נשיא ארצות הברית לשעבר, דונלד טראמפ, סופג ביקורת חריפה על כך שקרא שוב לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לפרסם כל מידע שיש לו על מהלכיו העסקיים ברוסיה של האנטר ביידן, בנו של הנשיא ג'ו ביידן, בזמן שהנשיא הרוסי פולש לאוקראינה ונמצא בעימות כמעט ישיר עם ארצות הברית.

בראיון לתוכנית "רק החדשות" ברשת Real America's Voice, טראמפ הציג טענות לא מבוססות בנוגע ליחסים של בנו של הנשיא ג'ו ביידן עם רוסיה. הנשיא לשעבר חזר על האשמה ישנה שלו, על כך שהחברה של האנטר ביידן קיבלה 3.5 מיליון דולר מאלנה בטורינה, אלמנתו של ראש עיריית מוסקבה לשעבר, יורי לוז'קוב - טענה שהשמיע לעתים קרובות במהלך מערכת הבחירות ב-2020.

"מדוע אשתו של ראש עיריית מוסקבה נתנה לביידן הבן והאב - שלושה וחצי מיליון דולר? זה הרבה כסף", אמר טראמפ. "היא נתנה לו שלושה וחצי מיליון דולר. אני חושב שפוטין יידע את התשובה לזה. אני חושב שהוא צריך לשחרר את המידע זה. אני חושב שאנחנו צריכים לדעת את התשובה הזאת".

ג'ו ביידן, האנטר ביידן (צילום: Teresa Kroeger/Getty Images for World Food Program USA)
ג'ו ביידן יחד עם בנו, האנטר ביידן | צילום: Teresa Kroeger/Getty Images for World Food Program USA

מומחה פוליטי בארצות הבראית אמר ל"ניוזוויק" כי "בפנייה לפוטין לחשוף את האנטר ביידן, טראמפ עושה מה שטראמפ עושה הכי טוב על ידי טרלול בתקשורת, להתחנף לאנשים סמכותנים". 

זו אינה הפעם הראשונה שטראמפ מבקש מרוסיה עזרה בהשגת לכלוך פוליטי נגד אחד ממתנגדיו. ב-2016 קרא טראמפ לרוסיה לנסות למצוא 30,000 מיילים הקשורים ליריבתו בבחירות דאז, הילרי קלינטון, שנמחקו בתקופתה כמזכירת המדינה.

מלבד זאת, טראמפ הסתבך בגלל האשמות שהוא איים למנוע סיוע צבאי לאוקראינה אלא אם הנשיא וולודימיר זלנסקי יבטיח לו לחקור את עסקיהם של ג'ו והאנטר ביידן לקראת הבחירות ב-2020. טראמפ הכחיש כי לחץ על המנהיג האוקראיני במספר דיווחים בתקשורת שפורסמו באותה תקופה.

אלכסנדר בורטניקוב (מימין), פוטין במרכז ושר ההגנה ש (צילום: YURI KADOBNOV/AFP via Getty Images)
"פוטין גאון", נשיא רוסיה יחד עם בכירי הממשל הרוסי | צילום: YURI KADOBNOV/AFP via Getty Images

הסופר, העיתונאי ועו"ד סת' אברמסון כתב: "הנשיא ביידן הוא המפקד העליון של אמריקה; אנחנו על סף מלחמה גלויה עם רוסיה; פוטין הוא ללא ספק אויב של אמריקה. אז אפשר היה לצפות שכל מידע שפוטין משחרר על המפקד העליון שלנו יהיה שקר - ובכל זאת טראמפ מתחנן כעת לעזרתו של פוטין. זו בגידה".

דבריו האחרונים של טראמפ מגיעים לאחר שהוא שיבח את פוטין כ"גאון" על הטקטיקה שלו לפני הפלישה שלו לאוקראינה בסוף פברואר. מאוחר יותר, טראמפ חיזק את דבריו, ואמר לקהל באתר הנופש שלו במאר-א-לאגו בפלורידה שהנשיא הרוסי פוטין היה "די חכם" מכיוון שהוא "השתלט על מדינה תמורת סנקציות בשווי 2 דולר".

דונלד טראמפ, 2021 (צילום: James Devaney/GC Images, Getty Images)
שוב מסתבך בלשונו. טראמפ | צילום: James Devaney/GC Images, Getty Images

בשיחה עם ניוזוויק, תומס גיפט, המנהל המייסד של המרכז לפוליטיקה בארה"ב באוניברסיטת קולג' בלונדון, הוסיף: "כששאר העולם מסתכל על התוקפנות של רוסיה באימה, טראמפ, באופן טרמפיאנית טיפוסית, רואה הזדמנות פז לשמור על שמו. בכותרות — וזה עובד.

"הערותיו האחרונות שכינו את פוטין 'גאון' ו'נבון' זכו לתשומת לב רבה בתקשורת, אז קשה שלא לחשוב שזה רק הוא חוזר אחורה לשניות.

"קחו בחשבון: בזמן שג'ו ביידן מביע את זעמו המוסרי על פוטין - מודה שהוא רוצה באופן אישי שמנהיג רוסיה יודח מהשלטון ותייג אותו כ'פושע מלחמה' - טראמפ מסתפק בגיוס תמיכה מאותו יריב. הניגודים לא יכלו להיות חדים יותר".