העבריין גולן אביטן שמבוקש בישראל בגין שלושה מקרי רצח לא יוסגר בזמן הקרוב לישראל. אביטן יישאר כלוא במרוקו עד לסיום משפטו בתיק הדרכונים המזויפים והאזרחות המזויפת, אשר על פי החשד קיבל שלא כדין תמורת אלפי יורו ששילם לאחד מראשי הרשת הישראליים.

"מדובר ברשת מתוחכמת מאוד של זייפנים שבראשה עמדו ארבעה ישראליים שגבו מכל ישראלי שרצה דרכון מרוקאי ואזרחות בין 5,000 ל-7,000 יורו. מעורבים בפרשה הזו שופטת, פקידים במשרד הפנים וקציני משטרה. כ-70 אנשים מואשמים בפרשה הזו", מסביר גורם במרוקו, "גולן אביטן לא יוסגר לישראל גם בגלל שאין יחסים בין שתי המדינות אבל בעיקר כי הוא צריך לתת את הדין במרוקו על הפרשה וההליכים המשפטיים שלו עלולים להימשך כמה חודשים".

משפטם של שבעה ישראליים נוספים העצורים בפרשה, ובהם שני עבריינים מוכרים מאוד למשטרת ישראל, נפתח ביום חמישי שעבר בבית המשפט בקזבלנקה. השבעה, שמוחזקים בתנאים קשים באגף 7 בכלא "עוקשה" בקזבלנקה, הכחישו את כל החשדות נגדם.

אביטן מוחזק באגף 6 בכלא, כשגם גם התנאים קשים ביותר ולא מאפשרים לו לבצע שיחות לבני משפחתו ועורך דינו יניב שגב. "הכלא במרוקו זה עולם שלישי", מסביר חבר בקהילה היהודית בקזבלנקה, "אתה יכול להיות עצור שנה עד שהמשפט שלך יצליח ובלי עזרה מהמשפחה מבחינה כספית או מאנשי חב"ד קשה מאוד לשרוד פיזית ונפשית".

אני חושב שגולן טעה שברח מישראל. יכול היה לשבת שמונה שנים בכלא ולגמור את הסיפור הזה בהסדר טיעון. מה עזר לו שברח? הגיע בדיוק לאותה נקודה. הוא שוב בכלא עם חשש שיוסגר בעתיד לישראל עם צפי לשלושה מאסרי עולם".

כזכור, אביטן נעצר לפני כחמש שנים בפרשה פשיעה חמורה לאחר שנאשם כי סיפק שלושה שלטים להפעלת מטען מרחוק לעבריין שפוצץ ב-2003 ציינג' ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, במטרה לחסל את העבריין זאב רוזנשטיין, יריבו של העבריין יצחק אברג'ל.

לפני כשנה שוחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני לאחר שהוא וערבים מטעמו הפקידו 12 מיליון שקל בקופת בית המשפט. באוקטובר 2018 הוא נמלט מישראל לאחר שטען שהוא בדרכו לרופא שיניים, הסיר את האזיק וברח למרוקו.

עו"ד יניב שגב, פרקליטו של אביטן, מסר בתגובה: "למרשי אין כל קשר לרשת זיוף הדרכונים. עניינו שונה משלהם ומתנהל בנפרד".