בשירות בתי הסוהר יקבלו בשעות הקרובות את רשימת האסירים, האסירות והנערים שצפויים להשתחרר מבתי הכלא במסגרת העסקה לשחרור החטופים ברצועת עזה. על פי המתווה שהוסכם, ישוחררו כ-150 אסירות וקטינים מבתי הכלא בארץ, מרביתם מכלא דמון וכלא עופר.

בצדה הישראלי, עסקת השחרור תכלול חמישה שלבים: 

בשלב הראשון: העברת רשימות האסירים, האסירות והנערים שישוחררו בעסקה. הרשימה תועבר מגורמי ביטחון לידי גורמים בכירים בשירות בתי הסוהר. בשב"ס יצטרכו לוודא את השמות כמה פעמים מול גורמי השב"כ כדי שלא יהיו טעויות בהעברת האסירים.

בשלב השני: טרם שחרורם, האסירים יעברו בדיקות רפואיות מקיפות במרפאות הכלא.

כלא דמון (צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90)
כלא דמון | צילום: דורון הורוביץ, פלאש 90

בשלב השלישי: האסירים יוצאו תחת אבטחה כבדה באזיקים בידיים וברגליים כדי למנוע כל אפשרות לתקוף את יחידות האבטחה של שב"ס. לפני העלייה לאוטובוסים הם יעברו בדיקה גופנית קפדנית על מנת לוודא שאין על גופם אמצעי לחימה מאולתרים כמו סכינים, מזלגות ומכסים של קופסאות שימורים.

בשלב הרביעי: האסירים יוכנסו לאוטובוסים מוגפים ללא יכולת לפתוח את הווילונות עד להגעה ליעד.

בשלב החמישי: הגעה למחסומים או ליעדים אליהם יועברו האסירים לידי אנשי הרשות הפלסטינית או אנשי הצלב האדום ומשם יוכנסו לרצועת עזה או למקומות עליהם הוסכם מראש מול החמאס.

במבצע חסר התקדים מאז שחרורם של מעל 1,027 אסירים בעסקת שליט באוקטובר 2011, ישתתפו כל יחידות שב"ס: דרור, נחשון ומצדה. האוטובוסים יאובטחו על ידי כלי רכב ממוגני ירי.

בעסקה לא ישוחררו אסירים ביטחוניים כבדים, שימתינו לעסקה מאוחרת יותר שככל הנראה תכלול את שחרורם של החיילים ויתר האזרחים השבויים ברצועת עזה. "זה מבצע סודי ויש עליו איפול מוחלט בנוגע להעברת האסירים ולהיכן הם יוסעו. גם אנחנו לא יודעים הכל אבל אנחנו ערוכים מיידית. יש תכנית סדורה בעניין", הסביר קצין בכיר בשב"ס.