העבריין שגיב טיירי (46), יעד מודיעיני בכיר של המשטרה הנחשב לשותפו העסקי של ראש ארגון הפשע עמיר מולנר, הסתבך פעם נוספת – ועשוי להישלח לעונש מאסר.

שמו של טיירי פורסם לראשונה לפני כ-12 שנה במהלך התוכנית "כוכב נולד", כשהשופטת מרגלית צנעני פרגנה לאחיינו, המתמודד לירון רמתי, והזכירה אותו כמי שהיא הכירה באופן אישי. "מה אתה חושב ששגיב טיירי היה אומר על זה?", אמרה צנעני מבלי שידעה שמאוחר יותר תסתבך בפרשה ותואשם, יחד עם העבריין מיכאל חזן, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וסחיטה באיומים של האמרגן, אסף אטדגי. שמו של טיירי שורבב גם הוא בכתב האישום נגדה.

לאחר שנחשף שמו לציבור הרחב טיירי הספיק להסתבך בעוד כמה פרשות פשיעה חמורות, ואף ריצה 22 חודשי מאסר בפועל על עבירות של סחיטה באיומים בפרשה שזכתה לשם "מלון מהגיהנום". באותה הפרשה, הוא ואנשיו הטילו אימתם על עובדי בית המלון ומנהליו, על מנת להתפנק בסוויטות או לשלם מחירים נמוכים.  

כאמור, לאחרונה טיירי שנחשב לאיש עסקים מבוסס ומקורב למולנר, נעצר פעם נוספת בפרשה חמורה שהסיכויים שלו להיחלץ ממאסר בעקבותיה קלושים ביותר. זאת לאחר שאיש עסקים שהוא סחט יחד עם אנשיו החליט לאזור אומץ ולהתלונן נגדם במשטרה.

עמיר מולנר (צילום: פלאש 90)
עמיר מולנר | צילום: פלאש 90

בכתב האישום, שהגישה השבוע פרקליטות מחוז תל אביב לבית המשפט המחוזי בעיר, נגד טיירי וארבעה מאנשיו (רז ראובן, אלסיי פריימק, קווין מרצינקביץ וראובן זלקה) נטען כי לפני כשש שנים ק', איש עסקים, פנה לטיירי על מנת שיסייע לו לפתור סכסוך עסקי שהיה לו עם אדם אחר. באותו הזמן ק' לא הבין שזו הייתה טעות מרה.

לפני כשנה וחצי, הוא ניגש להגיד שלום לטיירי ואנשיו במסעדה בהרצליה. "כשיצאתי מהמסעדה שגיב ושלושה אנשים נוספים באו לכיווני", שחזר ק' בעדותו לפני חוקרי היאחב"ל שנחשפת כאן לראשונה, "שגיב אמר לאחד מהם להוריד לי מהיד את שעון הרולקס ולמסור לו אותו, השני לקח ממני תיק שהיה בתוכו 3,000 יורו במזומן". לטענתו, בשלב זה שגיב אמר לו שעליו לשלם לו בכל חודש 10,000 יורו אחרת הוא יפגע בו ובמשפחתו.

ק' המבוהל העביר לטיירי סכום של כ-9,000 יורו. "העברתי תשלום אחד מהפחד שיפגע בי ובמשפחה שלי  והפסקתי", הסביר לחוקרים. טיירי זעם על כך ש-ק' לא העביר לו כסף נוסף, והגיע יחד עם ראובן למלון בהרצליה בו הוא שהה. ראובן התחזה לשליח פיצה ונכנס לחדרו של איש העסקים. "הוא השכיב אותי על הרצפה, התיישב עליי וסתם לי את הפה", סיפר ק', "שגיב נכנס לחדר והשניים פתחו את הכספת. הם לקחו את הטלפון שלי ושגיב ניסה לסחור במטבעות דיגיטליים ולהעביר אותם על שמו". לאחר האירוע, טיירי התקשר ל-ק' וביקש ממנו להנחות אותו בקניית מטבעות דיגיטליים, אך לאחר שהפסיד כסף הוא דרש ממנו סכום של 100 אלף שקלים עבור "העצה הכושלת".

