אסף ברוק (24), תושב אשקלון, נחשב לנעדר מזה שלושה חודשים. ביום רביעי, ה-11 במרץ הוא יצא עם מכוניתו מביתו שבאשקלון ומאז נעלמו עקבותיו. יומיים לאחר מכן מסרה משפחתו עדות במשטרה, וברוק נחשב לנעדר.

רכבו של ברוק, כוכב רשת מוכר שהופיע לא מעט בתכניות שונות בטלוויזיה, נמצא נטוש בשכונת נווה דקלים באשקלון, ואיכון הטלפון הסלולרי שלו הגיע ביום שלמחרת משכונת ברנע שבעיר.

לפני מספר ימים הגיעו לבית המשפחה שבאשקלון שוטרים מלווים בעסקן פוליטי מקומי, והודיעו להם כי עובר אורח שטיפל בעצים באזור מצא חלקי גופה. הבוקר (רביעי), המשפחה המשיכה בחיפושים באזור וגילתה חלקי גופה נוספים, ולאחר זיהוי פלילי התגלה כי מדובר בגופתו של אסף ברוק.

"המשטרה טוענת שמדובר בהתאבדות", מספרת ל-mako נאני ברוק, אחותו הגדולה של אסף. "אבל זה לא נראה לנו ככה, זה נראה הרבה יותר מבויים. הזירה לא מתחברת, וצריך ממש לביים את המוות הזה. אם היו מוצאים אותו בזמן, זה היה שונה. במקרה של אסף כל החקירה נעשתה בעצלתיים. העבירו את המקרה מתחנה לתחנה. בהתחלה פנינו לתחנת משטרת אשקלון, ואז התיק עבר לימ"ר, ואז חזר לתחנה – אותנו המשפחה לא עדכנו אותנו בכלום. רדפנו אחרי ההתנהלות שלהם בלי סוף".

אסף ברוק
אסף ברוק | צילום: באדיבות המשפחהמהרגע בו ברוק הוכרז כנעדר ועד היום, הגיעו לטלפונים של בני המשפחה אין ספור שיחות ממספר חסום. "הם מתקשרים, וכשאנחנו עונים נשמעות נשימות מהצד השני. זה מפחיד", מספרת נאני. "דיווחנו על כך למשטרה, והם לא עשו עם זה כלום, הם אמרו שזה קורה הרבה פעמים. בנוסף, אחותי קיבלה הודעה שההלוואה שהיא לקחה אושרה – אבל היא לא לקחה שום הלוואה. לאחר היעדרותו גילינו שהוא לווה כספים מגורמים מפוקפקים".

לטענת משפחתו של ברוק בחקירת המשטרה יש מחדלים רבים. "בפעם הראשונה שהשוטרים חקרו את הרכב הם עשו זאת ללא כפפות, כשהם סיימו – אנחנו המשכנו את החיפושים ומצאנו יותר חומרים ממה שהיה להם. בנוסף, ביום הרביעי לחיפושים הגעתי לתחנה וחיכיתי שם במשך שעות מבלי שאף אחד לא התייחס אלי. כששאלתי את השוטר מה קורה, הוא ענה לי בזלזול שהוא לא צריך לספק לי תשובות ושאם אני רוצה אני יכולה להתלונן עליו".

את מרגישה שהמשטרה לא עשתה מספיק בעניין שלכם?
"אני לא מרגישה, אני בטוחה בזה. טיפל בנו קצין משטרה שאחראי על הקהילה האתיופית, הוא ניסה לעזור אבל אף אחד לא הקשיב לו או לנו. מאוד קל לשים בחור אתיופי שיעמוד מול המשפחה האתיופית ושידבר, אבל הם לא באמת פועלים. בתוך התחנה היחס היה סופר מזלזל לכל אורך הדרך".

אסף ברוק
נחשב לכוכב רשת. ברוק עם סמיון גרפמן | צילום: באדיבות המשפחה

אסף ברוק הוא השביעי מבין תשעה אחים. הוא היה מצטיין תואר הנדסאי מיכטרוניקה, שירת בתפקיד טכני בצבא אחרי שסיים לימודי י"ג וי"ד, ואין לו כל עבר פלילי והוא מעולם לא נעדר לפני כן. בשנה האחרונה הוא עבד במפעל.

אחד הפרטים הידועים עליו שהוא דיבר רוסית על בוריה, זאת אחרי שהתחבר כבר מילדות לחברים יוצאי מדינות ברית המועצות שגרו בסמוך לשכונה בה התגורר באשקלון.

"מתברר שהוא לא היה חייב כספים לשוק האפור. הייתה חקירה מעמיקה מאוד של חוקרי ימ"ר לכיש. הוא לא סבל מבעיות כלכליות, והייתה ברשותו מכונית בשווי של כ-40 אלף שקל. הוא גם החזיר חוב קטן לידידה קרובה שלו יום לפני שנעלם", ציינו גורמים במשטרה.

תיק החקירה הועבר, כאמור, בהמשך לטיפול תחנת אשקלון וברוק הוכרז כנעדר. ביום היעלמותו, כך על פי חקירת השוטרים, הוא הגיע לשטח מיוער באזור כביש עוקף אשקלון, השאיר שם את מכוניתו, צעד כחמישה קילומטרים מהמקום בו חנה, ועל פי החשד טיפס על אחד העצים הגבוהים ושם קץ לחייו.

"היו חיפושים רבים באזור הזה. בליווי מסוקים מהאוויר ורחפנים. שוטרים צעדו רגלית והוא לא אותר. גם בני משפחה הצטרפו לחיפושים. השטח נסרק כמה פעמים המשפחה קיבלה עדכון על בסיס יומי על החיפושים", הוסיפו גורמים במשטרה.

בתחילה תיק החקירה על נסיבות היעדרותו של ברוק הוטל על חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מרחב לכיש, והחשד היה שגורמים בשוק האפור איימו על חייו, ועקב כך הוא נעלם והחליט להתאבד או שמישהו רצח אותו, אך לאחר כמה שבועות של החקירה החוקרים שללו את עניין הרצח לחלוטין, ומותו של הצעיר נותר כתעלומה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "אנו משתתפים בצערה ובאבלה הכבד של המשפחה על מותו של אסף ז"ל , אך דוחים את הטענות שהופנו כלפי המשטרה על הסף. מיד עם קבלת ההודעה אודות היעדרותו של אסף ז"ל החקירה הוטלה על היחידה המרכזית של מרחב לכיש ובוצעו מגוון רחב של פעולות חקירה - שבסיומן לא עלה חשד לפלילים. נציין כי במהלך תקופת היעדרותו, נערכו מבצעי חיפושים רבים של שוטרים ומתנדבים עם מסוקי המערך האוירי, פרשים וכלבנים. משפחת המנוח הייתה מעורבת בכל התהליך מתחילתו ועד לאיתורו ללא רוח חיים והשלמת החקירה".

עזרה בהכנת הכתבה: יאנה פבזנר.

אובדנות היא תופעה הניתנת למניעה. במקרה שאדם בסביבתכם נמצא במשבר ועלול להיות אובדני, אל תהססו - דברו איתו, עודדו אותו לפנות לעזרה מקצועית והדגישו את חשיבות פנייה זו. 
נסו לסייע לו לפנות לאנשי מקצוע בקהילה או לגורמי תמיכה ארציים: