סטפן מנדל (80), האיש שזכה 14 פעמים בלוטו יחזור לישראל לאחר שעזב אותה לפני 17 שנה, ויישפט במשפט חוזר לאחר שנשפט שלא בפניו.

לפני כחודש פורסם סיפורו המדהים של מנדל, ניצול שואה ומתמטיקאי במקצועו, שפיתח שיטה מיוחדת שבזכותה זכה בפרסים הגדולים בלוטו מספר רב של פעמים. כדי לממן את השיטה הוא שכנע מספר משקיעים להשקיע מליוני שקלים בפיתוח מערכות אוטומאטיות למילוי טפסי לוטו.

הוא עזב את הארץ בשנת 2002 לאחר שנפתחה נגדו חקירה והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי שמנע ממנו את החזרה לישראל. בספטמבר 2004 הוא הורשע שלא בפניו, ובית המשפט גזר עליו 10 חודשי מאסר בפועל וקנס כספי של 100 אלף שקלים. מנדל הגיש ערעור אך הוא נדחה בנימוק שהוא עבריין נמלט.

לפני כשנה וחצי הגיש מנדל לבית המשפט העליון בקשה לקיים משפט חוזר בעניינו וציין שלאורך השנים רצה לחזור להתגורר בישראל. בערעור שהגיש באמצעות עו"ד אלון אייזנברג טען מנדל כי ישנן ראיות חדשות שיש בהן לקבל את בקשתו למשפט חוזר.

אלון אייזנברג (צילום: הילה אייזנברג)
אלון אייזנברג | צילום: הילה אייזנברג

לטענתו, ההחלטה לפתוח בחקירה פלילית נגדו נבעה משיקולים פסולים ומניגוד עניינים. "יש לי ראיות חדשות שיובילו לזיכוי שלי. נשפטתי שלא בפני כך שנגרם לי עיוות דין", טען מנדל. בתגובה טענה המדינה כי יש לדחות את בקשתו של מנדל למשפט חוזר, שכן הוא נחשב לעבריין נמלט שעזב את הארץ מבלי לרצות את עונשו וכי לא הציג ראיות חדשות לקיום משפט חוזר.

השופט חנן מלצר ציין בהחלטתו כי לכאורה לא היה מקום לשפוט את מנדל שלא בפניו ולגזור עליו עונש מאסר, וקבע כי מנדל יוכל לחזור לישראל בכפוף לכך שלא ישהה במעצר 30 יום ובזמן זה הוא יוכל לבקש משפט חוזר.

תגובת עו"ד אלון אייזנברג המייצג את סטפן מנדל:  "עשו לו עוול נוראי. החלטת בית המשפט העליון היא דרמטית ומאפשרת לנו לעשות צדק. הוא יחזור לארץ בקרוב. נתאם הכול מול הרשויות ויהיה לו משפט חוזר".

סטפן מנדל מסר בתגובה: "אני שמח לחזור לישראל"