אם אתם משתמשים באופן תדיר באפליקציית וואטסאפ, אתם בטח מודעים לכך שיש כמה אימוג'יז שהמשמעות שלהם שונה ממה שנדמה לכם בתחילה (הנה כמה דוגמאות).

לאחרונה, חשפו כלי התקשורת בארה"ב כי גורמים בכירים בעולם התחתון של ניו יורק נוהגים אף הם להשתמש בסמלי האפליקציה בדרכים שונות – הפעם בתור קודים שנועדו לטשטש את פעילותם העבריינית.

בריאיון לאתר החדשות NY Post, סיפר ליאו נוּג'נט, סמל במשטרת ניו יורק (NYPD), כיצד עבריינים מקומיים משתמשים באימוג'יז בשביל להזדהות עם כנופיות מסוימות ולהזמין פשעים מסוימים. "הרשתות החברתיות הם כלי שנמצא בשימוש תדיר בקרב בני נוער – גם אם הם מעורבים בפשע", הוא סיפר. "נניח, אנשים שמזוהים עם כנופיות נוהגים לקשט את שמם בוואצאפ עם אימוג'י של משאבת דלק".

נוּג'נט מוסיף שחברי כנופיית ה-Crips השולטים בשכונת הארלם נוהגים גם הם להזדהות באפליקציה, אך לא עם משאבה, ולטענת הסמל חברי הכנופיה האלימה נוהגים להשתמש בשני סימני אגודל מורם שפונים זה אל זה (כך שנוצרת הצורה של האות H). לעומתם, חברי ה-Bloods (יריביהם המיתולוגיים), נוהגים לקשט את שמם בכובע של קוסם.

חוקרים שהתעסקו בתופעה מספרים שחברי הכנופיות גם נוהגים להשתמש באימוג'יז בשביל להזמין פעולות שונות, ונוּג'נט מתאר כיצד בכירים בכנופיה נוהגים לדרוש מחברים חדשים לבצע פשעים בעזרת הסמלים התמימים – כך לדוגמא, סמלים של אדם רץ, שק של כסף או כרטיס אשראי - עשויים להיות בקשה לבצע תרמית כספית כלשהי.

"הם מאוד חכמים", מספרת הבלשית בלינדה דלגדו מהיחידה לחקירת כנופיות ב-NYPD. "הם נוהגים למחוק הודעות וואטסאפ דקות ספורות אחרי שקיבלו אותן, ואז אי אפשר למצוא שום ראיות לכך".

דלגדו מספרת כיצד הם מסתמכים בעיקר על מודיעים אנונימיים בשביל לתת הצצה אל שיטות העבודה שלהם. "המודיע עשוי להגיד לנו: 'תראו, כך הם משתמשים בסנאפצ'אט בשביל לתקשר ולארגן פגישה'", היא מספרת.

"לעיתים הם שולחים לנו צילום מסך, אך בלי צו בית משפט אנחנו לא יכולים לעקוב אחר הטלפונים שלהם". כמו כן, לאחרונה החלו כוחות המשטרה ללמד הורים כיצד לנטר את פעילות הילדים שלהם ברשתות החברתיות. "אנחנו לא יכולים לעקוב אחרי כל הטלפונים הללו, אבל ההורים כן, אז אנחנו מקווים שהם יידעו ללמוד למה משמשים האימוג'יז בהקשרים האלה".