יעקב לביא (32), תושב חיפה, החליט להקים מעבדה בלתי חוקית לגידול מריחואנה. וכך, בניגוד לכל המגדלים שמקימים חממות בתוך וילות, שטחי אש או ארונות בדירות ומושבים - הוא החליט ללכת צעד אחד קדימה. צעד אחד מוגזם מדי.

לביא, שמתגורר בבניין ישן בן שלוש קומות, החליט לחפור מנהרה תת קרקעית מתחת לבניין בו הוא מתגורר, ובמשך כחצי שנה, באמצעות מעדר ואת חפירה, הוא חפר מנהרה מתחת ליסודות הבניין מבלי שאף אחד מהשכנים הבחין בכך.

וכך, חפר לביא את המנהרה באין מפריע, והקים בתוכה מעבדה משוכללת. הוא רכש ציוד וזרעים בסכום של כ-6,000 שקל והצליח לגדל לא פחות מ-86 שתילי מריחואנה.

לפני כשבועיים, קיבלו שוטרי משטרת חיפה מידע קונקרטי על המצאותה של המנהרה, פתחו בחקירה סמויה בנסיון להבין את פשרה, ולבסוף, כעבור כמה ימים, פשטו על המנהרה ונדהמו לגלות את מעבדת המריחואנה מתחת לבניין.

מעבדת מריחואנה בחיפה (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
מבט בפנים | צילום: באדיבות משטרת ישראל
מעבדת מריחואנה בחיפה (צילום: באדיבות משטרת ישראל)
יכול היה לגרום להתמוטטות הבניין | צילום: באדיבות משטרת ישראל

עוד באותו היום עצרו השוטרים את לביא והוא נלקח לחקירה, ובחקירתו טען שגידל את הסם לצרכי שימוש עצמי ולא לסחר. "היה חשש כבד וממשי שהבניין הזה יתמוטט. הוא חפר מתחת ליסודות וזה יכול היה להסתיים באסון", טען גורם במשטרה לאחר המעצר.

עוד בחקירתו טען לביא כי חפר את המנהרה לבדו, במשך חצי שנה, עניין שהפתיע את השוטרים: "זה מוזר שאף אחד מהשכנים לא הבחין שהוא חופר מנהרה כזו", טוען גורם במשטרה. "זו פעם ראשונה שנתקלנו בדבר כזה שאדם פרטי חופר מנהרה בסדר גדול כזה ולצרכים כאלה".

מעבדת מריחואנה בחיפה (צילום: צילום פרטי)
לא פחות מ-86 שתילי מריחואנה | צילום: צילום פרטי
עו"ד יובל זמר (צילום: באדיבות המצולם)
עו"ד יובל זמר | צילום: באדיבות המצולם

לשכת התביעות במשטרה החליטה על הגשת כתב אישום נגד לביא לבית משפט השלום בחיפה, ובכתב האישום נטען כי לביא ביצע חפירה מורכבת המצריכה משאבים, השקעה ותכנון מוקדם להקמת מעבדה לגידול מריחואנה, עניין שיכול היה היה לסכן את חיי הדיירים בבניין.

סנגורו של לביא, עו"ד יובל זמר, הצליח לבסוף לשכנע את בית המשפט לשחרר את לביא למעצר בית עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו, שכן "מדובר בסך הכל בשלושה ק"ג מריחואנה שנועדו לשימוש עצמי בלבד".