כאשר חברת נטפליקס העלתה לפני כשנה לאוויר את הסרט הדוקומנטרי על סיימון לבייב (שמעון יהודה חיות בשמו המקורי), מי שזכה לכינוי "נוכל הטינדר", התחוללה סערה גדולה בעולם, כשתוך זמן קצר הסרט שבר שיאי צפייה. המתלוננות שחשפו את מעלליו של לבייב הפכו בין לילה לכוכבות שהוזמנו להתראיין בתוכניות טלוויזיה. לבייב, שצפה בסרט היה אדיש יחסית. הוא לא "נפל מהכיסא", משום שבלבו הוא הבין שהמעללים המתוארים בסרט לא יפילו אותו וישלחו אותו לכלא.

"סיימון צחק כשראה את הסרט בנטפליקס", שחזר אדם שהכיר את לבייב. "הוא הבין שכל הסיפור של הבנות נלעס ומוחזר ואין בו חדש. לסיימון יש חושים חדים. הוא הצליח לעבור את המשבר הזה בהצלחה. הוא התראיין בתוכניות טלוויזיה, שיגע את המגישים, חרטט אותם בכל מיני תשובות והם בלעו הכל. הם לא הצליחו להפיל אותו בפח. הוא קיבל פרסום בחינם וסיפר לכל העולם שהוא מתמודד לכנסת, שהיה ברור שזה בלוף ושמדובר בגימיק כדי להשאיר אותו בתודעה הציבורית".

לבייב הסתבך כלכלית, נחקר ברשות המיסים בגין אין דיווח על הכנסות, הוא נקלע לחובות גם לביטוח הלאומי וכיום יש נגדו צו יציאה מהארץ. נוכל הטינדר הבין שרק סגירת התיק שנפתח נגדו ונגד אביו הרב יוחנן חיות תציל אותו מישיבה בכלא לתקופה ארוכה ותאפשר לו לשקם את תדמיתו המרוסקת. "סיימון היה בטוח שהוא ייצא נקי מהתיק ההונאה שלו ושל אבא שלו, שהמשטרה והפרקליטות לא יצליחו להשיג הוכחות נגדו והתיק ייסגר. מה שהוא לא ידע זה שהחוקרים עשו השלמות חקירה בהרבה מקומות בעולם לבקשת הפרקליטות ושאנחנו סוגרים עליו מכל הכיוונים. תופרים את כל הפינות", חשף בכיר במשטרה. 

סיימון לבייב
התגובות של סיימון לבייב לכתב האישום

החקירה הגיעה השבוע לסיומה, לאחר שמכתבים נשלחו ללבייב ואל אביו לפני שימוע לקראת הגשת כתב אישום נגדם. כמעט חמש שנים שחוקרי יחידת ההונאה במשטרת מחוז תל אביב עובדים על תיק נוכל הטינדר. לאט ובטוח. התלונות נערמו, הראיות נאספו מכל רחבי העולם, השיטתיות שבה פעלו על פי החשד סיימון ואביו הרב חיות הפתיעה את החוקרים. "במשך חמש שנים אספנו ראייה לראייה, מסמכים רבים שעל פי החשד מוכיחים את הקומבינה שסיימון עשה עם אביו. הם עבדו יחד לעקוץ אנשים תמימים, בהם בעלי עסקים וחברות שהפסידו בגללם מיליוני שקלים שאין סיכוי שיקבלו אפילו אגורה, כי אין ממי לקחת. הכל התאדה, נעלם כדי לממן את אורח החיים הראוותני של סיימון. גם חקירת רשות המיסים תעזור להגיש נגדו כתב אישום שמן ביותר".

"הם היו שוכרים סוויטה בבית מלון או במגדל יוקרה בתל אביב", גילה גורם במשטרה. "סיימון היה שוכר מכונית פרארי ליום אחד כדי לעשות רושם על אנשי העסקים להראות שהוא אדם עשיר ממשפחת מבוססת מאוד בתחום היהלומים. מגיע איתה לפגישה עם משקיעים פוטנציאלים. הרב חיות מעולם לא הציג את סיימון כבנו אלא כאיש עסקים לגיטימי וזה הפיל בפח לא מעט אנשי עסקים, חלקם מהמגזר הדתי בארץ ובעולם".

