"אני עצור רק בגלל שלא שילמתי לשוטרים שוחד של 100 אלף דולרים. אין לי שום קשר לשום רצח, ובכלל לא הייתי באזור בו הם אומרים שהייתי. יש לי מספיק ראיות שמוכיחות שהם תפרו לי תיק רק כדי שאשלם להם את הכסף. אני ממש פוחד שיאשימו אותי בדבר שלא עשיתי, ופה, בכלא במקסיקו, יש לא מעט אנשים שיושבים ומרצים עונשים על עבירות שלא ביצעו".

יניב אטיאס (28) שוהה כבר שנתיים במקסיקו ולאחרונה הוא נעצר על ידי המשטרה המקומית לאחר שרשויות האכיפה במדינה טענו כי הוא רצח סוחר סמים שהשתייך לאחד הקרטלים הגדולים במדינה. אטיאס מצדו טוען כי הוא כלל לא שהה במקום הרצח ואין לו קשר לעולם הפשע.

"התאהבתי במקסיקו והחלטתי להישאר פה. פתחתי מסעדה שלא ממש הצליחה, עסקתי קצת בתיירות והשכרת כלי רכב ואז שכרתי דירה בפלאייה דל כרמן", מספר אטיאס, תושב ירושלים, בשיחה מיוחדת עם mako ממקסיקו. "מעולם לא היה לי שום קשר לעולם הפשע ולעבריינים. אין לי מושג למה עצרו אותי".

לדבריו, לפני כחודשיים הוא נסע יחד עם אזרח מקומי באזור פלאיה דל כרמן, אז הם נעצרו על ידי כמה שוטרים מקומיים לבדיקה שגרתית, ולאחר הבדיקה השוטרים שעצרו אותם טענו כי הם מצאו 20 גרם של קוקאין בין חפציהם.

"הם מעולם לא הראו לי את הסם ורק טענו שמצאו אותו. אחרי שהובלנו לתחנת המשטרה פנה אלי לפתע מפקד התחנה ואמר לי: 'אם תשלם לנו 100 אלף דולרים נשחרר אותך'. עכשיו חשוב לציין שאני והחבר שהיה יחד איתי במכונית לא משתמשים בסמים. כמובן שגם אין לי סכום כזה ולמה שאשלם בכלל על דבר שלא עשיתי? הרי לא ביצעתי שום עבירה פלילית, אז לא הסכמתי לשלם להם", מסביר אטיאס.

יניב אטיאס (צילום: פרטי)
"לא ביצעתי כל עבירה ובטח שלא רצחתי". אטיאס במקסיקו | צילום: פרטי

אטיאס וחברו עוכבו במשך שעות בתחנת המשטרה, ולאחר מכן הוכנסו לתא מעצר מעופש, שם הם הוחזקו למשך 48 שעות בתנאים תת אנושיים לדבריו. "לקחנו לנו את הטלפונים ולא קיבלנו אוכל ומים. אפילו פיפי לא היה איפה לעשות. עו"ד מקומי שדיבר איתנו אמר לנו שהשוטרים רוצים כסף תמורת השחרור והבטיחו לשחרר אותי תוך 48 שעות. אפילו חתמתי להם על טופס שחרור. באותו רגע שמחתי אבל זו הייתה שמחה מוקדמת, כי רגע לפני השחרור נכנסו 10 שוטרים לתא ואמרו לי שאני חשוד ברצח".

לדבריו של אטיאס, השוטרים טענו שהוא נראה על ידי עד ראייה מכניס למכוניתו גופת אדם במשקל של 100 ק"ג לאחר שחוסל על ידי אחד מקרטלי הסמים ששולטים במדינה מצפון ועד דרום. "הם טענו שיש עד ראייה שראה אותי מכניס גופה לרכב ויושב במושב הנהג. עכשיו זה אבסורד כי יש לי שתי עדות ראייה שהיו איתי באותו זמן בבית וכמובן שמעולם לא הכנסתי שום גופה לתא מטען", זועם אטיאס בשיחה מתוך הכלא.

"אני שוקל 55 ק"ג, סובל מעקמת ונכה 100% על פי ביטוח לאומי, אז איך יכלתי להרים גופה במשקל כזה? פתאום, אחרי שבוע, עד הראייה הזה נעלם כלא היה. כמובן שהבאתי להם את כל ההוכחות שלא רצחתי אף אחד, לא הייתי בשום מקום שהם טוענים ולא הרמתי שום גופה - אבל הם מתעקשים ומחזיקים אותו במעצר".

נציגי שגרירות ישראל במקסיקו ביקרו את אטיאס כמה פעמים מאז מעצרו אבל הסבירו לו שמאחר ומדובר בהליך משפטי במדינה זרה אין להם שום סמכות לעזור לו בעניין, אלא רק בעניינים קונסולריים. בני משפחתו של אטיאס מצדם כבר שילמו 10,000 דולרים לעו"ד מקומי, אבל לדבריהם העניינים מתנהלים בעצלתיים.

יניב אטיאס (צילום: פרטי)
מקווה לחזור לחייך בקרוב. אטיאס | צילום: פרטי

"אני פוחד לרצות עונש מאסר על רצח שלא ביצעתי. חשוב להבין שהכל פה מושחת. כל המערכת כאן חיה ומתפרנסת משוחד; שוטרים, שופטים ואנשי צבא. ברור שאני פוחד על החיים שלי למרות שזה כלא יחסית נוח", הוסיף אטיאס שמספר  שעל המיטה והאוכל שקיבל הוא שילם מאות דולרים לאחד האחראים בכלא. "אני אוכל רק כשר וקונה הכול בחנויות שיש בכלא. הם מצדם מביאים לי שלוש פעמים בשבוע חזיר. הכל פה מתחיל ונגמר בכסף. בלי כסף אתה שום דבר. אתה אדם מת".

כעת ממתין אטיאס לפתיחת משפטו, זאת למרות שטרם הוגש נגדו כתב אישום. "אני מתחנן ומבקש ממדינת ישראל לסייע לי. יש לי את כל הראיות שלא רצחתי. השוטרים בתחנה לקחו ממני את המכונית, אלפי דולרים ובגדים חדשים בשקיות שהיו באוטו. אין עם מי לדבר פה. זו תחושה של חוסר אונים. אפילו העו"ד לא עושה הרבה. עצם המחשבה שאני יושב סתם בכלא מכניסה אותי ללחץ נפשי גדול מאוד. בקלות אפשר לבדוק שאני צודק אבל השוטרים משקרים ורוצים ממני רק כסף כדי להשתחרר".

ממשרד החוץ נמסר: "הקונסול במקסיקו עומד בקשר עם מר אטיאס על מנת לוודא שהוא מקבל יחס ראוי ואינו מופלה לרעה ע"ר היותו ישראלי. משרד החוץ אינו מתערב בהליכים משפטיים שמתנהלים במדינה אחרת".