העדויות שנאספו על מעלליו של אדיר עוזרי במהלך המלחמה חושפות כיצד ניסה לעשות כסף קל על חשבונם של ישראלים שביקשו לתרום ללוחמי המילואים שמחרפים את נפשם ברצועת עזה. 

נגד עוזרי, תושב חולון בן 20, הוגש כתב אישום לפני כשבועיים. כתב האישום מתאר איך התחזה ליבואן של משרד הביטחון בשם מיכאל כהן או אופק לוי ועקץ כ-90 אלף שקלים מאזרחים תמימים, שביקשו לתרום כספים למימון ציוד טקטי עבור לוחמי המילואים. על פי כתב האישום, עוזרי ניסה לעקוץ עוד כ-130 אלף שקל מקורבנותיו.

בתחילתה של המלחמה, עוזרי הבין שיש ביקוש גבוה בקרב לוחמים לקראת כניסתם לעזה לרכישת הציוד, שנועד בין היתר להציל חיים, בשעה שהצבא התקשה לספק אותו. על פי האישום עוזרי פתח דף פייסבוק פיקטיבי כדי לטשטש את עקבותיו והציע "למכירה" וסטים, זיקוקים, נעליים, קסדות, רצועות לנשק, אפודים קרמיים, שכפ"צים, ברכיות, מרעומים, מחסניות ועוד. 

מ', לוחם בגבעתי מכפר סבא, ביקש לרכוש ארבע קסדות טקטיות בגלל שהוא וחבריו מבצעים פעילות מסוכנת על גגות בתים בעזה. מ' פרסם פוסט בפייסבוק ועוזרי שהבחין בו מיהר להגיב. "הוא אמר לי שהוא יכול לספק לי את הקסדות וביקש שנעביר את הכסף לאיש קשר מטעמו. מדובר היה ב-2,000 שקל. העברתי לו את קוד המשיכה שלי בכספומט בבנק דיסקונט. הוא משך 2,500 שקל. אחרי שקיבל את הכסף הוא התחמק מלספק את הקסדות וסיפר כל מיני תירוצים ואז בשלב מסוים נעלם והפסיק לענות", שחזר מ' בעדותו במשטרה.

במקרה אחר ב', חייל מילואים בצנחנים שלוחם בעזה, ביקש לרכוש מעוזרי תשעה זוגות נעליים מסוג לואה עבורו ועבור הלוחמים בפלוגה שלו. "הוא שלח לי מסמך שהוא ספק שעובד עם משרד הביטחון וביקש שאעביר מהר את הכסף כי מלאי הנעליים אוזל ויש ביקוש גדול", העיד ב' בפני החוקרים, "העברתי לו 9,000 שקל בהעברה בנקאית. ואז הוא פשוט נעלם, ניתק את הטלפון. הבנתי שמדובר בנוכל שעקץ אותנו".

ג', לוחם מילואים ביחידת צנחנים שפעלה בעזה, העביר לעוזרי סכום של 10,000 שקל תמורת רצועות למקלע נגב, וסטים, מרעומים וציוד טקטי נוסף. "כשהציוד לא הגיע שאלתי אותו מה קורה אז הוא אמר שזה בגלל עומס בהזמנות ואמר שהמשלוח יגיע למחרת, מה שכמובן לא קרה. הוא נעלם כאילו בלעה אותו האדמה", סיפר ג'.

במקרה אחר עוזרי עקץ חברי מושב בצפון הארץ הסמוך ללבנון שביקשו לרכוש ממנו שכפ"צים ואפודים לכיתת הכוננות שלהם. הם העבירו לו סכום של 11,600 שקל. "היינו צריכים את הציוד הזה לכיתת הכוננות במושב, להיות ערוכים למקרה של חדירת מחבלי חיזבאללה. הוא קיבל את הכסף והפסיק לענות. פשוט נעלם לנו", סיפר אחד מחברי המושב.

ר', חייל מילואים בצנחנים ששירת בצפון, ביקש לרכוש מעוזרי מתפסי טרור לנשק. הסכום היה נמוך: 300 שקל. "ביקשתי להגיע למחסן בצפת לקחת את הציוד אבל הוא טען שהעובד שלו לא נמצא שם והאיץ בי לבצע את ההזמנה כי הציוד אוזל", סיפר ר'.

שני חיילי מילואים נוספים ששירתו בצפון נעקצו על ידי עוזרי כאשר העבירו לו סכום של 2,900 שקל תמורת וסטים טקטיים. הם מסרו לאיש הקשר שלו את הקוד שלהם למשיכת כספים מהכספומט וזה העביר את הכסף לעוזרי. "הוא טען שהוא ספק של משרד הביטחון שאפשר לסמוך עליו אבל אחרי שהכסף עבר לידיו הוא ניתק מגע, לא הצלחנו לאתר אותו", ציינו החיילים.

כאשר חיילי מילואים לא היו בטוחים שהוא ספק של משרד הביטחון, עוזרי טען בפניהם שהוא בעלים של אתר "הסיירת", מה ששכנע אותם להעביר לידיו אלפי שקלים על ציוד טקטי שלא קיבלו.

"אני עשרים שנה בעסק ומעולם לא עקצו אותי"

היו גם אזרחים מן השורה בעלי רישיון לאקדחים שהיו מודאגים מהמצב הביטחוני שרצו לרכוש עוד מחסניות למקרה שיתקלו במחבלים ויוכלו להגיב עם יותר תחמושת. א', העביר לעוזרי דרך איש הקשר שלו סכום 1,200 שקל עבור שלוש מחסניות לאקדח. כמו בכל המקרים עוזרי נעלם.

עוזרי מואשם שעקץ באלפי שקלים אזרחים שהתנדבו לרכוש על חשבונם ציוד טקטי עבור חיילים שנלחמים בעזה. באחד המקרים הוא נתקל במודעה של בעל סופרמרקט גדול בשרון והציע לספק לו שלושה משטחי שמן קנולה בתמורה לכך שיעביר לו סכום של 8,883 שקל. בעל הסופר שילם ונפל בפח: "אני עשרים שנה בעסק ומעולם לא עקצו אותי. אני אדם דתי בחיים לא עשו לי גזל. הוא אמר לי שהוא עובד בחברה יבואנית גדולה והציע לי עוד מוצרים במחיר אטרקטיבי".

בעל הסופר שעזורי רכש את אמונו העביר לו עוד 52 אלף שקל נוספים עבור רכישת מוצרי היגיינה כתרומה שלו לחיילים וקופסאות של שוקולד נוטלה שיועדו לחיילים.

עשרות תלונות הצטברו בשבועות האחרונים בתחנת משטרת כפר סבא נגד עוזרי. החוקרים עצרו אותו וגילו שהוא השתמש בכמה טלפונים לבצע את העוקץ ויצר קשר עם 440 אנשים שלא ברור אם גם נפלו קורבן לתרמית שלו.

איש הקשר שעוזרי השתמש בו למשוך כספים מחיילי המילואים אמר לחוקרים כי "לא ידעתי שמקור הכספים שמשכתי מאותם אנשים מקורו בעוקץ והונאה של חיילים".

פרקליטות מחוז תל אביב  הגישה נגד עוזרי כתב אישום ובו 30 אישומים לבית המשפט השלום בתל אביב בגין עבירות של קבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות וניסיונות לקבלת דבר במרמה. עוזרי הכחיש בחקירתו כל קשר לפרשה והכחיש שהיה מעורב בעוקץ.