יוחנן חיות - וואטסאפ (צילום: צילום מסך מתוך וואטסאפ)
הודעה שכתב אביו של לבייב, הרב חיות | צילום: צילום מסך מתוך וואטסאפ

הקורבנות תיארו כיצד אביו של לבייב, שהיה הרב של חברת אל על, עשה עליהם רושם עצום. הם האמינו לו ונפלו בפח שלו ושל הבן שלו. אחד מהם היה בכיר בחברת נסיעות במגזר החרדי שהיה דואג לממן את כרטיסי הטיסה של לבייב ברחבי העולם במחלקות ראשונות ולא קיבל אגורה בתמורה. "הרב חיות מעולם לא אמר לי שסיימון הוא הבן שלו", סיפר סוכן הנסיעות. "הוא תמיד טען שהוא איש עסקים. רכשתי לו כרטיסי טיסה במחלקות ראשונות לכל העולם אבל לא ראיתי אגורה. כל הזמן היה מתחמק ממני. מאוחר יותר הבנתי שהם עשו קומבינה על הראש שלי. הרב שיקר אותי. ככה בלי שום בושה. הפסדתי כמיליון שקל. החברה כמעט והתפרקה בגלל הצמד הזה".

לרב מימון בדוש מניו יורק, שעומד בראש עמותה המסייעת למיעוטי יכולת, היה מזל גדול. הוא כמעט ונעקץ על ידי הרב ובנו סיימון במעל מיליון דולר. הרב הקליט את כל המפגש בינו לבין השניים. "סיימון ואבא שלו הגיעו אליי לירושלים", שחזר הרב בדוש. "יש לי בית שאני מגיע אליו עם המשפחה כמה פעמים בשנה, בעיקר בחגים. סיימון הגיע עם פרארי אדומה חדשה. סיפר שהוא בעל חברות גדולות שכדאי לי לעשות איתו עסקים. כל השיחה הייתה מוקלטת. הייתה לי תחושה שהם רוצים לעקוץ אותי, שהרב חיות לא סיפר לי את כל האמת על סיימון".

סיימון לבייב ואביו הרב יוחנן חיות יחד עם שגריר המש
בקצה הימני: יוחנן חיות. משמאל: סיימון לבייב

הרב בדוש תיאר את הרגע בו נפל לו האסימון שהרב ובנו מנסים להוליך אותו שולל. "הם ניסו כל הזמן לשכנע אותי לשחרר להם צ'קים", אמר. "כשהבנתי בחושים שלי שמדובר בעוקץ, שלחתי הודעות לרב חיות ואמרתי לו שבעיני סיימון הוא נוכל ורמאי. הרב הגן עליו מבלי לגלות לי שהוא בנו, וטען שסיימון הוא איש עסקי לגיטימי ואיך ייתכן שאני משמיץ אותו ופוגע בו ככה סתם. אתה מבין איך הם עשו קומבינות כאלה על אנשים אחרים והצליחו?".

סיימון, שכל כך חשש מהחקירה שנפתחה נגדו בפרקליטות, נמנע מלדבר עליה בראיונות. המראיינים לא טרחו בכלל לשאול אותו לגבי הקומבינה שהוא ואביו על פי החשד רקמו יחד כדי להפיל את קורבנותיהם, והתעסקו יותר בפרשת המתלוננות מסקנדינביה שכיכבו בסרט של נטפליקס.

הרב יוחנן חיות
יזומן לשימוע. יוחנן חיות

"לסיימון היה הכי נוח שבעולם שלא דיברו עליו ועל אבא שלו בנשימה אחת, שלא הזכירו את הפרשה הזו", סיפר מקורב לשעבר של לבייב. "כשדיברו על המתלוננות מחו"ל הוא היה בשמיים. ערבב את כולם. השבוע כבר ראיתי סיימון אחר. עצבני, לחוץ מאוד מכתב אישום וישיבה ארוכה בכלא. טרפו לו את כל הקלפים".

כאשר נודע ללבייב על כתב האישום שיוגש נגדו ונגד אביו בכפוף לשימוע בפרקליטות מחוז תל אביב, שנחשף לראשונה ב-mako, נפלו עליו השמיים. הוא הבין שמזה הפעם לא ייצא כנראה משום שמדובר בתיק שמן ועב כרס.

סיימון לבייב במטוס פרטי (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של סיימון לבייב)
התחזה למשקיע. סיימון לבייב | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של סיימון לבייב

אחרי פסח לבייב ואביו יגיעו לשימוע בפרקליטות מחוז תל אביב כדי להתמודד עם כתב החשדות שיוטח בפניהם. הם יצטרכו לשכנע את הפרקליט הבכיר שליווה באופן צמוד את החקירה שלא להגיש נגדם כתבי אישום. "סיימון חמק מהרבה תיקים, הפעם נראה לי שזה לא יקרה", הדגיש קצין משטרה.