שי סיבוני, מי שזכה לכינוי "מלך הימורי המונדיאל", ירצה שנתיים מאסר בפועל וישלם לקופת המדינה למעלה משני מיליון שקלים, כך עולה מהסדר טיעון שסיבוני חתם עליו באחרונה באמצעות פרקליטיו, עורכי הדין שחר חצרוני, שילה ענבר ותמיר סננס מול פרקליטות מחוז תל אביב, ובית המשפט אמור לאשר בקרוב את הסדר הטיעון.

סיבוני, תושב חיפה בן 36, הורשע בשבוע שעבר בעבירות של ארגון הגרלות והימורים, תחבולה ומרמה, הלבנת הון, והעלמות מס, ולמרות הסדר הטיעון, מכונית הפרארי הנוצצת שלו תישאר בבעלותו, כמו גם גם דירה בחיפה שהוא מחזיק והמדינה רצתה לחלט לו

עוד עולה כי כחלק מהסדר הטיעון, כתב האישום נגד אשתו של סיבוני, נועה, יימחק לחלוטין, והוא יוכל לפדות את שעוני היוקרה שהמדינה חילטה לו, כמו גם תכשיטים ומטבעות ביטקויין, תמורת סכום של כשניים וחצי מיליון שקל.

יצוין כי על פי ההסדר, שאר המעורבים שחלקם היו סוכני ההימורים שעבדו על פי החשד אצל סיבוני, ירצו עשרה חודשי מאסר בפועל, ושני נאשמים נוספים המיוצגים על ידי עורכי הדין מיכאל כרמל ודן אסלנוב, ירצו עונש של שישה חודשי מאסר בעבודות שירות וישלמו קנס 100 אלף שקלים.

כזכור, סיבוני ניהל לפני כשנתיים רשת הימורי מונדיאל שפעלה באמצעות הטלגרם, וגלגלה לפי כתב אישום המקורי סכום שעולה על מאה מיליון שקלים, כך שהעונש שהוטל על סיבוני (שבעבר ריצה 14 חודשי מאסר על הימורים באינטרנט) ועל שאר הנאשמים הוא קל יחסית לכתב האישום המקורי שכלל סעיף אישום של חברות בארגון פשע.

שי סיבוני (צילום: facebook/Shay Siboni)
שי סיבוני | צילום: facebook/Shay Siboni

אותה פרשת ההימורים חשפה גם את חיבתו הגדולה של סיבוני לשעוני יוקרה בשווי מאות אלפי שקלים ואת העובדה שהלווה כספים במטבעות וירטואליים כמו ביטקוין וארטיום, וכעת אנחנו חושפים כאן לראשונה את הסתבכותו בפרשת השעונים והמטבעות הוירטואליים שהובילה לחקירתו של בעל חנות לשעוני יוקרה מהגדולות בישראל ושל כמה מבני משפחתו. 

מתברר שסיבוני, כך על פי החשד, הלווה לבעל חנות התכשיטים כ-200 אלף דולרים במטבעות וירטואליים, כשגם סיבוני וגם בעל החנות לא טרחו לדווח על ההלוואה שניתנה לרשויות המס כמתחייב על פי החוק. המידע על אותה הלוואה התגלגל לידי החוקרים תוך תוך כדי חקירת פרשת ההימורים, ובחקירתו טען בעל החנות שהוא כלל לא ידע שסיבוני מעורב בהימורי כדורגל. "לא ידעתי במה הוא מתעסק, ורק לאחרונה נודע לי שהוא נעצר בעקבות פרשת ההימורים", סיפר בעל החנות בעדותו במשטרה.

חקירתו של בעל התכשיטים התנהלה בלהב 433', שם הוא חשף בפני החוקרים את סיפור ההיכרות שלו ושל סיבוני. "לפני כשנה בערך הוא הגיע אליי והתעניין כמו כל לקוח ברכישת שעון. מאז הוא ביקר עוד כמה פעמים, ותוך כדי הבנתי שיש לו חנות תכשיטים. במשך השנה מאז שהכרנו הוא רכש שלושה שעונים, והוא גם סיפר לי שקנה אופנוע ופרארי אדומה".

