תנאי מאסרו האבסורדיים של סוחר הסמים חואקין "אל צ'אפו" גוזמן מסעירים כבר שבוע את כלי התקשורת הלטיניים מסביב לעולם לאחר שפורסמו במלואם בספר חדש בשם The Last Narco ("הנרקו האחרון").

העיתונאי הבריטי מלקולם בית' אסף שורה של עדויות מאנשים שהיו בקשר עם מנהיג קרטל סינלואה בזמן שזה ריצה עונש מאסר בכלא פואנטה גרנדה אשר במדינת חליסקו שבמקסיקו, ועל פי העדויות "אל צ'אפו" נהנה משורה של פריבילגיות בלתי נתפסות מאחורי הסורגים שכללו מסיבות, ליטרים של אלכוהול ואפילו שירותי ספא מפנקים.

אחת הדוגמאות הקיצוניות ביותר היא מסיבת חג המולד שחייליו של גוזמן ארגנו לו בפואנטה גרנדה שם ברון הסמים חגג עם 500 (!) ליטרים של יין ואפילו ארוחת לובסטרים יוקרתית.

 

רגעי המעצר של אל צ'אפו נחשפים לראשונה (צילום: Latinus)
רגעי המעצר של אל צ'אפו בשנת 2016 | צילום: Latinus

עורך הדין של "אל צ'אפו", חוזה אנטוניו אורטגה סנצ'ז, תיאר מקרה נוסף שבו קבע פגישה עם גוזמן בשנת 2000 רק כדי למצוא את עצמו מחכה במשך דקות ארוכות למרשו. "מעולם לא חיכיתי לאסיר לפני כן", סיפר עורך הדין. "בסופו של דבר, הוא נכנס לחדר בלי אזיקים והתנהג כאילו הוא מנהל את המקום. הייתי בהלם מוחלט".

סנצ'ז הוסיף שלאחר מכן הוא שאל את "אל צ'אפו" למה איחר, וזה ענה לו: "תשמע, היה לי היום מפגש התייחדות ואחר כך היה לי טיפול בחמאם טורקי שאחריו הייתי צריך לישון קצת". בהמשך, עורך הדין הוסיף שגוזמן היה האסיר היחיד שהיה רשאי לשאת טלפון נייד, להזמין אוכל מחוץ לכותלי בית הסוהר ולנוע ברחבי הכלא כאוות נפשו – לפחות עד שנמלט ממנו בשנת 2001.

 

"אל צ'אפו" מוסגר לידי הרשויות בארה"ב (צילום: CNN)
אל צ'אפו מוסגר לארה"ב | צילום: CNN

כזכור, "אל צ'אפו" עסק בסחר בסמים מאז תחילת שנות ה-90' ובסופו של דבר הפך למבריח הסמים המוביל במקסיקו ואז בכל אמריקה הלטינית אחרי שהנהיג את קרטל סינלואה. בינואר 2016 הוא קבע פגישה עם שחקן הקולנוע האמריקאי שון פן שהציע לו לכתוב ספר ביוגרפי על חייו, ובעקבות הפגישה כוחות המשטרה הפדרליים של מקסיקו איתרו את מקום המחבוא שלו, עצרו אותו והסגירו אותו לרשויות בארה"ב.

שלוש וחצי שנים לאחר מעצרו גוזמן הורשע בשורת סעיפים פליליים הכוללים רצח, הלבנת הון, סחר בסמים ופשע מאורגן, ונידון לרצות מאסר עולם ועוד 30 שנות מאסר בכלא אמריקאי, וכיום הוא מוחזק בכלא ADX Florence במדינת קולורדו.