השנה 2006. פרשת "השוטרים הנוקמים" מסעירה את משטרת ישראל. חמישה שוטרים ששירתו בתחנת משטרת נהריה בתפקידי מודיעין ובילוש, בהם קצין בכיר, החליטו לצאת למסע נקמה בראש ארגון הפשע, מיכאל מור, שהטיל אימה עליהם ועל בני משפחותיהם.

מלחמה בצפון: תולדות הסכסוך בין מיכאל מור ושמוליק הרוש

מור ואנשיו עוד הספיקו לשגר טיל לאו לעבר תחנת המשטרה המקומית להבהיר לשוטרים מי שולט בעיר ולא כדאי להתעסק איתו. לבלשי התחנה נמאס ממור והם החליטו להניח מטעני נפץ בביתו ובמכוניתו של מור כנקמה על זריקת רימונים לעבר בתי השוטרים ואיומים על קרוביהם.

"באותה תקופה של פרשת 'השוטרים הנוקמים' מיכאל היה על גג העולם. העבריין הכי מוכר במדינה. כולם רעדו ממנו בנהריה ובסביבה", שחזר ג', עבריין לשעבר תושב העיר. "הוא היה מלך בעיר ובצפון הארץ. אין אחד שלא שילם לאנשים שלו פרוטקשן. השוטרים פחדו להתעסק איתו כי חששו שיעצרו אותם כמו את החברים שלהם. כל העיר רעדה ממנו".

מיכאל מור ושמוליק הרוש (צילום: פלאש 90)
מיכאל מור ושמוליק הרוש | צילום: פלאש 90

17 שנה עברו מאז אותם ימים. מור ששלט בנהריה, עצור כמעט חמש שנים בכלא לאחר שנעצר והואשם בתיק הרצח של עד המדינה טל קורקוס. מור הואשם שמכר לראש ארגון הפשע ניבי זגורי מטען חבלה בסכום של 9,000 שקל שהונח מתחת למכוניתו של קורקוס התפוצץ וגרם למותו. הארגון של מור התפורר, אנשי השטח שלו בארץ ובעולם חוסלו על פי החשד על ידי החיילים של יריבו המר, שמוליק הרוש.

"הטעות הכי גדולה שעשה מיכאל שהוא מכר לניבי את המטען שפוצץ את המכונית של קורקוס. מה למיכאל ולטל קורקוס בכלל?", טוען עבריין לשעבר. "הוא עשה טובה לניבי ואכל אותה. הוא עצור יותר מחמש שנים. גם כשרצו לעשות הסדר טיעון, מיכאל לא יכול היה ללכת לבד בלי זגורי ושאר הנאשמים. תקעו אותו. הארגון שלו מתפורר, אין לו כמעט אנשים בשטח ומי שעוד נמצא מסתתר בבית כי הם פוחדים שאנשים של היריבים שלו, שמוליק הרוש וזיו אלוש, יחסלו אותם. שמוליק והחיילים שלו שולטים בעיר וכל מי שמזדהה עם מיכאל מורידים אותו. הוא מחוק בשטח. גם כסף כמעט ואין לו לתחזק את מעט החיילים שנשארו לו נאמנים".

מור, בן 44, נולד בנהריה בשם מיכאל מודזגרשוילי. הוא גרוש ואב לשלושה ילדים. מור ריצה לאורך השנים כמה עונשי מאסר ונחשב לראש ארגון פשע אכזרי ביותר, אלים וחסר מעצורים. היו כאלו שכינו אותו "הצ'צ'ני" בגלל האכזריות שלו והמבט הרצחני שניבט מעיניו.

מיכאל מור ואחיו בדרי
מיכאל מור ואחיו בדרי

"כשמיכאל היה אומר לי לשלם שילמתי מיד בלי להתווכח איתו", נזכר בעל עסק ששילם בזמנו פרוטקשן לארגון של מור. "הוא היה מסתכל עליי בעיניים שלו וכל הגוף שלי רעד והתפרק. השוטרים לא התעסקו איתו, הייתי אבוד, לא היה מי שיעזור לי. כל העיר רעדה ממנו. בעירייה ובמשטרה פחדו לדבר איתו או לעצור את האנשים שלו. הוא היה בעל הבית של נהריה. כולם שילמו לו פרוטקשן, היו לו מועדוני הימורים, נסע בג'יפים חדשים".

עד 2013 מור היה בשיאו, לצידו היו הרוש ואלוש, קציני המבצעים של הארגון שלו. ההחלטה שלו לנסוע לדרום אפריקה ולתאילנד לגלות בכפייה התבררה כגורלית. היא חרצה את עתיד הארגון שבראשו עמד.

בתקופה זו, אלוש והרוש החליטו שהם לא רוצים ללכלך את הידיים עבורו, בשעה שהוא מטייל בעולם ומעלה סרטונים ביוטיוב בהם הוא נראה מתאגרף בתאילנד. "שמוליק הבין שהוא יכול לעשות הרבה כסף בלי מיכאל וחתך יחד עם זיו ממור. הם הקימו ארגון פשע חדש. מור שמע על זה, התחרפן וחזר לארץ במהירות רבה", סיפר עבריין מנהריה. "כשמיכאל גילה שבגדו בו הוא השתולל ויצא לנקום בהם כדי להראות לכולם שהוא עדיין חזק ועוצמתי. יש לו הרבה מזל שלא חיסלו אותו".

