פרקליטות מחוז דרום הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד דור טייב בן 23, תושב באר שבע, בגין הרצח של תושב העיר לירון פחימה, וניסיון הרצח של אחיו אביחי. בנוסף, יוגש כתב אישום נגד קרוב משפחתו של טייב, קטין בן 17, שיואשם בשתי עבירות של חבלה.

כמו כן, ביקשו בפרקליטות להאריך את מעצרם של השניים עד תום ההליכים. "מחקירת האירוע עולה בפירוש שלא מדובר בהגנה עצמית והיה פה רצח לשם רצח", טוען קצין בכיר ביחידה המרכזית במשטרת מרחב הנגב. "ניתן לראות בפירוש במהלך הסרטון כיצד דור דוקר את המנוח, וקרוב משפחתו חובט בלירון ואחיו אביחי באמצעות אלת ברזל. בהמשך נראה דור כשהלך להביא סכין נוספת מביתו, מה שמעיד יותר מכל שמלכתחילה הייתה לו כוונה לפגוע במנוח".

על פי חקירת המשטרה התברר שלפחימה היה חוב של 8,000 שקלים הקשור לענייני סמים והימורים, וטייב היה ערב עבור פחימה בפני בעל החוב. אחרי שפחימה הבטיח להחזיר את החוב, וכדי ליישר את ההדורים עם טייב, הוא נפגש עמו שלוש פעמים במהלך יום אחד. בשעות הערב של אותו היום פחימה ואחיו אביחי הגיעו לביתו של טייב בשכונת נחל עשן בבאר שבע לפגישת פיוס והרגעה.

"לירון ואביחי באו בלי שום כלי נשק ולא תכננו לפגוע באיש. דור מצדו הצטייד בסכין מטבח ארוכה, מה שמוכיח שהוא בא מראש במטרה לפגוע", ציין קצין בימ"ר נגב שחקר את הפרשה. "זה הרצח הכי מיותר בעולם. זה היה יכול להסתיים ברצח כפול, וזה נס שאביחי נשאר בחיים. הסכין החטיאה במעט מאוד את ליבו".

במהלך הפגישה, בה נכחו אנשים נוספים, נראה אביחי פחימה כשהוא דוחף את הקטין וקרוב משפחתו של טייב, ובין השניים התפתח ריב מילולי ויריקות הדדיות. תוך זמן קצר הפך המקום לזירת קרב, טייב שלף סכין ארוכה, דקר את אביחי ארבע פעמים בכל חלקי גופו, אז הגיע לירון כדי לסייע את אחיו. מיד כשהבחין בו, דקר טייב את לירון באזור הצלעות, דקירה קטלנית שגרמה לו לאיבוד דם רב והובילה למותו. אחיו אביחי, שנפגע באורח בינוני, אושפז כשהוא מורדם ומונשם במחלקה לטיפול נמרץ נשימתי בבית החולים סורוקה בבאר שבע.

משפחת פחימה (צילום: באדיבות המשפחה)
לירון פחימה יחד עם אחיו אביחי ואמו ליזה | צילום: באדיבות המשפחה

מחקירת המשטרה עולה כי זמן קצר לאחר הדקירה טייב נמלט מהמקום, הספיק לבקר את אביו שאושפז בבית החולים, ולפני כן זרק את הסכין והחולצה המוכתמת בדם בתוך ערימת שיחים ליד ביתו. את הסכין השנייה הניח בכיור שבמטבח ביתו, ויממה לאחר שנמלט, חוקרי ימ"ר נגב קיבלו שיחת טלפון מאזרח שהבחין בו נכנס לביתו, אזהגיעו למקום ועצרו את טייב שהודה במעשה ושיחזר אותו בפני מצלמות המשטרה

רק ימים ספורים לאחר האירוע התעורר אחיו של לירון, אביחי, מהתרדמת, ואז הבין שאחיו אינו בין החיים. "הוא זכר היטב את מה שקרה, אבל לא ידע שרצחו את לירון. בהתחלה לא סיפרנו לו כדי לא לפגוע במצבו הבריאותי. ייקח לו המון זמן להשתקם, וברגעים הראשונים לפני שהורדם הוא לא דיבר וסיפר בסימני ידיים על מה שארע", סיפר ל-mako מאור פחימה, אחיהם של לירון ואביחי.

