כלום לא עוצר את רום כרמי מלרוץ יחף. גם לא זכוכיות, כביש לוהט, הר מושלג ואבנים. כאשר בחלק מהמקרים, הוא גם רץ עירום לחלוטין. אתמול (שלישי), כרמי התיישב לשיחה צפופה עם גלית ויואב שבמהלכה סיפר מהיכן הגיע הרעיון ושיתף בתגובות שהוא מקבל ברחוב.

"אפשר להפריד בין העירום לריצה יחפה", אמר כרמי שכבר שנתיים רץ יחף והסביר מה עומד מאחורי "רום העירום", הפרויקט אותו הוא מוביל: "הפרויקט נועד לגרום לאנשים להרגיש שלמים עם הגוף שלהם כמו שהוא. אני גם שילבתי בין היחפנות לעירום".

מתי הבנת שאתה רוצה לוותר על הנעליים?
"אני במקור מקיבוץ יטבתה, ואחד מחברי הקיבוץ היה רץ יחף. בתור נער, זה היה משהו שהייתי חולם עליו. אחרי שהשתחררתי מצה"ל ראיתי סרטון של אבבה ביקילה רץ יחף במרתון ברומא ובטוקיו. אז, החלטתי שאני גם רוצה לנסות".

מאותו רגע מחולל, כרמי החל בתהליך הדרגתי לעבר הגשמת המטרה. "התחלתי לרוץ עם סנדלים של 12 מילימטר, ואז עברתי לנעליים של 6 מילימטר. אחרי תהליך של שנה, הורדתי את הנעליים לגמרי והתחלתי לרוץ יחף".

הישראלי שרץ יחף - ובעירום (צילום: גל בוזי)
"זה אחד הדברים הכי משחררים שעשיתי" | צילום: גל בוזי

אם אני נוגעת לך בכף הרגל אתה מרגיש משהו?
"העקב שלי מאוד קשה, הוא מרגיש כמו אבן. אני מאמין בתהליכים טבעיים, ומאז שאני רץ יחף, הבנתי שאני לא באמת צריך נעליים - כי הן גורמות לי להרבה יותר פציעות. ביום יום, אני הולך בדרך כלל יחף, חוץ מלהפקות שאני מגיע אליהן בתור צלם. אבל מאז שעברתי לרוץ יחף, לא הייתה לי שום פציעה".

איך התגובות?
"כשאני יוצא לרוץ בתל אביב, אני חווה חוויה תרבותית. אין אחד שלא זורק לי הערה, מצלם אותי או שצוחק עליי. תגובות כמו 'רוצה שאני אקנה לך נעליים?' נאמרות".

את העירום הוא משאיר למקומות מבודדים בטבע, מהסיבה הפשוטה שיש חוק בארץ ישראל האוסר על התערטלות בציבור. "אני עושה את זה או בים המלח או בערבה, אבל אני רץ עם בוקסר ביד למקרה שאני אתקל במישהו. שלא יזמין אליי משטרה". 

מה זה עושה בעצם? זה משחרר?
"הריצה בעירום זה אחד הדברים הכי משחררים שעשיתי. אני מסתכל על הריצה כמדיטציה ולרוץ בטבע כשאני רואה את הרי אדום או את הנופים המטורפים בים המלח, זאת חוויה עוצמתית במיוחד. בנוסף, אני גם מרגיש מחובר לקרקע, לעולם שאני דורך עליו. כשאני בעירום זה מביא אותי ל'היי' מטורף".

יש עוד אנשים כמוך בעולם?
"יש רץ באנגליה שהכניסו אותו הרבה פעמים לכלא כי הוא רץ עירום בכל מקום, אבל אני לא חושב שאנחנו אותו בן אדם. כי 'רום העירום' נועד לגרום לאנשים בגילי להיות שלמים עם הגוף שלהם, ולא להיות מושפעים מפרסומות ומהתרבות שאומרת שצריך להיראות מיליון דולר. אפשר גם להיות אתה עצמך ולהבין שזה הגוף שלך, לקבל אותו ולא לפחד להראות אותו".