לפני כמה שבועות בשעת לילה מאוחרת, באחד הרחובות המרכזיים בחולון, חמישה עבריינים שישבו בתוך מכונית מאזדה 3 ערכו תצפיות לעבר ביתו של עבריין שרצו לחסל. הם המתינו לו בסבלנות, אך עשו טעות אחת קריטית - הם הדליקו את האורות בצורה מעוררת חשד, בשעה שאחד מהם יצא החוצה מהרכב כל כמה דקות. שכן שהבחין בהם התקשר למוקד 100 של המשטרה. שוטרי סיור של תחנת משטרת מרחב איילו הגיעו למקום, עצרו את החמישה וכך סיכלו את החיסול של העבריין. 

"בדרך כלל כשעבריינים מגיעים לחיסולים עם מאזדה 3 הם לא מעוררים חשד כי מדובר במכונית פופולארית שרבים נוהגים בה", מסביר קצין משטרה במחוז תל אביב. "המחסלים בחולון עשו כמה טעויות של טירונים כשעוררו את חשד השכנים. עצרנו אותם רגע לפני החיסול. הפעם היה לנו מזל. הם למעשה גונבים פעמים רבות מאזדה 3, מחליפים לוחיות זיהוי מזויפות ויוצאים לבצע חיסולים".

בחודש שעבר בלשי ימ"ר לכיש עצרו שני עבריינים שהיו בדרכם לחסל בכיר בארגון של העבריין בני שלמה המתגורר באשדוד. השניים נעצרו לאחר מעקב סמוי של הבלשים כשהם נוסעים במאזדה 3. "אם לא היה מעקב סמוי, החיסול היה יוצא אל הפועל", ציין קצין חקירות במשטרה. "מאזדה 3 זה רכב שלא בולט בשטח וקל לבצע באמצעותו חיסולים או לפגוע בעבריינים ולברוח מבלי להיתפס, מה עוד שמתקינים עליו לוחיות זיהוי מזויפות, שמונעות איתור של הבעלים האמיתיים של הרכב ולאחר מכן הם מציתים אותו".

מכונית מאזדה 3 שנגנבה
מכונית מאזדה 3 שנגנבה

בשנים האחרונות נגנבו מעל 1,000 מכוניות מסוג מאזדה 3 בדגש על הדגמים היותר ישנים, שקל יותר לגנוב. הרכבים הועברו לידיהם של עבריינים בארגוני הפשע ומחסלים העובדים מטעמם.

"הדגמים הישנים בכלל לא ממוגנים וקל מאוד לגנוב אותם", גילה עבריין מהשרון. תוך חצי דקה גונבים מאזדה 3 ויוצאים לחיסול או למשימת איסוף מודיעיני על עבריינים יריבים שרוצים לחסל אותם. מרבית החיסולים או האיסוף המודיעיני נעשים עם מאזדה 3. זה רכב עממי שלא מעורר חשד של שוטרים או אזרחים וקל יותר לבצע איתו חיסולים. היו חיסולים בעיקר במרכז הארץ והשרון שבוצעו במזדות 2 והמשטרה לא עצרה את המחסלים ואת מי שסייע להם להימלט מזירות הרצח".

מתברר שאותם עבריינים לעיתים מגיעים עם לוחיות הזיהוי המקוריות של המאזדה שגנבו מה שלא פעם עלול לגרום להסתבכותם של בעלי המכוניות. "יום אחד קיבלתי טלפון מהמשטרה שהמכונית שלי שימשה לחיסול. הייתי בהלם. מסרתי להם שהיא נגנבה יום לפני והתלוננתי במשטרה", שחזר בעל מכונית מאזדה תושב אחד הישובים בשפלה. "הם הבינו שאין לי קשר למעשה ושהעבריינים השתמשו בה לכדי לבצע את החיסול".

פוסט של בעל רכב שמכונית המאזדה שלו נגנבה
פוסט של בעל רכב שמכונית המאזדה שלו נגנבה

בחודש האחרון נגנבו עשרות מכוניות מאזדה 3 שרובן ללא ביטוח מקיף ובעליהן פרסמו בפייסבוק שהן הועברו לשטחים או לידי עבריינים. "זו תופעה מוכרת ואנחנו עושים הכל כדי לסכל חיסולים ולאתר את כלי הרכב הגנובים לפני השימוש בהם לצרכים פליליים", הבהיר קצין משטרה.