העבריין גולן אביטן לא תיאר לעצמו שבריחתו למרוקו, בעיצומם של הדיונים בפרשת 512, עלולה לעלות לו שלושה מאסרי עולם ובכך שיגמור את חייו בכלא כמו חברו הטוב, ראש ארגון הפשע יצחק אברג'ל – שנידון לשלושה מאסרי עולם ו-30 שנים נוספות.

אביטן עשה טעות אחר טעות. הוא קיבל עסקת טיעון מהחלומות – 9 שנות מאסר בפועל על שלושה אישומים ברצח – אך הוא בחר לסרב. לאחר מכן הוא שוחרר למעצר בית באזוק אלקטרוני עד לסיום משפטו אלא שהוא החליט להימלט למרוקו, שם הסתבך בפרשת זיוף דרכון ואזרחות מרוקאית וריצה שלוש שנות מאסר. אשתו מירי הסתבכה באותה פרשה ונדונה גם היא לעונש דומה בכלא בקזבלנקה. כמו כן, בעקבות ההמלטות הפסידו אביטן, חבריו ובני משפחתו כ-12 מיליון שקלים, שהופקדו כערבות כתנאי לכך שלא יברח מהארץ.

לפני כמה חודשים הוסגר אביטן לישראל, ואם לא די בצרות שצבר באשמתו הישירה, כעת התובע עו"ד ניסים מירום דורש לשלוח אותו לשלושה מאסרי עולם. "לא נסתפק בפחות. הייתה לו הזדמנות לקבל הסדר טיעון והוא דחה אותה, מעל באמון וברח למרוקו. שיישא בתוצאות", הדגיש גורם בפרקליטות. הפרקליטות משווה את אביטן לעבריין עופר בוהדנה, שנידון לשלושה מאסרי עולם לאחר שב-2003 הניח את מטען החבלה ברחוב יהודה הלוי וגרם למותם של שלושה בני אדם ופציעתם של 37 אחרים. היעד לחיסול אז היה אויבו המר של אברג'ל, העבריין זאב רוזנשטיין שנפצע באורח קל מאוד.

זאב רוזנשטיין (צילום: FLASH90)
צילום: FLASH90

אביטן (56) התייצב לפני כמה שבועות למסור לראשונה את גרסתו בבית המשפט המחוזי בתל אביב, מאחר והוא הנאשם האחרון בפרשה שלא נגזר דינו. במהלך הדיון, הוא חשף לראשונה מדוע ברח למרוקו: "לא רציתי לחתום על עסקת הטיעון כי אני בן אדם חף מפשע, ואני אגיד את זה עד יומי האחרון. מאותו היום החלו להתפרסם ידיעות שאני מפוצץ את העסקאות וברחתי מפה כי התחלתי להרגיש מאוים".

בהמשך, הוא סיפר כיצד הכיר בילדותו בלוד את מי שיהיה חברו הטוב בהמשך הדרך – ראש ארגון הפשע יצחק אברג'ל. "הכרנו בגיל צעיר מאוד, עשינו שטויות ביחד", ציין. לדבריו, הוא הדרדר לעולם הפשע בגיל 18, אז החל לסחור בסמים, ונכנס ויצא מבתי כלא כמו דלת מסתובבת. באותה תקופה אברג'ל נידון ל-18 שנות מאסר בגין רצח של עבריין בלוד.

אביטן, שהתחיל להרוויח כסף מעסקים חוקיים, עזב את עולם הפשע ונכנס כשותף בכמה אלומות וגני אירועים באזור אשדוד ואשקלון. הוא אף ציין בדיון כי הרב יורם אברג'ל מנתיבות סייע לו להשתקם: "לאט לאט התחברתי לרב, לא במכה אחת. התחלתי לחזור בתשובה". לצד זאת, ולמרות שיצא מעולם הפשע, הוא לא ניתק קשר עם חבריו מהעבר. "נשארתי בכבוד עם כולם", הוסיף אביטן, "הוא (הכוונה לאברג'ל) חי את החיים שלו ואני חי את החיים שלי...בשנים האלה הייתי כבר בעולם אחר. ניהלתי אורח חיים דתי".

צו ההרחקה (צילום: Photo by Flash90)
צילום: Photo by Flash90

ב-2003, ימים ספורים לאחר הפיגוע הפלילי בתל אביב, הגיעו אל אביטן חוקרים מהיחידה המרכזית לתשאל אותו בנוגע לאירוע הקטלני. "הם עשו חיפוש בבית אבל לא מצאו כלום ולקחו אותי לחקירה", ציין. אביטן היה עצור במשך 40 יום, אך שוחרר מחוסר ראיות. ב-2015, כ-12 שנה לאחר מכן, הוא נעצר בשנית והפעם לאחר שעד המדינה "בומבי" שהיה חבר קרוב של אברג'ל ושלו הסכים להפליל אותם, כמי שהיו מעורבים בפיצוץ המטען. אביטן, כך טען, היה זה שמסר שלושה שלטים שנועדו לפיצוץ המטען.

למרות זאת, במהלך עדותו טען אביטן כי הוא וזאב רוזנשטיין היו חברים טובים ולא הייתה לו שום סיבה לפגוע בו. "בשנים 1996-1997 בילינו במועדונים. היינו חברים, היה בינינו קשר טוב. מעולם לא הסתבכתי עם זאביק. היינו בכבוד. הוא בן אדם מאוד סימפטי, היה כיף איתו. נהנינו מאוד", העיד אביטן. הוא אף סיפר כיצד ניסה לערוך סולחה בין אברג'ל לרוזנשטיין במלון בים המלח. "כולם ידעו שזאביק חבר שלי כולל יצחק", ציין אביטן. לטענתו, עד היום הוא ורוזנשטיין בקשר טוב.

על האשמות עד המדינה טען אביטן: "לא היה ולא נברא. אנחנו יודעים מה קורה לעדי המדינה שנתפסים בידיים שלהם (הכוונה למשטרה ולפרקליטות) הם רוצים להציל את העור שלהם והמשטרה מתחילה לעשות את הפאזל  לחבר את מה שחסר להם וזה בסדר...אבל גם יצאו עדי מדינה שהעלילו עלילות". לשאלת סנגוריו של אביטן, עורכי הדין יניב שגב, מירי פרידמן וירון ברזילי, מדוע שבומבי ירצה להפליל אותו, השיב: "הוא כנראה עשה הרבה מעשים, ורצה להציל את עורו כמו שכל עד מדינה רוצה".

יצחק אברג'יל ועו"ד ניסים מירום (צילום: Avshalom Sassoni/FLASH90/Noam Revkin Fenton/Flash90)
יצחק אברג'יל ועו"ד ניסים מירום | צילום: Avshalom Sassoni/FLASH90/Noam Revkin Fenton/Flash90

לצד זאת, במהלך הדיון אביטן זעם על מעצרו והגשת כתב האישום נגדו ולא פעם התפרץ לעבר התובע עו"ד ניסים מירום. הוא ציין בעדותו שאכן הכיר את יניב בן סימון, אך הם היו ביחסי ידידות בלבד ולא יותר מזה. "הרסו לי את החיים, טוב שהילדים שלי הלכו בדרך התשובה", אמר אביטן, "אני אומר רק את האמת".

במסגרת החקירה הנגדית הצליח עו"ד מירום לסתור את טענותיו של אביטן, למרות זאת סנגוריו ידרשו לזכות אותו. ההערכה היא כי גזר הדין יינתן בעוד כמה חודשים לאחר שהצדדים יגישו את סיכומיהם.