20 שנה חיכו לרגע הזה בפרקליטות מחוז תל אביב: העבריין גבי בן הרוש, לשעבר מראשי המאפיה הירושלמית, שהיה מבוקש על חלקו הגדול בפרשת ההונאה של הבנק למסחר וגרף על פי החשד לכיסיו כ-100 מיליון שקל, חזר לארץ אחרי שנים ארוכות בהן נמלט מהחוק והובא הישר לתא המעצר בבית מעצר "אבו כביר".

בן הרוש, שהתגורר למעלה מעשר שנים בווילה יוקרתית בקזבלנקה, נאלץ להתרגל מהר למציאות החדשה של תא המעצר כחשוד בשורה של עבירות חמורות ביותר. מאחורי הקלעים בן הרוש ניהל בשנה האחרונה משא ומתן מול בכירים בפרקליטות מחוז תל אביב כדי לגבש את חזרתו לארץ מבלי שייעצר או יישב תקופה ארוכה בכלא. הוא היה מוכן לכל היותר, אם בכלל, לשבת שנתיים בכלא  ולשלם קנס. אבל בפרקליטות סירבו לתנאים מוקדמים שהציב בפניהם בן הרוש, הם לא הסכימו על עונש של פחות משמונה שנים וקנס של מיליוני שקלים.

בן הרוש עשה חושבים והחליט למשוך עוד זמן, עד שבתו הודיעה לו שהיא מתחתנת. ההודעה על חתונת בתו היא שגרמה לו להישבר, והוא החליט שהוא חייב להיות נוכח בכל מחיר באירוע שיתקיים ביום חמישי הבא. "מבחינת גבי החתונה של בתו זה ייהרג ובל יעבור. הוא יהיה בה ולא משנה מה יקרה", ציין מקורב לבן הרוש. "הוא הפסיד הרבה שמחות של המשפחה בגלל שהיה במרוקו והפעם את החתונה הוא לא יחמיץ. בגלל זה הוא הגיע". אמש (חמישי), בית המשפט דחה את בקשתו של בן הרוש לצאת לחינה של בתו. 

ביום שישי שעבר לפנות בוקר בן הרוש נחת בנתב"ג וזמן קצר לאחר מכן נעצר ונלקח לחקירה ביחידת להב 433. בן הרוש הכחיש בחקירה כל קשר לחשדות החמורים שיוחסו לו, והובא להארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, שם בהסכמת סנגוריו עו"ד ברטל וגדי טל הוארך מעצרו בשבעה ימים זאת למרות שטענו כי מעצרו מיותר.

בן הרוש נחשד בעבירות חמורות ביותר, בין היתר בניהול ארגון פשע, הלבנת הון, וחטיפה לשם רצח של עופר מקסימוב, אחיה של אתי אלון שהעבירה לעבריינים בסתר רבע מיליארד שקלים מחשבונותיהם של לקוחות הבנק למסחר כדי לממן את חובותיו בגין הימורים. 

גבי בן הרוש עופר מקסימוב (צילום: פלאש 90, עובדה)
גבי בן הרוש ועופר מקסימוב | צילום: פלאש 90, עובדה

בן הרוש, בן 64, שכונה "ספיידרמן" בגלל הקורים שטווה בפרשת ההונאה שהסעירה את המדינה בשנת 2002, נחשב לאדריכל שאותה מזימה. הוא היה זה שיחד עם איציק בר מוחא דאגו שמקסימוב יהפוך לביצת הזהב שלהם, לאחר שהימר במאות מיליוני שקלים בבתי הימורים ברומניה ובליפתא סמוך לירושלים. כשמקסימוב לא החזיר את החוב, כך חושדת המשטרה, בן הרוש ובר מוחא דאגו לחטוף אותו ולדאוג שיתקשר לאחותו אתי אלון שעבדה כפקידה בבנק, ולבקש ממנה שתעביר להם את הכסף שהוא חייב על הימורים אחרת הם ירצחו אותו.

זמן קצר לאחר שהפרשה התפוצצה, בן הרוש שהבין שהוא ייעצר מיד בגין מעורבותו בתכנון ההונאה, וברח מישראל ללוס אנגל'ס. על פי החשד הוא הצליח להעביר כמה עשרות מיליוני שקלים לחו"ל טרם הבריחה. בשיחה עם mako אמר לאחר שנמלט מהארץ כי הוא חף מפשע. "לא גנבתי אגורה", טען בן הרוש. "אצלי הכול מגובה במסמכים. אם הייתי דרוש לחקירה לא נעצרתי בארה"ב או מאוחר יותר במרוקו או במדינות אחרות באירופה בהן נפגשתי עם בני משפחתה וחברים? הרי אם הייתי  עבריין מסוכן היו צריכים לבקש מהאינטרפול לעצור אותי אבל זה לא קרה".

