מאז תחילת משבר הקורונה בישראל בחודש מרץ האחרון, חלה עלייה של מאות אחוזים במספר החקלאים והעבריינים שהחליטו לעבור לגידול מריחואנה במשקים, בחממות ובמושבים ברחבי הארץ כדי להתגבר על המצב הכלכלי הקשה אליו נקלעו.

כך למשל בסוף השבוע האחרון חשפו לוחמי מג"ב חממות בהן גודלו אלפי שתילי מריחואנה במשקל כולל של 780 ק"ג ובשווי של כחמישה מיליון שקלים. במהלך המצבע פשטו הלוחמים על משק במושב שלווה הסמוך לקריית גת, ועצרו שלושה חשודים אשר על פי חשד היו מעורבים בגידול המריחואנה ומעצרם הוארך בבית משפט השלום באשקלון בארבעה ימים.

"אין ספק שמשבר הקורונה והירידה בהברחות מריחואנה מגבול מצרים לשטח ישראל הובילו לביקוש אדיר בתקופת הסגר, ובגלל שרבים מהמשתמשים שוהים בבתיהם, הדבר הוביל לגידולים רבים שמתבצעים בחממות, במושבים ובשטחי אש כדי לעמוד בביקוש", מסביר קצין משטרה.

כאמור, התופעה התפשטה ומתרחשת בכל חלקי הארץ, ובשבוע שעבר, במקביל לחשיפת החממה בדרום, היו אלה כמה מושבניקים מאזור הצפון שהופתעו כשהגיעו למטע האבוקדו החדש שנטעו וגילו בו מאות שתילי מריחואנה שצמחו ליד עצי האבוקדו.

המושבניקים, שהגיעו למטה באחד הבקרים בשבוע שעבר, הבחינו לתדהמתם בצמחים גבוהים שגדלו "משום מקום" והגיעו עד לגובה של כמטר וחצי. כשהתקרבו לצמחים הגבוהים, הם הבחינו שהשתילים נשתלו בצמוד למערכות ההשקיה של עצי האבוקדו כדי שיגדלו תחת השקיה קבועה, מה שסייע לצמיחה המהירה של המריחואנה.

מיד עם חשיפת הצמחים החלו המושבניקים לעקור את השתילים. "זה היה מטורף לגמרי. שתילי המריחואנה היו גבוהים יותר משתילי האבוקדו. זה לא סתם מישהו ששתל בצמוד למערכות ההשקיה במטע. הכל נעשה במודע ובתכנון מלא", טען עד ראייה שהיה במקום.

המטע המדובר בו נמצאו שתילי המריחואנה הוקם לפני כחודש וחצי, וזמן קצר לאחר מכן, כך על פי החשד, הגיעו למקום עבריינים שפיזרו באדמה כמויות גדולות של זרעי מריחואנה, צמוד למקומות בהם נשתלו שתילי האבוקדו הצעירים כדי להסוות את מעשיהם - אך כאמור זרעי המריחואנה הצמיחו במהירות שיחים גדולים שנחשפו בקלות.

המגדלים ובעלי המטע עקרו את מאות שתילי מריחואנה שהשתלטו על שטחם וצרכו כמויות אדירות של מים, פגעו בהתפתחותם של שתילי האבוקדו והשמידו אותם, ונכון להיום טרם התברר מי עומד מאחורי הרעיון להטמין במטע התמים זרעי מריחואנה.

מקרה דומה התרחש לפני כשש שנים כאשר עבריינים זרעו במטע קיווי בצפון כמות גדולה של זרעי מריחואנה, ותוך כמה שבועות הפך המטע לשדה קנאביס עצום, וכשאותם עבריינים הגיעו לקטוף את הסחורה היקרה, חיכו להם במקום שוטרים שזיהו 13 חשודים שנעצרו מיד וחשפו שבמקום פעלה גם מעבדה מאולתרת לעיבוד הסם.

"עברייני הסמים מחפשים דרכים יצירתיות לגדל מריחואנה, בטח בימים אלה", מסביר גורם במשטרה, "יש את גידולי ההיידרו, אבל הם יקרים יחסית, אז מה עושים? מתלבשים על מטעים של עצי פרי שממוקמים במקומות מרוחקים וזורעים את זרעי מריחואנה שגדלים על חשבון המים והשטח של החקלאים".