האם ליזה, ששמעה את רצח בנה בשידור חי בעת ששוחחה עם תרצה, אמו של טייב, כדי להבין את מקור הסכסוך, סיפרה בשבוע שעבר בראיון ל-mako על אותה שיחה שבה שמעה ברקע את צעקותיו של בנה לירון. "אתה יודע מה זה לשמוע בשידור חי שרוצחים את הבן שלך? עד עכשיו הצעקות של לירון מהדהדות לי בראש. אני כל הזמן בוכה. אני לא מאמינה ולא מעכלת שרצחו את הבן שלי על שטויות. על כלום".

"דור לקח חרב וסכין קצבים ורצח לי את הבן, הוא פשוט שחט אותו. מזל גדול שאביחי יצא מזה בקושי, אחרת הייתי קוברת שני ילדים ביום אחד", קוננה האם, ולדבריה, כמה דקות לפני הרצח היא התקשרה לתרצה אמו של טייב כדי להבין מדוע ילדיהם הסתכסכו.

משפחת פחימה (צילום: באדיבות המשפחה)
"הרסו לי את המשפחה". אביחי פחימה לצד אמו ואחותו | צילום: באדיבות המשפחה

"הילדים שלנו חברים טובים, אז התקשרתי לתרצה להבין מה קרה. היא אמרה לי: 'אל תדאגי הבן שלי שומר על לירון', ופתאום, תוך כדי השיחה, אני שומעת את לירון זועק. שאלתי אותה מה קרה - אבל תרצה ניתקה את השיחה. הלב שלי קפץ מדאגה והבנתי שקרה משהו. לירון לא ענה לטלפון, ואחרי כמה שעות אמרו לי שדור רצח את לירון. באותו רגע פשוט רציתי למות", נזכרת האם, " דור בא במטרה אחת לרצוח את לירון. הוא הרס את המשפחה. הוא פירק אותה ושבר אותי לרסיסים. הילדים שלי באו לפגישה חשופים, בלי שום כלי נשק, אפילו מקל לא היה להם".

בנוסף, האם זועמת על החלטת בית המשפט לשחרר בתחילה את הקטין וקרוב משפחתו של טייב, החלטה שהתהפכה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע לאחר שהמשטרה ערערה על השחרור. "מה זה? מחלקים פרסים לרוצחים? פרצתי בבכי כששמעתי זה. בושה וחרפה", זועמת ליזה, "כל אחד יכול לראות בסרטון איך רוצחים לי את הבן ואיך כמעט רצחו את אביחי. איך שופט בישראל מחליט לשחרר אדם כזה. העונש היחיד שמגיע להם זה עונש מוות. אנשים כאלה אסור שיישבו בכלא ויקבלו אוכל ותנאים טובים על חשבון המדינה. עד עכשיו האימא או מישהו מהמשפחה לא התקשר לבקש סליחה או להתנצל", הוסיפה האם.

אתמול (רביעי) בשעות בצהריים התעורר אביחי מהתרדמת, נותק ממכשירי ההנשמה והחל לתקשר עם הסביבה, אז הודיעו לו בני המשפחה כי אחיו לירון נרצח. "הדבר ראשון שאביחי עשה כשהתעורר היה לשאול את האחות בבית החולים מה עם לירון. היא התחמקה מלענות לו ישירות ואמרה שאינה יודעת. אביחי הבין שלירון נרצח, לכן הרופאה ועובדת סוציאלית פנו לבני המשפחה וביקשו שיספרו לו על המקרה", מספר קרוב משפחה של פחימה. "אחותו הייתה זו שסיפרה לו על הרצח והוא ביקש ממנה לקרוא לבן שהיא ילדה לפני כשלושה ימים על שם לירון. מהרגע שהוא התעורר הוא פשוט לא מספיק לבכות על מה שקרה לאחיו. הוא בהלם מוחלט".