המאבק של המשטרה ורשויות החוק באזרחים שלא עוטים מסיכה במרחב הציבורי נמשך - ויחד איתו התמונות הקשות של שוטרים הכובלים אזרחים שסירבו להזדהות או לחבוש מסיכה.

אירוע דומה ארע באמצע השבוע שעבר בשעות הערב בשדרות רוטשילד בתל אביב, בזמן  ששוטר שעבר במקום במסגרת תפקידו ובמטרה לאכוף את ההנחיות המחייבות עטיית מסיכה במרחבים ציבוריים.

בזמן שהסתובב בשדרה, הבחין השוטר בצעיר שלא עטה מסיכה וניגש אליו במטרה לדרוש ממנו שיעשה זאת. מי שעוד היה באזור באותה שעה הוא דוד וולך, תושב תל אביב, שעבר במקום והבחין ב"שוטר גדול", כך לדבריו, "שהתנפל על צעיר שהלך לתומו ברחוב עם גיטרה על כתפו ולא חבש מסיכה לפניו".

בפוסט שפרסם וולך בעמוד הפייסבוק שלו זמן קצר לאחר המקרה, הוא צירף סרטון שלדבריו מתעד את האירוע כולו. "שיחתם הייתה אודות תעודת זהות, והצעיר, כנוע פיזית לחלוטין ולא מתנגד בגופו, אומר שאין ושלא צריך או משהו דומה. המשכתי ללכת מתוך תחושה שאלימות לא תהיה", כתב וולך בפוסט. "מקסימום הטרחה לתחנה. פתאום החלטתי להתיישב ולצלם סתם, רק הדלקתי - וזה מה שקרה. לאורך כל הזמן לא היו שום יותר מחילופי דברים. לא יודע מה מצבו של הבחור אבל שמעתי ממש בום השל הטחת ראש הצעיר על הרצפה".

הפוסט של וולך, יחד עם הסרטון שבמהלכו נראה השוטר כשהוא מרתק את הצעיר לקרקע, זכה לתגובות רבות של גולשים שתמכו בצעיר וגינו את התנהגות השוטר שמיהר לאזוק אותו. "אני לא מבינה למה האלימות הברוטלית הזו? לא יודעת מה עשה אבל הנער לא תקף כדי שתופעל נגדו אלימות כזו. האם אי אפשר לקחת אותו לחקירה ? או לאזוק אותו ולקחת אותו?", הייתה אחת מאלפי התגובות לפוסט, בזמן שגולש אחר כתב: "עצוב כל כך מלחמת אזרחים בפתח, אנשים מדוכאים, עצובים, מקבלים מכות משוטרים ברחוב בגלל מסכה, עד מתי המצב הזה יימשך?".

אלא שמתברר שהסרטון שפרסם וולך הציג רק את חצי התמונה המלאה, ובמשטרת ישראל מיהרו להפיץ סרטון המתעד את האירוע בזווית שונה וממצלמת הגוף של השוטר. "קל להראות חלק אחד של הסיפור ולא את התמונה המלאה. השוטר ביקש מהאזרח שלא חבש מסיכה להזדהות אבל הוא המשיך ללכת והתעלם ממנו. השוטר פנה אליו שוב ואמר לו להזדהות אחרת הוא יהיה מעוכב, אבל הוא המשיך ללכת", ציין גורם במשטרה, "לבסוף, לא הייתה לשוטר ברירה והוא עצר אותו בהתאם לחוק ועל פי הנהלים. חובה על כל אזרח להזדהות בפני שוטר".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "שוב אנו עדים לסרטון חלקי שמתאר רגע מעצר ללא מה שקדם לו תוך עיוות המציאות. בעקבות דיווח שהתקבל במשטרה על חשד לביצוע עבירה פלילית ע"י החשוד וללא קשר לקורונה ולאי עטיית המסיכה באמצע הרחוב, הגיע שוטר למקום, פנה לחשוד וביקש ממנו להזדהות. כפי שניתן לראות בתיעוד ממצלמות הגוף המתאר את מה שקדם למעצר - החשוד סרב להזדהות ולשתף פעולה והחל לעזוב את המקום. השוטר הודיע לחשוד כי הוא מעוכב, אולם החשוד המשיך לסרב להזדהות והמשיך בהליכתו תוך התעלמות מוחלטת מהוראת השוטר וניסיון להכשיל את האכיפה ולכן נעצר. יודגש שוב כי סירוב להזדהות והתנגדות לעיכוב לצורך זיהוי, ניסיון להכשיל ביצוע פעילות אכיפה כחוק וניסיון להימלט משוטרים מהווים מעשה פסול ועבירה פלילית הכרוכה במעצר. כל ניסיון להציג את המקרה אחרת, פסול וחוטא לאמת".