הם זכו לכינוי "כנופיית משכפלי המפתחות"; חמישה גברים בשנות ה-30 לחייהם, תושבי ראשון לציון, תל אביב, קריית גת ונס ציונה, כולם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש, חלקם אף ריצו עונשי מאסר ממושכים - ולפני כמה חודשים היו בטוחים שמצאו שיטה מתוחכמת לעשות כסף קל.

בחלק ממקרי הפריצה המיוחסים להם הצליחו חברי הכנופיה להשיג מפתחות לבתים שונים באזור המרכז ושיכפלו אותם בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה", בה לוקחים חתיכה מהמחומר האלסטי המוכר, מכניסים אותה למנעול הדלת בצורה מדויקת - ובתמורה מקבלים את צורת שיני המפתח לטובת השכפול. "מדובר בכנופיה מתוחכמת מאוד שפעלה במשך שבועות ארוכים באזור ראשון לציון, וחבריה אף השתמשו בטלפונים מבצעיים כדי לתקשר ביניהם ולפרוץ לבתים", מסביר גורם במשטרה.

על פי החשד, החמישה נהגו להגיע לבתים כשהם חובשים קסדה שחורה לראשיהם ותיקי גב על גבם כדי להכניס לתוכם את הרכוש אותו תכננו לגנוב. עם הגעתם לנכס, הם נהגו לצלצל בפעמון הכניסה לבית כדי לברר אם מישהו נוכח בו, וכשלא קיבלו תשובה הכניסו את המפתח המשוכפל לו דאגו כמה ימים לפני, נכנסו לדירה ורוקנו אותה תוך דקות.

"הם הרסו לי את כל הבית, חירבו אותו ממש", העידה במשטרה תושבת ראשון לציון שביתה נפרץ לפני כמה שבועות. "הם הפכו את כל החדרים וזרקו הרבה דברים על הרצפה. אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הייתי נתקלת בהם כשהייתי חוזרת הביתה". אישה נוספת המתגוררת בעיר סיפרה: "היה מקרה שהם צלצלו בפעמון פעמים רבות ולאחר מכן דפקו על הדלת. כשהצצתי מבעד לעינית וניגשתי לפתוח את הדלת, הפורץ הבין שאני בבית וברח".

כנופיית הפורצים נהגה להגיע לדירות השונות עם מכונית מסחרית, וכמה מצלמות אבטחה תיעדו אותם בשבועות האחרונים מגיעים לבתים פרטיים ובניינים ולאחר מכן נעלמים עם תיקים עמוסים שבתוכם תכשיטים, שעונים, טלפונים סלולריים, כסף מזומן, כספת שהכילה יהלומים ועוד.

אחרי שכמה מבעלי הדירות שנפרצו הגישו תלונות במשטרה, בלשי היחידה המרכזית במשטרת מחוז מרכז עקבו אחרי חברי הכנופיה במשך תקופה ארוכה, ולבסוף עצרו את חמשת הצעירים שהופללו לאחר שהחוקרים זיהו את הבגדים אותם לבשו כבגדים שהופיעו בחלק מצילומי האבטחה.

בחקירתם שמרו הפורצים על זכות השתיקה, אבל המשטרה, שערכה איכונים לטלפונים הסלולריים של החמישה, קבעה חד משמעית שכולם שהו בדירות בזמן שנפרצו, והתביעה המשטרתית הגישה נגד כל חברי הכנופיה כתבי אישום לבית משפט השלום בראשון לציון אשר ייחסו להם עבירות של פריצה, גניבה והחזקת כלי פריצה.

עו"ד עמרי שטרן (צילום: באדיבות המצולם)
עו"ד עומרי שטרן | צילום: באדיבות המצולם

השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.