כמה עבריינים בכירים תושבי מרכז הארץ המשתייכים לארגוני פשיעה גדולים וחלקם אף משמשים כיעדים מודיעיניים של משטרת ישראל נמלטו בשנתיים האחרונות לשטחי יהודה ושומרון לאחר שיריביהם הוציאו נגדם חוזי חיסול.

חלק מאותם עבריינים שכרו דירות בכמה יישובים בשטחי הגדה המערבית והתחברו לנערי גבעות מקומיים כדי למנוע כל סיכוי שמתנקשים שנשכרו על ידי עבריינים איתם הסתכסכו יצליחו להגיע אליהם.

"הם הבינו שזה רק עניין של זמן עד שיקבלו כדור בראש או יפעילו להם מטען מתחת למכונית", מספר עבריין ותיק שמכיר היטב את התופעה. "לכמה מהם היו סכסוכים קשים מאוד שקשורים בעיקר לשליטה על מועדוני הימורים וגביית דמי חסות"

"היה חשד ל'פארטייה' (עוקץ) על הסכם שלא קוים על ידם, חלקם חייבים מאות אלפי שקלים, ולכן הם החליטו לברוח כדי לקנות זמן ושקט ולמצוא פתרון חזרה למרכז הארץ בסיוע של בוררים מקובלים בעולם התחתון", מוסיף אותו עבריין.

ל-mako נודע כי כמה מהנמלטים הבינו ששטחי יו"ש נמצאים תחת שליטה צבאית, השב"כ וחלקם באחריות המשטרה, ולכן הן מרגישים בהם בטוחים ומוגנים יותר, והם משוכנעים שאם המחסלים שנשלחו לפגוע בהם ינסו להגיע לאזור הם ייתפסו בדרך על ידי כוחות הביטחון.

"כמה מאותם עבריינים התחברו לכל מיני נערי גבעות ומתגוררים במקומות נידחים שאפילו הצבא לא מגיע אליהם", מספר גורם עברייני. "הם הבינו שרק בצורה הזו הם יכולים למנוע את חיסולם".

אלא שמתברר שבשבועות האחרונים כמה מאותם עבריינים חזרו למרכז הארץ לאחר ש"קנו" את חוזי החיסול שלהם במאות אלפי שקלים בהסכם בוררות ולאחר שהובטח להם שלא ייפגעו. בינתיים, יריביהם של אותם עבריינים מקיימים את הסכם הבוררות אבל לא ברור עד מתי, מה שהוביל לכך שכמה עבריינים אחרים העדיפו להישאר בשטחי יו"ש עד להודעה חדשה או עד שיימצאו פתרון שיאפשר את חזרתם לביתם במרכז הארץ.