקונים אחרים, אך הרוצח המתבגר לבש מספיק שריון גוף כדי להגן על עצמו מפני הקליעים של סלטר.

הרוצח נעצר לאחר שיצא מחזית הסופרמרקט, והועמד לדין בבית המשפט במוצאי שבת. הוא הואשם עד כה בסעיף אחד של רצח בכוונה תחילה, אם כי אישומים נוספים יגיעו בהמשך. ג'נדרון הגיב מאז הרצח רק על כך שהוא מבין את האישומים נגדו, כשעורך דינו אמר שהוא מכחיש. כמו כן, ג'נדרון עומד כנראה בפני אישומים פדרליים על פשעי שנאה וטרור, שעשויים להביא להוצאתו להורג.