אחרי שהישראלי נתי חדד השתחרר השבוע לאחר שנתיים בבית הכלא בקוסומוי שבתאילנד, ישראלי נוסף, יגאל מכלוף, אמור להשתחרר בקרוב מהכלא התאילנדי ולהגיע להמשך ריצוי עונשו בישראל.

בימים האחרונים חלה תפנית דרמטית בעניינו של מכלוף, הישראלי שנידון למוות על ידי השלטונות בתאילנד ועונשו הומתק לבסוף ל-43 שנות מאסר על ידי מלך תאילנד. 

רשויות האכיפה בארצות הברית הודיעו למקורביו של מכלוף, הכלוא בתנאים קשים בבית הכלא המרוחק כשעתיים נסיעה מבנגקוק, כי הוא אינו מבוקש במדינה על עבירות של סחר בסמים ולא דרוש לשום חקירה, כפי שטענו בחודש שעבר השלטונות בתאילנד שהחליטו לעכב את העברתו לישראל.

משמעות הדבר היא ששחרורו של מכלוף מהכלא התאילנדי היא עניין של שבועות עד חודשים בודדים, ואחרי שוועדת השחרורים בתאילנד התנגדה לשחרורו בשל החשד שהוא מבוקש בארה"ב, היא צפויה להתכנס שוב בקרוב ולהחליט ככל הנראה לשחררו ולהעבירו לישראל.

"זו בשורה נהדרת", מציין גורם ישראלי שמתגורר בתאילנד ומעורה היטב בענייניו של מכלוף ומסייע לו ולמשפחתו. "יגאל סבל המון, והמסמך הזה אמור לעזור לו לחזור ארצה אחרי 13 שנה בכלא התאילנדי. זה רק מוכיח שליגאל אין שום קשר לא לאיציק אברג'ל ולא לשום ארגון פשע אחר כפי שטענו במשטרת ישראל".

איציק אברג'יל
"המסמך מוכיח שאין לו שום קשר לאיציק אברגי'ל או כל ארגון פשע אחר" (בתמונה: איציק אברג'יל) | צילום: חדשות 12

מכלוף (50), נעצר בשנת 2007 בבנגקוק כשברשותו כ-30 אלף כדורי אקסטזי אשר היו אמורים להיות מופצים ברחבי העולם. לאחר מעצרו, נידון בתחילה מכלוף לגזר דין מוות, אך לבסוף החליט מלך תאילנד להעניק לו חנינה והמתיק כאמור את עונשו ל-43 שנות מאסר בפועל.

בני משפחתו של מכלוף ניהלו מאבק ארוך ועיקש נגד משרד המשפטים והמשרד לביטחון הפנים על מנת להחזירו לארץ בגלל מצבו הבריאותי הרעוע והחשש שימות בכלא, אחרי ששני המשרדים התנגדו להעברתו ארצה בנימוק שהוא עבריין מסוכן ולכאורה יש לו קשר לאחד מארגוני הפשיעה הגדולים בישראל.

פרקליטיו של מכלוף, עורכי הדין נחמה ציבין ויורם שפטל, הגישו עתירה לבג"צ אשר התקבלה על ידי השופטים שהחליטו להורות על העברתו של מכלוף לישראל עקב מצבו הבריאותי והעובדה שאינו מסוכן לציבור ואין לו קשר לעבריין זה או אחר.

אלא שכפי שחשפנו לראשונה כאן ב-mako לפני כמה שבועות, ועדת השחרורים בתאילנד דחתה את בקשתו של מכלוף להשתחרר בנימוק שקיים בידיה מסמך לפיו הוא מבוקש בארה"ב בגין הפרשה בה נעצר בתאילנד.

אחרי דין ודברים שנמשך ימים ארוכים, יצרו מקורביו של מכלוף קשר עם הרשויות בארה"ב, ואלה העבירו כאמור מסמך רשמי בו נכתב שמכלוף אינו מבוקש בארה"ב.

"אני מחכה לראות כבר את אחי בישראל. יש לו פה משפחה, וכל יום שהוא בכלא התאילנדי הוא סכנת חיים מבחינתו. המסמך האמריקאי מאשר שיגאל אינו עבריין מבוקש ויש לאפשר לו להיות בארץ בקרבת משפחתו", מציין אחיו של מכלוף, בני. "מדינת ישראל צריכה ליישם את החלטת בג"צ ולהביא לארץ את אחי יגאל בדיוק כמו שהחזירו את נתי חדד".