רוני צדיק (50), תושב באר שבע, התעורר אתמול (רביעי) בבוקר, וגילה לתדהמתו שהוא מת. צדיק, עובד במוסד חינוכי, גרוש ואב לשני ילדים קטנים, אמנם מחזיק בדף פייסבוק, אך כמעט שלא נכנס לרשת החברתית ולא מודע למתרחש בה - אבל אתמול הוא החל לקבל טלפונים שדרשו ממנו "להתחבר מיד ולראות מה קורה שם".

"אני כמעט ולא גולש בפייסבוק, אני לא חי ופעיל בעולמות האלה", מספר הבוקר רוני בשיחה עם mako. "אבל אתמול התחלתי לקבל דיווחים על אירוע חריג  אחרי שנאמר לי שאלמוני פתח פרופיל פייסבוק פיקטיבי ופרסם מודעת אבל לפיה אני מת".

"מישהו יודע פרטים? ברוך דיין האמת. בצער רב וביגון אנו מודיעים על פטירתו של בני, אבינו אחינו - רוני צדיק ז"ל", נכתב במודעה המצמררת. "ההלוויה תתקיים ביום רביעי בבית העלמין החדש בבאר שבע. יושבים שבעה. נע להימנע מביקורים בגלל המצב".

כאמור, לצדיק לא היה מושג שהוא "החזיר את נשמתו לבורא", אבל עשרות מחבריו הקרובים נחרדו לגלות את מודעת האבל בפייסבוק ומיהרו להתקשר אליו ולנסות ליצור עמו קשר בפייסבוק. "הייתי עסוק בלשחק עם הילדים שלי, ופתאום החל מבול של טלפונים מבני משפחה וחברים ששאלו איך יכול להיות שאני חי ועונה להם כשאני בכלל מת", נזכר רוני ברגעים ההזויים.

רוני צדיק (צילום: באדיבות המצולם)
שומר על החיוך. רוני צדיק | צילום: באדיבות המצולם

"היו כאלה שלא הצליחו להשיג אותי בגלל שאני גר בדירה שאין בה הרבה קליטה. הם בכלל הם היו בטוחים שאני מת. לא הבנתי על מה הם מדברים, ואז הם סיפרו לי שיש מודעת אבל שפרסמו בפייסבוק המודיעה על מותי", משחזר צדיק. "חשבתי שהם מתבדחים ושאולי מדובר במתיחה, וכשגלשתי בפייסבוק גיליתי אשכרה מודעת אבל עם שמי. האמת שנשארתי בהלם טוטאלי, למה שמישהו יעולל לי דבר כזה? זה ממש לא מצחיק וגרם לבהלה גדולה".

לדבריו של צדיק, המודעה הבהילה את בני משפחתו וחבריו שניסו כמוהו להבין מי עומד מאחורי התעלול המכוער והפיץ את מודעת האבל עם שמו. "בהתחלה לקחתי את זה בצחוק, אבל מי שעשה את זה הוא אדם מטורף והזוי שבקלות היה יכול לגרום להתקפי חרדה או לב לחברים ובני משפחה. מיד הבנתי שמדובר בפרופיל מזויף, אין לי אויבים ואין לי שמץ של מושג מי עומד מאחורי זה".

חלק מחבריו של צדיק דרשו ממנו לא לוותר והציעו לו לאתר את האיש שעומד מאחורי הפרופיל הפיקטיבי ולתבוע אותו. "זה ממש לא נעים לענות לאנשים בטלפון ולשכנע אותם שאני חי. מישהו כאן הגזים לגמרי. אין לי זמן להתעסק בדברים האלה, ואני יודע שבסוף זו סגולה לאריכות ימים. זו בדיחה מטומטמת שיצאה מפרופורציה, ולכל למי שדאג לי אני רוצה לומר שאני חי וקיים ומאחל לכולנו בריאות טובה", סיכם צדיק.