בהמשך חשף בעל החנות כיצד סיבוני רכש במאות אלפי שקלים שעוני יוקרה לחבריו המתגוררים בחו"ל, זאת בזמן שנחקר באזהרה בגין עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע והעלמות מס. במהלך חקירתו גילה בעל החנות כיצד אחד ממכריו של סיבוני שמתגורר בחו"ל רכש אצלו שעון יוקרתי של חברת "אודמאר פיגה" בסכום של 136 אלף דולרים אותם קיבל במזומן ועליהם דיווח לרשות המיסים, אך מאוחר יותר הוא נדהם את סיבוני עצמו עונד את אותו שעון, זאת אחרי שרכש בעצמו שעון מסוג 'שופרד' בסכום של כ-26,500 שקלים.

- חוקר: האם שאלת אותו מה השעון עושה על ידו אחרי שמכרת אותו לבחור בשם א'?

- בעל החנות: "אני מניח שכן. אני לא זוכר בדיוק. אני חושב שהוא אמר משהו בסגנון שהוא קיבל מ-א' בחזרה את השעון. אני באמת לא זוכר. הנחתי שהחבר נתן לו את השעון כמתנה בין חברים".

חקירתו של בעל החנות נוהלה על ידי שני חוקרים: חוקר של משטרת ישראל וחוקרת של יחידת יהלום ברשות המיסים. החוקרים חשדו שבעל החנות, שמגלגל עשרות מיליוני שקלים בשנה ויותר, עשה "קומבינה" עם סיבוני ומכר לו שעונים כביכול דרך מקורביו כאשר הם יועדו לו בעצמו, כך שבעל החנות לא ישלם עליהם מע"מ. בעל החנות הכחיש את החשדות נגדו, וטען שהוא וידא כל פרט ופרט לגבי הרוכשים כולל קבלת מסמכים המאמתים את פרטיהם טרם הרכישות.

במהלך חקירתו, בעל החנות העביר לידי המשטרה בארנק אלקטרוני את המטבעות הוירטואליים שקיבל כהלוואה מסיבוני, הליך שנעשה באמצעות חשבון מיוחד שהמשטרה פתחה באמצעות קצין סייבר. סיבוני עצמו, שהוזמן לחקירה בפרשה זו, העדיף לשמור על זכות השתיקה ולא ענה לשאלות החוקרים בעניין השעונים או ההלוואה שנתן לבעל החנות.

"אני מכבד את המערכת. נחקרתי במשך שלושה שבועות על חשדות אלו, קיבלתי כתב אישום, הוזמנתי לחקירה  באישור הפרקליטות, והסכמתי לבוא מרצוני החופשי. אני מעדיף לשמור על זכות השתיקה באדיקות, כלומר זכות שתיקה גורפת אחרי כתב אישום", הסביר סיבוני.

החוקרים הטיחו בסיבוני שכל שעוני היוקרה שנרכשו בחנות התכשיטים היוקרתית עבור חבריו יועדו מלכתחילה עבורו שכן הוא רכש אותם במסווה ובשווי כולל של כ-700 אלף שקלים. סיבוני שתק מול החוקרים ולא הסכים לענות לשאלה זו ולעשרות שאלות אחרות שהופנו אליו. יצויין כי על פי החוק חל איסור להחזיר את השעון היקר שנרכש עבור תושב חו"ל לשימוש בישראל, וסיבוני חתם על התחייבות זו בפני בעל החנות.

תגובת עורכי דינו של שי סיבוני: "כנגד מר שי סיבוני מתנהל הליך פלילי בביהמ"ש המחוזי בתל אביב יפו, בו מתברר בין היתר העניין נשוא פנייתכם. טענותיו של מר סיבוני יועלו במסגרת ההליך. בשלב זה הינו כמובן נהנה מחזקת החפות".