כלי התקשורת בבריטניה מדווחים בימים האחרונים כי אשתו של שליט דובאי עזבה את הבית לאחרונה בצורה דרמטית ונמלטה לאירופה עם סכום כסף עצום ויחד עם שני ילדיה. על פי הדיווחים, הנסיכה האיה (45) עזבה את דובאי ואת בעלה, השייח' מוחמד בן ראשד אאל מכתום (69), ומאוחר יותר גם הגישה בקשה רשמית ללהתגרש ממנו בצורה חוקית.

על פי הדיווחים שמגיעים מדובאי, מסתמן כי הנסיכה נמלטה מהמזרח התיכון יחד עם שני ילדיה (ג'לילה בת ה-11, וזאיד בן ה-7) וסכום דמיוני של כ-31 מיליון דולר. באתר האינטרנט Daily Star דווח בסוף השבוע כי הנסיכה שקלה להגיש בקשה למקלט מדיני בבריטניה (שם למדה באוניברסיטת אוקספורד), אך העדיפה לבסוף להימלט לגרמניה מחשש שהרשויות בממלכה יחזירו אותה חזרה לאיחוד האמירויות.

View this post on Instagram

A post shared by Haya Bint Al Hussein (@hrhprincesshaya) on

View this post on Instagram

A post shared by Haya Bint Al Hussein (@hrhprincesshaya) on

חשוב לציין כי האיה (ילידת 1974), היא אחותו למחצה של המלך עבדאללה הירדני (בתו של המלך חוסיין מאשתו השלישית, המלכה אליה), והתחתנה עם השייח' אאל מכתום בשנת 2004, ומאז טיפחה לעצמה מוניטין של פעילה הומניטרית אשר פועלת ברחבי העולם.

אגב, זו ממש לא הפעם הראשונה בה נציג השייך למשפחת המלוכה בדובאי מנסה להימלט מהמדינה, ורק בשנה שעברה הייתה זו הנסיכה לטיפה בינת מוחמד מכתום (בתו של השייח' בת ה-33) אשר נתפסה בסמוך לקו החוף ההודי והוחזרה לדובאי. פעילי זכויות אדם טענו כי הרשויות מחזיקות בנסיכה בניגוד לרצונה, זאת למרות שהשלטונות בארצה פרסמו סדרת תמונות שכביכול מפריכות את הטענות לכליאתה.

View this post on Instagram

A post shared by Mohammed bin Rashid Al Maktoum (@hhshkmohd) on

ראדה סטירלינג, יו"ר ארגון זכויות אדם אשר מסייע לעצורים בדובאי, התייחסה לדיווחים בריאיון וסיפרה: "בכל פעם שמישהו מבקש מקלט מדיני - משמעות הדבר שחייו בסכנה והוא סובל מהפרות חמורות בזכויותיו הבסיסיות. אנחנו כבר יודעים שבתו של השייח' ניסתה לברוח מהאזור בעקבות ההתעללויות האכזריות בידי אביה, וכעת מסתמן שהנסיכה האיה ברחה מבעלה ומחפשת מקלט מדיני בעצמה".

כלי התקשורת הבריטיים מדווחים שהתקרית עשויה להוביל למשבר חמור ביחסים בין איחוד האמירויות לגרמניה, זאת לאחר שגורמים מטעם השייח' דרשו מהרשויות ברלין להחזיר את הנסיכה וילדיה לדובאי ואלו סרבו לשתף פעולה.