"גזר הדין הזה עבורי הוא סוף פסוק. מבחינתי כל העניין הזה סגור, אני מרוצה מההחלטה של השופטים לשלוח את שחר מזרחי ל-55 חודשים בכלא. מצד שני, רק בגללו שני הנאשמים המרכזיים בפרשה זוכו מחמת הספק כי הוא ברח מהארץ והוא היה אמור להעיד נגדם בבית המשפט ולספר את מה שקרה".

שעות לאחר גזר הדין שניתן היום בבית הדין הצבאי ביפו ובו נגזרו 4 וחצי שנות מאסר על שחר מזרחי, אחד הנאשמים בפרשת האונס הקבוצתי של החייל אביצח שוורץ בבסיס זיקים בשנת 1999, שוורץ מגיב לראשונה ובאופן בלעדי ל-mako על הסדר הטיעון אליו הגיעו הצדדים, במסגרתו מזרחי לא הורשע באונס, אלא בסעיף התעללות בנסיבות מחמירות בצוותא בלבד.

"אני מרגיש ביום הזה הקלה גדולה מאוד", מוסיף שוורץ. "אני מקווה שהסיפור שלי יגרום לעוד חיילים שעברו תקיפות מיניות לא להתבייש ולהתלונן נגד התוקפים. זאת לא בושה. אותם אנשים צריכים לשלם על המעשים שלהם. אני שילמתי מחיר כבד מאד ואני לא מצטער לרגע שחשפתי את הפרשה אצלכם".

עו"ד עופר רון, המייצג את שוורץ, מסר: "ברגע זה ניתן גזר הדין בעניין האונס הקבוצתי האכזרי בבסיס הטירונים בנצרים. בית הדין קיבל את עיסקת הטיעון והשית על מזרחי 55 חודשי מאסר בגין עבירות המין והתעללות שבוצעו באביצח שוורץ ועונש מאסר על תנאי של שנתים על ביצוע עבירות מין ואלימות. הנפגע אביצח שוורץ באמצעות עורך דינו עופר רון נתן הסכמה לעיסקה בכדי להימנע מנזק נפשי חמור נוסף מעצם ניהול ההליך. מזרחי הודה בכתב האישום החמור והביע חרטה אך זאת רק לאחר כ-18 שנים לאחר שנמלט מהארץ ונתפס רק לאחרונה".

שחר מזרחי היום בבית המשפט
שחר מזרחי בבית המשפט

מזרחי, כיום בן 38, ברח מישראל לארצות הברית בשנת 2004 לאחר שזייף דרכון אמריקני. לפני שנה, עצרה אותו המשטרה הצבאית – זאת לאחר ששב לישראל תחת זהות בדויה ועבר להתגורר בהתנחלות בת עין. במשטרה הצבאית העריכו כי מזרחי ניצל את קשריו עם נוער הגבעות וכך לא זוהה והתחמק מהעמדה לדין.

בדצמבר האחרון, הודה מזרחי במעשים החמורים המתוארים בכתב האישום נגדו, הכוללים התעללות ואונס שבוצעו על ידו ועל ידי שלושה חיילים נוספים בבסיס. החיילים הואשמו שתוך כדי מעשה האונס הם הכו נמרצות את שוורץ תחת איומי נשק, כשחלק ביצעו בו גם מעשה סדום.

עו"ד עופר רון (צילום: יח"צ)
עורך הדין עופר רון | צילום: יח"צ

כתוצאה מהיעדרותו הממושכת של מזרחי מהדיונים, שניים מבין שלושת השותפים שלו למעשים זוכו. החשוד הנוסף בפרשה הורשע - ונגזרו עליו 6 שנות מאסר. היום, כאמור, נגזר דינו של שותף נוסף לפשע החמור - שירצה אף הוא עונש מאסר. 

בריאיון מיוחד שהעניק קורבן האונס לאתר mako בשנה שעברה, הוא חשף כי רק כעבור כשנה וחצי הוא אזר אומץ לספר על המקרה לחונך שלו, שהעביר את המידע לקצין בחיל האוויר, ומשם הפרשה הגיעה לחקירה של מצ"ח וימ"ר נגב.