המשטרה ביצעה הערב (ראשון) מארב אחר שני עבריינים, במהלכו אירע פיצוץ ברכב בין כביש 7 לכביש 3, בין מושב חצב לבני ראם. מתוך הרכב נמלטו החשודים, לעברם המשטרה ירתה לפני שנעצרו - מותו של אחד מהם נקבע בהמשך. בנוסף בעקבות פיצוץ הרכב, נקבע מותו של גבר בן 37. לאחר החיסול, פשטה המשטרה על שכונת ג'ואריש שברמלה, שם דווח על ירי במקום.

שני העבריינים, מארגון הפשע ג'רושי ובשנות ה-30 לחייהם, חשודים שהניחו את מטען החבלה לעבריינים מקריית מלאכי, שהיו באזור מושב חצב. הם הפעילו את המטען, שהתפוצץ - ונמלטו מהמקום. בלשי ימ"ר מרכז שעקבו אחריהם ניהלו בעקבותיהם מרדף, תוך ביצוע ירי לעברם בצומת מסמיה, שפצע אנושות את אחד מהם ולבסוף כאמור הוביל למותו.

בעקבות ירי השוטרים, ועל פי הנהלים הקבועים, חוקרי המחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים אמורים לבדוק אם נסיבות הירי שגרמו למותו היו מוצדקות. במידה שמדובר באירוע מובהק המסכן חיי אדם, לא תיפתח חקירה נגד השוטרים. במידה שיש סרטוני אבטחה מהאירוע, הם ייבדקו.

חובש מיחידת האופנועים של מד"א יונתן יוזף שמתגורר בסמוך סיפר: "אני מתגורר במושב סמוך ומיד יצאתי למקום. ראיתי רכב שרוף ומעוך, בכיסא הנהג נלכד גבר כבן 37 הוא היה מחוסר הכרה וללא סימני חיים ובתוך זמן קצר נאלצנו לקבוע את מותו. מהרכב חולץ גבר כבן 33 בהכרה מלאה עם חבלה רב מערכתית, הענקנו לו טיפול רפואי ופינינו אותו לבית החולים כשמצבו קשה".