המלחמה בארגוני הפשע והקרטלים במקסיקו עולה שלב, ובסוף השבוע האחרון דווח על מעצרה של אחת הנשים החזקות ביותר בין קרטלי הסמים המקומיים.

גואדלופה ויאריאל, סוחרת סמים בת 41 ואחת הנשים הבכירות בין ארגוני הפשע החזקים ביותר בצפון-מזרח מקסיקו, נעצרה בשבוע שעבר במהלך פשיטה משטרתית שנערכה בעיר נואבו לרדו שבמדינת טמאוליפס.

ויאריאל, הידועה בכינויה "טניאנטה", מוכרת היטב באמריקה הלטינית בתור אחת מקצינות המבצעים הבכירות בקרטל שנלחם על השליטה בצירי הברחות הסמים על הגבול שבין מקסיקו לטקסס, ועל פי הדיווחים היא מואשמת בסדרה של סעיפים פליליים הכוללים חטיפה, עינוי ואפילו רצח.

הקרטל הצפון-מזרחי היה עד לא מזמן שלוחה של ארגון הפשע הפרה-צבאי "לוס זטס", ולאורך השנים נוצר נתק בין שני הארגונים, וכיום הם מתחרים ראש בראש על השליטה בעולם התחתון במדינת טמאוליפס, וידועים גם בסכסוך המדמם שלהם עם אנשי קרטל המפרץ.

"טניאנטה", שוטרת לשעבר במשטרת מקסיקו, הצטרפה לשורות הקרטל בשנת 2014 וניצלה את הקשר שלה עם גורמים ברשויות האכיפה בשביל להתקדם אט אט בסולם הדרגות של הארגון, ועד לאחרונה הייתה האחראית על על הברים ומועדוני הלילה של "בויס טאון" (רובע "החלונות האדומים" המקומי) - מקום שידוע כמוקד לסחר בבני אדם, חטיפה, סחיטה, עינוי ואפילו רצח.

כקצינת מבצעים, ויאריאל הייתה אחראית גם על פעילותם של המשקיפים שנפרסו בעיר בשביל לדווח על תנועותיהם של שוטרים פדרליים וחברי קרטלים מתחרים, כאמור מעצרה הוא שלב נוסף במלחמה שהכריזו הרשויות במקסיקו נגד הקרטלים שמחריבים את המדינה.

"טניאנטה" נעצרה בדירתה יחד עם בת הזוג שלה המוכרת בשם עדנה "N", וקצינים שהשתתפו במבצע המעצר הגדירו אותו כמוצלח מאוד, לאחר שסוחרת הסמים נכנעה מבלי שנורה אפילו כדור אחד, ובדירת המסתור שלה נמצאו כלי נשק ומצבור של כדורי פנטניל, וכעת היא עצורה עד לבירור המשך ההליך המשפטי נגדה.