התפתחות דרמטית בפרשת ספינת הקוקאין: אחד הנאשמים הבכירים בפרשה, העבריין אסי איפרגן, שוחרר בסוף השבוע למעצר בית באיזוק אלקטרוני לאחר ששירות המבחן הגיש תסקיר חיובי בעניינו. התסקיר העלה שלאיפרגן מוטיבציה גבוהה לבצע שינוי חיובי בחייו. כשנה לפני כן שירות המבחן הגיש תסקיר שלילי בעניינו של איפרגן, שהשאיר אותו במעצר.

במסגרת הפרשה שוחררו חמישה נאשמים למעצר בית. הבכיר שבהם, יקותיאל זיני, אביו של כוכב הילדים בן זיני, שלטענת המשטרה והפרקליטות עמד מאחורי ההברחה ומימן אותה, נותר במעצר. 

שחרורו של איפרגן, תושב חדרה בן 38, לא מעיד על קריסת התיק, אבל בשל קשיים ראייתיים נגד חלק מהנאשמים, ייתכן שהפרקליטות תיאלץ לחתום עם חלקם על הסדר טיעון. 

צוללני הקוקאין (צילום: מתוך הפייסבוק של המצולם)
אסי איפרגן | צילום: מתוך הפייסבוק של המצולם

כך, למשל, נחשף באחד הדיונים האחרונים כי תיבת הקוקאין לא הוצמדה לדופן האונייה "מינרל ירדן" אלא לחלק העליון שלה, מה שנוגד למעשה את הנטען בכתב האישום. לפיו, התיבה, שהכילה כ-29 ק"ג חבילות קוקאין, הוצמדה במגנטים לאוניית הפחם עוד כשזו עגנה בנמל פוארטו שבסנטה מרתה בקולומביה בטרם עשתה את דרכה לתחנת הכוח בחדרה. בתוך התיבה נמצא קטע מעיתון בקולומביה עם תאריך של כמה ימים לפני ההפלגה.

על פי כתב האישום, איפרגן וזיני היו אדריכלי ההברחה. שני צוללנים שסייעו להם הפכו לעדי תביעה רגע לפני שהספיקו לקחת את הקוקאין.

צוללני הקוקאין (צילום: מתוך חומרי החקירה)
איפרגן, זיני ושאר הנאשמים בפרשה כפי שתועדו על ידי הבלשים | צילום: מתוך חומרי החקירה

איפרגן נמלט מהארץ כמה ימים לפני מעצרם של יתר הנאשמים. "הוא כנראה ידע על גל המעצרים שעומד להתרחש וברח", הסביר גורם במשטרה. 

איפרגן נמלט לדובאי ושהה שם כשלושה חודשים. ב-15.11.2022 הוא נחת בנתב"ג, אבל הצליח לחמוק בצורה מתוחכמת מבדיקות של בקרי מעבר הגבול. איפרגן לא הציג את דרכונו. הוא לקח את אישור המעבר שלו מבלי להיתפס על ידי הבקרים, משם שידע שאם יעשה זאת הוא ייעצר. 

איפרגן נמנע מלקחת את המזוודה שלו מהמסוע מחשש שייעצר על ידי השוטרים. הוא עזב את נתב"ג במונית ובמשך חודשיים שהה בדירת מסתור בצפון הארץ עד אשר ב-29 בינואר השנה הסגיר עצמו לידי חוקרי המשטרה. מעבר לאישומים של יבוא סם מסוכן, הוא מואשם גם בכניסה לישראל שלא כדין ושיבוש הליכי משפט. עורכי הדין המייצגים אותו הם יובל זמר ורונן חליווה.

 

עו"ד יובל זמר
עו"ד יובל זמר