"אמרתי לו שאין לי מאיפה להחזיר לו את החוב", סיפר ק' לחוקרים, "בתגובה הוא דרש שאשכור משרדים על שמי שיעסקו בתחום המסחר של מטבעות דיגיטליים ואעבוד בשבילו בחינם. אחד האנשים שקשורים לטיירי  איים עליי שאם אפסיק לעבוד הוא יפגע בבן שלי". למרות זאת, ק' סירב להמשיך לעבוד בחינם עבור טיירי וכמעט ושילם בחייו.

שגיב טיירי וראש ארגון הפשע עמיר מולנר (צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים | חדשות 2)
צילום: מתוך הרשתות החברתיות לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים | חדשות 2

טיירי ושלושה מאנשיו, ראובן, פריימק ומרצינקביץ, הגיעו לביתו של ק' בהרצליה על מנת לסחוט ממנו בכוח את הכסף. הם עלו לקומה השביעית בבניין, דפקו בחוזקה על הדלת אך ק' לא הסכים לפתוח. "תפתח או שאני פותח ולא תהיה לך מחילה", איים טיירי. בשלב זה ראובן שבר את הדלת ויחד עם טיירי פרץ לתוך הדירה. "פחדתי שיהרגו אותי, אז קפצתי מהחלון", שחזר ק' בפני החוקרים, "עברתי בין מרפסות, תוך שאני מסכן את החיים שלי". בעת הבריחה הוא הצליח לחייג למוקד 100 של המשטרה ולדווח על האירוע החריג. "צעקתי למוקדן 'שגיב טיירי רוצה להרוג אותי'. התחננתי לאנשים במלון שיחביאו אותי כי יש אנשים שרוצים להרוג אותי".

ק', שסבל מחבלות בראשו ובידו לאחר שקפץ לכניסה למלון, פונה לבית החולים איכילוב לקבלת טיפול רפואי. אלא שטיירי ואנשיו לא הניחו לו, וניסו בכל מחיר למנוע ממנו להתלונן נגדם. "אחד האנשים של טיירי בא למיטה שלי בבית חולים, איים עליי והשמיע לי בטלפון את ראובן", הסביר ק' לחוקרים. לדבריו, ראובן אמר לו: "אל תגיד שום דבר, לא קרה שום דבר. אתה יודע שהבוס אוהב אותך, לא רצינו לעשות שום דבר".

לאחר אותה שיחה, ק' שחשש לחייו לא הזכיר את טיירי בעדותו בתחנת משטרת גלילות. למרות זאת, טיירי זומן לחקירה ובסיומה שוחרר כשנאסר עליו ליצור קשר עם ק' במשך שבוע. בסופו של דבר, ק' הבין שחייו בסכנה ממשית והחליט להתלונן ביאחב"ל. "העדות של ק' ושל מקורביו מוצקה וסייעה לנו יחד עם ראיות פורנזיות ושימוש בטכנולוגיות להפליל אותם ולהגיש נגדם כתב אישום", טען גורם במשטרה.

בבקשה למעצר עד תום ההליכים המשפטיים התובעת, עו"ד ניצן פרדימן, חשפה את הראיות נגד טיירי ושאר הנאשמים. בין השאר מדובר בעדותו של ק', מצלמות אבטחה שתיעדו את טיירי בכמה מהזירות – כולל יוצא מדירתו של איש העסקים עם המחשב הנייד שלו, וכן עדות שנגבתה מחברו של ק' מיד לאחר אירועי הסחיטה, תיעוד שיחות בטלגרם בין טיירי ל-ק', ופקידת קבלה במלון שזיהתה את אחד הנאשמים המרכזיים בפרשה.

טיירי וארבעת אנשיו מואשמים בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע בצוותא, הדחה בחקירה, שיבוש הליכי משפט, סחיטה באיומים, הדחה בחקירה בנסיבות מחמירות, שוד בצוותא.