שחר מזרחי, מי שהואשם בביצוע מעשים מגונים ותקיפה מינית של החייל אביצח שוורץ יחד עם שלושה חיילים נוספים בזמן שירותו הצבאי ונידון ל-55 חודשי מאסר בפועל - פנה לאחרונה לוועדת השחרורים של בית הדין הצבאי וביקש לקבל שחרור מוקדם לאור "נסיבות חייו הקשות", כך לטענתו.

האירוע החמור התרחש לפני כ-20 שנה בבסיס הטירונות זיקים שבנגב, אז שוורץ, טירון בתחילת דרכו הצבאית, שהה באוהל כשלפתע נכנסו אליו ארבעה חיילים שהאשימו אותו כי הוא הלשין עליהם למפקדם וסיפר שהם מעשנים סמים - מה שהוביל למעצרם. 

הארבעה החליטו לנקום בשוורץ, ובזמן ששניים מהחיילים נותרו מחוץ לאוהל, השניים אחרים תקפו את שוורץ מינית כשאחד מהם הצמיד רובה לראשו ודרש ממנו לבצע בו מין אוראלי. שחר מזרחי, שהיה אחד משני החיילים ששהו מחוץ לאוהל, יכול היה למנוע את המקרה לאחר שלא עדכן קצין שעבר בסמוך למקום על הזוועה שהתרחשה בתוכו, וכשנשאל על ידו האם הכל כשורה השיב בחיוב.

במקביל, בזמן התקיפה, אחד החיילים הזהיר את שוורץ ואיים עליו: "אם תספר על מה שקרה אני אהרוג אותך", ורק כעבור כמה חודשים שוורץ אזר אומץ וסיפר לקצין בחיל האוויר על מה שאירע לו וזה סייע לו להגיש תלונה במצ"ח נגד הארבעה.

ארבעת החיילים נעצרו זמן קצר לאחר מכן על ידי המשטרה הצבאית ושוחררו למעצר בית עד לסוף משפטם, ושחר מזרחי, שהחזיק בדרכון אמריקאי, ניצל זאת כדי לברוח מהארץ. הפרקליטות הצבאית מצדה הגישה לבסוף כתב אישום נגד ארבעת החיילים, ובית הדין הצבאי זיכה שניים מהם מחמת הספק, השלישי נידון לשש שנות מאסר בפועל, ואילו ההליכים נגד מזרחי שנמלט מהארץ הופסקו.

בעקבות סדרת הכתבות כאן אצלנו ב-mako שחשפה את הפרשה וכן את העובדה שמזרחי חזר ארצה, החליטו יחד המשטרה ומצ"ח לפעול נגד מזרחי ועצרו אותו לפני כשנתיים. עם מעצרו הוא הועמד לדין, ובמהלך המשפט חתם על הסדר טיעון לפיו הוא הודה בעבירות מין שביצע בשוורץ ונידון ל-55 חודשי מאסר בפועל ותשלום פיצוי של 80 אלף שקלים.

אלא שלפני כמה ימים כאמור פנה מזרחי לבית הדין הצבאי בבקשה לקבל שחרור מוקדם, והציג באמצעות סנגורו תכנית שיקום שהוכנה עבורו על ידי רב תושב צפון הארץ שהסכים לסייע בשיקומו ולהשגיח עליו שלא ימלט מהארץ. סנגורו של מזרחי טען בדיון כי העונש שנגזר עליו כבד מאוד וחשף שבמהלך ריצוי עונשו מזרחי נדקר על ידי אחד האסירים בכלא.

"תוציאו אותי מהגיהינום הזה. טוב מותי מחיי, ולא רק שהאסירים מתנכלים לי, כך גם הסוהרים", טען מזרחי בפני מקורביו, ובמהלך הדיון סיפר שהוא לוקח אחריות על מעשיו וטען שהוא עצמו כמעט ונאנס על ידי אסירים בתא בו שהה ומאז שנדקר הוא סובל מבעיות בידו ואיבד את השמיעה באחת מאוזניו.

נציג הפרקליטות הצבאית בדיון טען שעדיין לא הבשיל הזמן לשחרורו של מזרחי מהכלא, ושוורץ עצמו שיגר מכתב בהול לוועדת השחרורים (ראו למעלה) באמצעות פרקליטו, עו"ד עופר רון, בו הוא דרש שלא לשחרר את מזרחי מהכלא.

"הוא הרס לי את החיים ורצח לי את הנשמה. אני חי את המקרה בכל רגע ורגע ואסור לתת לו פרס על מה שעשה לי", אומר שוורץ. "הוא יכול היה למנוע את האונס אם היה מספר לקצין שעבר ליד האוהל על המקרה ואני לא מאמין להבעת החרטה שלו - זו לא חרטה אמיתית".

שופטי בית הדין הצבאי צפויים למסור בימים הקרובים את החלטתם בנוגע לבקשתו של מזרחי לקצר את עונשו ולשחררו מהכלא.