הרוש ואלוש יצאו לקרב נגד מור ועד היום על פי החשד אנשי הארגון שלהם היו מעורבים ב-18 חיסולים של עבריינים ואנשים הקשורים למור בעבר ובהווה, כולל חיסולים מעבר לים בפנמה של גלעד שלמה ושל תום חדד בקוסטה ריקה. בנוסף, הארגון של הרוש ואלוש היה מעורב על פי החשד ברצח בדרי מור, אחיו של מור, של אחיינו, רפי בן שלום, שהיה איש השטח שלו באימפריית ההימורים בטירת הכרמל, וניסיון לחסל את אחיינו אבי מור במטען חבלה שהתפוצץ במכוניתו. באותו פיצוץ נפצע גם הצעיר אליאור שרעבי. השניים איבדו את רגליהם ועברו הליך שיקומי ממושך מאוד.

מיכאל ניסה לנקום את רצח בן שלום ושלח לשדה הקרב על פי החשד את אחיינו, אליושה- אלישע בן שלום, שיחד עם שלושה נוספים ניסו לפני כארבעה חודשים לחסל קבלן ואיש עסקים בנהריה המקורב מאוד לאלוש. המכונית בה נסע עם ארבעת ילדיו התפוצצה תוך כדי נסיעה. למזלם, המטען היה קטן. הקבלן נפצע קל וילדיו שישבו במושב האחורי לא נפגעו. חוקרי היחידה המרכזית במשטרת מחוז חוף פענחו את הפרשה, עצרו את אליושה ואנשיו, והוגש נגדם כתב אישום חמור ביותר לבית המשפט המחוזי בחיפה בגין חמישה ניסיונות רצח.

ניסיון חיסול של אחיינו של מיכאל מור ואחיו החורג במ (צילום: לפי סעיף 27 א')
ניסיון חיסול של אחיינו של מיכאל מור ואחיו החורג במטען נפץ בנהריה | צילום: לפי סעיף 27 א'

מור נשאר היום בלי חיילים מבצעיים בשטח. גם טירת הכרמל, שבה החזיק באימפריית הימורים משגשגת, התפוררה באחרונה בעקבות גל מעצרים של שוטרי התחנה המקומית והחיסול של בן שלום. אלוש ושלושה חשודים נעצרו בחשד לרצח בן שלום אבל שוחררו מחוסר ראיות.

"הארגון של מיכאל כמעט ולא קיים בשטח", מסביר קצין משטרה." הארגון למעשה מחוק. הוא לא מסוגל לנקום בהרוש וזיו כי אין לו מי שיעשה עבורו את העבודה. האנשים שלו ברובם חוסלו במהלך השנים, אחרים נעצרו והוא עצור כבר חמש שנים. זה כמעט בלתי אפשרי לנהל ארגון פשע מהכלא בלי להיות נוכח בשטח. ייקחו לו עוד הרבה שנים לשקם את הארגון. נכון שיש לו ברית עם ראש ארגון הפשע שלום דומרני אבל אני לא רואה אותו שולח חיילים שלו לנהריה לנקום באלוש וזיו".

למרות הברית של מור עם דומרני, הסיכויים שהאחרון יישכב בשבילו על הגדר כדי לפגוע באלוש והרוש הם אפסיים. "שלום ומור הם חברים מימי הכלא שבו ישבו באגף הפרדה בכלא 'השרון' אבל שיתוף הפעולה בין החיילים שלהם מוגבל יחסית", טוען גורם במשטרה. "לשלום יש מספיק כאבי ראש בעקבות הסולחה שעשו עמוס לביא ואייל נגר מעל הראש שלו. הוא לא יסתבך בגללו. הוא יצא מהכלא יותר משנה וחצי ולקח לו המון זמן לשקם את ההריסות ולהשתלט על השטח מחדש ולבנות את הארגון הכי מסוכן והכי מפחיד בלכיש".

המשפט נגד מור ממשיך להתנהל. הסיכוי להסדר טיעון נמוך מאוד עד קלוש. במידה ומור יורשע הפרקליטות תדרוש לגזור עליו עונש דו ספרתי שבין 10 עד 15 שנות מאסר. המשמעות - הארגון של מור צפוי להיעלם וייקח לו שנים רבות לחזור לשלוט בנהריה, אם בכלל.

גורם המכיר את מפת הפשע בנהריה טוען שקצת מוקדם להספיד את מור: "נכון שכוחו ירד מעט וקשה להוציא מהכלא מבצעי נקמה אבל לא הייתי ממהר להספיד אותו. הוא כמו נמר פצוע שמסוכן להתעסק איתו, והוא עוד יחזור לשלוט בנהריה והסביבה".