בית המשפט לנוער במחוז ירושלים הרשיע את א', קטין ובן לאם יהודייה, בהשתתפות בניסיון לינץ' נגד יהודי אחר במהלך פרעות מבצע "שומר החומות" בחודש מאי האחרון. בחקירתו טען ע' שהוא "יהודי שאינו שונא יהודים", אולם השופט אילן סלע דחה את הטענות שלו על הסף והרשיע אותו במעשה טרור של חבלה בכוונה מחמירה ובנוסף בהתפרעות וניסיון תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות.  בית המשפט קבע כי א' ניסה לנצל את זהותו היהודית כדי להתחמק מהרשעה, למרות שלא הייתה לו שום זיקה לדת, ועל אף שלא גידלו וחינכו אותו כיהודי.

האירוע התרחש במהלך חודש הרמדאן של 2021, אז התרחשו ברחבי הארץ ובייחוד בירושלים התפרעויות ותקיפות שכללו אלימות, זריקות אבנים וחפצים לעבר אנשים וכלי רכב בעלי חזות או סממנים יהודיים, מתוך מניע גזעני, וכן התפרעויות ותקיפות על רקע לאומני נגד כוחות המשטרה והביטחון.

א' המתגורר בירושלים הבחין בפורעים שהציתו פחי אשפה בשכונת שייח ג'ראח. לאחר מכן הבחין יחד עם פורעים אחרים ביהודי תושב האזור שיצא לטיול עם הכלב שלו. בשלב מסוים הפורעים הבחינו ביהודי, החלו לצעוק "מתנחל, מתנחל" ותקפו אותו.

היהודי שהותקף ניסה להימלט ורץ עם כלבו לעבר מדרכה הנמצאת בין גדר לאוטובוס שחנה במקום. בשלב זה הפורעים רצו לעברו, הקיפו אותו מכל עבר והחלו לתקוף אותו באגרופים, בעיטות, אלות עץ, אבנים, סלעים, שוקר חשמלי וחפצים נוספים, בכל חלקי גופו. כתוצאה מהתקיפה, הקורבן סבל מחבלות בכל חלקי גופו כולל שברים בעמוד השדרה.

גם א' השתתף בניסיון הלינץ' כפי שעולה מההרשעה שלו, אולם בחקירתו בשב"כ הוא טען שרק עשה תנועה של בעיטה מבלי לפגוע ביהודי שהותקף. עוד טען שבמשך רוב האירוע הוא עמד הרחק מהמקום, טענה שנשללה לחלוטין על ידי בית המשפט.

עיקר הטענה של ע' הייתה שאינו שונא יהודים משום שאמו יהודייה. "הניסיון ללמד על חוסר מעורבות באירוע הלינץ' בשל היותו של הנאשם בן ליהודייה", ציין השופט סלע, "אין בה כל ממש. לא זו בלבד, שהנאשם אינו חי וגדל כיהודי, אלא שמעשיו גם באישום השני וגם מעשיו באישום הראשון שאינם שנויים במחלוקת, סותרים את טענתו זו".

מעבר לעניין הזהות היהודית, א' ניסה לטעון כי נחקר על ידי השב"כ והמשטרה באופן אלים ונמנעו ממנו זכויות רבות. עוד טען כי השב"כ הכתיב לו מראש את התשובות בחקירה. אולם גם טענה זו נשללה באופן מוחלט על ידי בית המשפט. הוא הורשע על ידי השופט סלע וכעת ממתין לדיון בדבר העונש שלו.

"צאצאים של יהודים, ליתר דיוק יהודיות, שהתחתנו עם ערבים וגרים במזרח ירושלים נחשבים קיצוניים גם ביחס לאוכלוסייה המקומית", אומר קצין משטרה במחוז ירושלים בשיחה עם mako. לדבריו, "ילדי יהודיות שהתחתנו עם ערבים והתאסלמו מחזיקים באידאולוגיה לאומנית קיצונית. רבים מהם הובילו את ההתפרעויות שהיו באזור במהלך שומר החומות".

"מדובר בחומר נפץ, תפוח אדמה לוהט שלא כולם רוצים להתעסק איתו בגלל הרגישות וכאילו תקינות פוליטית", מוסיף הקצין. "אבל מדובר בתופעה לא פשוטה שצריך לתת עליה את הדעת גם מעבר למסגרת המשטרתית. מדובר בכמה עשרות רבות של צעירים שגם ארגוני הטרור מכוונים אליהם את ההסתה ברשתות הח