הסוד הכי שמור בימים האחרונים במשטרת ישראל הוא מיקום דירת המסתור של העבריין שחתם על הסכם עד מדינה השבוע, במסגרתו הוא יפליל עשרות עבריינים בכירים בתמורה לסגירת תיקים נגדו וקבלת מאות אלפי שקלים מקופת המדינה.

עד המדינה, עבריין בשנות ה-20 לחייו שיחד עם אחיו מזוהה עם ראש ארגון הפשע ערן חייא, מסר עדות מפלילה בפרשת ניסיון החיסול של ראש ארגון הפשע אלי מוסלי – בה הוא היה אחד מהחשודים. "הצגנו לו את הראיות נגדו וביקשנו שיחליט אם הוא רוצה להיות עד מדינה או אסיר לשנים ארוכות", חשף גורם במשטרה, "קלטנו מהר מאוד שמכל החשודים הוא היה החולייה החלשה. אחרי כמה ימים במעצר הוא נשבר והסכים לשמש כעד מדינה".

אלי מוסלי  (צילום: חדשות ערוץ 2)
אלי מוסלי | צילום: חדשות ערוץ 2

"זו רעידת אדמה בעולם התחתון. העד הזה הוא אמין מאוד, שובר שוויון", טוען קצין משטרה. "שנים שלא גויס עד מדינה ברמה כזו מתוך ארגון פשע. זו מכה קשה מאוד לעשרות עבריינים, בהם ראשי ארגונים, שחלקם שוהים בארץ ואחרים שנמצאים בחו"ל. עשינו לו בדיקות מעמיקות והמידע שהוא מסר ישמש להעמדתם לדין של אותם עבריינים".

מאז חתם עד המדינה על ההסכם, הרשות להגנת עדים מקנה לו הטבות רבות, בהן שחרור אחיו שהיה עצור עימו בפרשה וכן דירת מסתור בה הוא נמצא בימים אלו. "השמירה סביבו כבדה מאוד, רק קומץ שוטרים יודעים היכן נמצאת דירת המסתור שלו", חשף בכיר במשטרה, "האבטחה שלו ושל משפחתו עד סיום המשפט ועזיבת הארץ מסתכמת בכמה מיליוני שקלים, אבל המידע שמסר לנו שווה כל שקל".

עד המדינה יוצא מדירת המסתור בימים אלו רק לחקירות ועימותים עם מי שהיו עד לפני כמה ימים חבריו הטובים, אותם הפליל. "כל יציאה שלו מהבית כוללת אבטחה מקסימלית", הסביר גורם במשטרה, "אנחנו דואגים שהוא יקבל הכל. לא מאפשרים לאנשים להעביר לו אוכל מחשש שמישהו מיריביו ינסה להרעיל אותו, הכל עובר דרכנו. יש יותר מדי עבריינים שהיו רוצים לחסל אותו".

ערן חייא (צילום: דוברות משטרת ישראל)
צילום: דוברות משטרת ישראל

"כל מי שהיה מעורב בניסיון החיסול - ייפגע"

בצידו השני של המטבע, מתברר כי לא רק עד המדינה "סוגר חשבון" עם חברי חוליית החיסול שתכננה לרצוח את מוסלי. על פי החשד, גורמים המזוהים עם משפחת הפשע מוסלי יצאו למסע נקמה במעורבים ובמקורביהם.

ביום רביעי השבוע, סמוך לשעה 03:00, נזרק רימון רסס לעבר בית בראשון לציון מערב, בו מתגורר אדם המזוהה עם העבריין שלומי נאימצ'יק, שנעצר בפרשת ניסיון החיסול. איש לא נפגע אך נגרם נזק לרכוש ולחצר. המשטרה אספה ממצאים מהזירה ופתחה בחקירה, טרם נעצרו חשודים במעשה.

שלומי ניאמצ'יק
שלומי ניאמצ'יק

במקביל, הותקפו בימים האחרונים בבתי הכלא עבריינים המזוהים עם חברי החולייה או עם ראש ארגון הפשע ערן חייא – שעל פי החשד היה בסוד העניינים בחיסול יריבו המר.

באחד המקרים, עציר באבו כביר זרק קנקן מים רותחים לעבר אחד מחברי החולייה שהיה עצור באחד התאים. במזל איש לא נפגע. באירוע נוסף, עבריין המזוהה עם אחד מחברי החולייה נדקר בבית כלא. לאור רצף האירועים של ניסיונות לפגיעה באסירים, כמה מהם הועברו לבתי כלא אחרים.

"ניסיון החיסול של אלי מוסלי לא יעבור בשקט", העריך עבריין ממרכז הארץ, "כל מי שהיה מעורב במעשה או מזוהה עם אותם עבריינים שהיו בחוליית החיסול - ייפגע".