בארה"ב בן הרוש הסתבך אבל ידע לחלץ עצמו מעונש מאסר כאשר העיד נגד העבריין חי וקנין, ישראלי לשעבר המתגורר בלוס אנגל'ס שהיה על פי החשד היה אחד הצינורות שלו להלבנת כספים בהשקעה בסוכנות "למבורגיני" בהוליווד. וקנין נדון לעשר שנות מאסר בפועל, בן הרוש לעבודות שירות וכשריצה את עונשו טס בשנת 2011 למרוקו מחשש שהזרוע הארוכה של משטרת ישראל תביא להסגרתו לארץ בתיק ההונאה של הבנק למסחר. הוא הכחיש אז וגם היום ששימש עד מדינה נגד וקנין.

במרוקו הוא היה מוגן בגלל שלא היו אז קשרים דיפלומטיים בין ישראל למרוקו, כך שלא ניתן היה להסגיר אותו, ובנה אימפריה כלכלית בקזבלנקה. בן הרוש נהג להסתובב בג'יפי מרצדס מפוארים בליווי מאבטחים, והתגורר בווילה מפוארת בקזבלנקה בשכונה שבה התגוררו  אנשי עסקים עשירים. כשהרב ברלנד הגיע למרוקו לאחר שנמלט מהולנד  (ברלנד היה מבוקש על ידי משטרת ישראל בגין עבירות מין שביצע בנשים שהגיעו אליו לייעוץ) לפני כשבע שנים הוא פרס עליו את חסותו והיה האיש הכי קרוב אליו באותה תקופה.

גבי בן הרוש במרקש (צילום: תומר ושחר צלמים)
גבי בן הרוש במרקש | צילום: תומר ושחר צלמים

"גבי לא נתן לאיש להתקרב לרב ברלנד. אפילו החסידים הכי קרובים לרב היו צריכים את האישור שלו", סיפר מקורב לשעבר של הרב ששהה עמו במרוקו במשך כמה חודשים. "גם כשהרב עבר להתגורר זמנית במרקש בן הרוש היה צמוד אליו כל הזמן. הוא האמין שהקרבה לרב שומרת עליו מאוד מכל רע. הוא גם סייע כספית לרב ולחסידים שלו שהתגוררו מחוץ לעיר בתנאים לא קלים יחד עם בני משפחותיהם".

בן הרוש לא סתם תמרן את הגעתו לישראל לאחר שנים רבות. הוא הבין שהפרקליטות תתקשה לבסס את כל הראיות בתיק נגדו ולכל היותר יוגש נגדו כתב אישום רזה שלא ישלח אותו לכלא לשנים ארוכות. "בן הרוש למד מ'הטובים ביותר' שהגעה לארץ לאחר שביצעת פשע שנים רבות לפני כן פועלת לטובת העבריין", ציין קצין משטרה,  יש קושי להשיג את כל העדים להעיד נגדו, חלק עלולים לסרב כי קיבלו עונש כבד מאוד. הכל צריך להיות מגובה בראיות. נכון שהחשדות חמורים מאוד נכון לעכשיו אבל לא בטוח שהם גם יככבו בכתב האישום במידה ויוגש בזמן הקרוב. בן הרוש הוא עברין חלקלק מאוד, יודע לתמרן כמו נחש אם צריך להקיש במקומות הנכונים הכול כדי לדאוג בגדול רק לעצמו".

ביום רביעי האחרון הוארך מעצרו של בן הרוש בחמישה ימים. המשטרה ביקשה הארכת מעצר של 11 יום אבל התחושה היא שהחקירה נגדו אינה מתקדמת ומתנהלת בעצלתיים. רק תפנית דרמטית של ממש בדמות עד מדינה שיפליל אותו, אם בכלל, תוכל לגרום להגשת כתב אישום נגדו. "גבי בטוח שהוא ייצא נקי מהתיק הזה", סיפר אחד מחבריו. הוא בונה על זה שהוא ירקד וישמח בחתונת בתו ולא רוצה לשמוע על שום תסריט אחר שהוא יישאר במעצר".

והוא יחזור למרוקו?

"יש לו בית גדול מאוד במרוקו. חברים, עסקים הוא יכול לתמרן בין ישראל למרוקו אבל קודם הוא צריך לסיים את העניינים בפרשת הבנק למסחר עבורו זה כמו עצם בגרון".