מקסיקו: חולשתם של חברי קרטלים שונים שנפצעו במהלך הקרבות הבלתי פוסקים במדינה, הפכה אותם למטרה קלה עבור אויביהם שמגיעים לסגור חשבונות גם בתוך בתי חולים, במה שנראה כמו תופעה חדשה ומבהילה שמתפשטת לאחרונה במדינה הלטינית.

האירוע הבולט ביותר התרחש לפני כמה ימים, ב-28 בנובמבר, אז מספר חברי קרטל לא מזוהים פשטו על בית חולים קהילתי בעיר גואנחואטו שבמרכז המדינה, חטפו באיומי נשק ארבעה אנשים שאושפזו במקום לאחר שנפלו קורבן לאירוע תקיפה חמור בזמן ששהו בבית עסק מקומי

וכך, כשארבעתם פצועים בדרגות פציעה שונות, רובם בצורה קשה, הם נחטפו על ידי כמה חמושים שהובילו אותם ליעד לא ידוע, וטרם ברור לאן הובלו ומה מצבם. 

עוד בשבוע שעבר דווח כי בית חולים אחר, הממוקם במרחק של כ-100 ק"מ מבית החולים כאן למעלה, הותקף על ידי כמה חמושים שהגיעו למקום בטנדר ללא לוחיות רישוי, נכנסו בפראות עם רכב דרך שער בית החולים, הפילו אותו, ואחרי שהצליחו לחדור לתוך תחומי בית החולים נכנסו לאחד החדרים במקום וחיסלו ביריות אדם שטופל באותו זמן במקום.

כעת מתברר כי ההתקפות הקטלניות של חברי הקרטלים על בתי חולים במקסיקו הפכו לעניין קבוע ולתופעה של ממש, וכמו בכל נושא הקשור לקרטלים השולטים במדינה - הם כלל לא נחקרות ובטח שלא נעשה כל מאמץ לחפש את האשמים שמשליטים טרור על מקומות שאמורים להיות בטוחים, לפחות בכל הקשור לאזרח הפשוט במדינה.

דוגמה נוספת למחדלים בנושא ומגיעה גם היא מבית חולים באזור גואנחואטו, היא של חמישה חמושים שנכנסו לבית חולים מקומי כדי ללסגור חשבון עם אדם שנפצע מירי כמה שעות קודם לכן באירוע בו חוסלו חמישה אנשים והוא ניצל בנס.

מצלמות האבטחה של בית החולים קלטו כיצד שלושה מתנקשים נכנסים לבית החולים מצויידים בנשקים ארוכים, וצועדים בשלווה כשהם מלווים על ידי אדם נוסף - ככל נראה עובד של אותו בית חולים - וכך, בעוד אותו עובד מצביע על חדרו של הקורבן המיועד, אחד התוקפים נראה נכנס לחדר כדי "לסיים את המשימה" , בזמן שהשניים הנוספים נשארים בחוץ כדי לפקח שאיש לא יפריע לו.

בהמשך התברר כי אותם מתנקשים לא הסתפקו בסגירת החשבון עם אותו פצוע שנורה, וחיסלו בנוסף את השוטר שנשלח לשמור עליו ופצעו אנושות אחד מבני משפחתו ששהה לצד מיטתו. על פי הדיווחים האירוע כולו נמשך 13 שניות (!) בלבד והמתנקשים נעלמו כלא היו.

בנוסף לכל המקרים כאן למעלה, כלי התקשורת במקסיקו מדווחים על כמה מקרים נוספים של תקיפות וחיסולים בתוך בתי חולים, ומהדיווחים עולה כי ברוב התקיפות המחסלים שמגיעים לבתי החולים מאיימים על המאבטחים, האחיות והרופאים שלא יעזו להתלונן ודורשים מהם לשתף פעולה.

חטיפות בבתי חולים
גופתו של אחד החטופים זרוקה מחוץ לבת החולים | צילום: צילום מסך youtube

אחד המקרים הזכורים ביותר מהתקופה האחרונה ארע ב-21 בנובמבר בבית החולים בעיר סאלבה-טיירה אז כמה חמושים התחזו לקורבי משפחה של מאושפזים במקום, ואחרי כניסתם לבית החולים הם הסתערו על חדרו של אדם שאושפז במקום, קרעו אותו ממיטתו, העמיסו אותו על רכבם ונמלטו מהמקום. 

כמה שעות לאחר מכן מצאו כוחות המשטרה המקומיים את גופתו של החטוף מחוררת מכדורים, ומכתב מטעם הקרטל שחטף אותו צמוד לגופו. 

באף אחד מהמקרים שציינו כאן למעלה לא הואשם איש, ואף אדם לא הועמד לדין, אחרי שהרשויות פטרו את העניין בתור סכסוך בין חברי קרטלים, אך צוותי בתי החולים החליטו לצאת לאחרונה בצעדי מחאה לאחר שטענו שיחד עם הקורבנות שהן המטרות - לא מעט מאנשי צוות כמו רופאים ואחיות נופלים גם הם קורבן להתקפות האכזריות.