השבוע הודיעה הפרקליטות לבית המשפט העליון באופן חד משמעי שלא יהיה הסדר טיעון עם ראש ארגון הפשע ניבי זגורי ושהמשפט בעניינו ימשיך להתנהל עד סופו.

בית המשפט העליון דן בעניין הסדר הטיעון בערעור שהגיש פרקליטו של זגורי, עו"ד משה שרמן, שעדיין מייצג אותו באופן רשמי. בעיצומו של הדיון השופט יצחק עמית פנה לנציגי הפרקליטות והציע להעביר את התיק של זגורי ושאר הנאשמים בתיק לגישור מבית המשפט המחוזי בבאר שבע למחוז אחר מתוך הערכה זהירה שאולי הצדדים יגיעו להסדר טיעון שיספק את שני הצדדים. 

נציגי הפרקליטות הודיעו שהיו שני ניסיונות גישור שנכשלו והם לא מוכנים לגישור נוסף. מבחינתם התיק יתנהל עד לסיומו.

משמעות הדבר שהסיכויים של זגורי להסדר טיעון שיציל אותו ממאסרי עולם שואף לאפס. גורם משפטי טען בשיחה עם mako כי זגורי עשה טעות בכך שסירב להצעות שהוגשו בעבר לחתום עמו על עסקת טיעון. 

 לדברי אותו גורם ההחלטה של זגורי ללכת על מתווה של הסדר טיעון בדומה לזה שקיבל ראש ארגון הפשע קוטייר עודה הייתה מוטעית. עודה, שהואשם בדומה לזגורי בשלושה תיקי רצח ועוד עבירות חמורות של חטיפה וסחיטות באיומים חתם על הסדר קל ביותר של 18 שנות מאסר בפועל בלבד.

 

"ההתעקשות של ניבי זגורי לקבל את אותו הסדר של קוטייר עודה סתמה את הגולל על הסיכויים לחתום איתו על עסקת טיעון. הסירוב של זגורי ל-26 שנות מאסר למעשה גרמה לכך שאם הוא יורשע ויישלח למאסר עולם אחד הוא לעולם לא ייצא מהכלא", הסביר אותו גורם משפטי, "אני מעריך שהיום זגורי מצטער שלא חתם על העסקה שהוצעה לו".

זגורי מואשם בשלושה תיקי רצח של דבורה הירש, הגרוש שלה ועד המדינה לשעבר טל קורקוס ואלישע סבח.